bugün

ülkemizde içimdeki yabancı ismiyle vizyonda olan film. ABD ulusal basınında yılın en iyi filmlerinden biri ve yılın en tartışma yaratacak filmlerinden biri olarak görülen film için eleştirmenler, içinde yaşadığımız dönemle ilgili tedirgin edici sorular soran, zorlayıcı ve büyüleyici bir gerilim yorumunu yapıyor.

aha da künyesi.

Tür : Gerilim / Dram / Aksiyon / Suç
Gösterim Tarihi : 5 Ekim 2007
Yönetmen : Neil Jordan
Senaryo : Cynthia Mort , Bruce A. Taylor , Roderick Taylor
Görüntü Yönetmeni : Philippe Rousselot
Yapım : 2007, ABD
Oyuncular

Jodie Foster (Erica) , Jane Adams (Nicole) , Brian Delate (Det. O'Connor) , Blaze Foster (Cash) , Terrence Howard (Mercer) , Mary Steenburgen (Carol) , Ivo Velon (James) , Naveen Andrews (David)

mutlaka izleyin pişman olmayacaksınız. filmde jodie foster dan daha fazlası var.
(bkz: alien)
sevgilisini üzücü bir olay sonrası kaybeden orta yaşlı bir kadının* olay sonrasında önce hayatına devam edebilmek için, sonrasında ise istem dışı içinde bulunduğu değişimi ve kendisine yabancılaşmasını anlatan son zamanlarda izlediğim en iyi film.

konu çok hareketli olmamasına rağmen seyirciyi filmin içerisinde tutabilen nadir filmlerden. jodie foster ın oyunculuğunu sevenlerin beklediklerini bulacakları film yorucu bir akşamüstü izlendiğinde birazcık sizi gerse de "nereye gidiyoruz?" ya da "hangimiz iyi adam?" sorularını düşünüp durabileceğiniz aktif bir seyir sunuyor. kaçmaz..
radyocu erica ( jodie foster) ve sevgilisi ( naween andrews- ama siz ona kısaca ''lost'taki sayid var ya o'' diyebilirsiniz) gecenin bir vakti parkta romantik romantik dolaşırlarken bir grup serserinin saldırısına uğrarlar. adam ölür. kadınsa hayatta kalır. ama kendini bir türlü toparlayamaz. çok üzülür çok.

intikam ateşiyle yanıp tutuşan erica bir silah satın alır. filmin dönüm noktası işte bu andır. erica artık metroda kendisine sataşan serserilere, kadınları zorla alıkoyan pisliklere, sabıka dosyası kabarık sokak eşkıyalarına silahını doğrultur ve eli titremeden onları öldürür. bir nevi iyilerin dostu, kötülerin düşmanı olmuştur.

aslında bir çoğumuzun zaman zaman hissettiği bir duygu değil midir bu? bize kötülük yapanların ya da birine kötülük yaptığını gördüklerimizin canını yakma isteği.

jodie foster -bilmem söylememe gerek var mı ama- gene döktürmüş. çetin ceviz, güçlü kadın rolleri ona cuk oturuyor.

--- spoiler ---

erica en sonunda sevgilisinin katillerini bulur. onları da öldürmek ister. bu arada bir de polis arkadaşı vardır. erica tam son adamı da vuracakken polis arkadaşı çıkagelir.polis arkadaşı önce engellemeye çalışır. ama sonra öldürmesine izin vererek onu postalar. arkasından delilleri ortadan kaldırır. polis, bayağa sevmiş belli ki erica'yı. canım benim.

--- spoiler ---
jodie foster'ın harika bir performans ortaya koyduğu vasat üzeri bir film. Adalet, suç, suçlu, masum gibi kavramların sorgulandığı bu filmin finali üzerine tartışmalar vardı yanılmıyorsam. Ben tartışılacak bir şey göremedim. Her şey mantığa uygun geldi bana.
akıcı, yaşatan, bir filmdir. sevgiliyle izlenirse kesinlikle sarılınılır. en önemlisi de herşeyin bir tesadüfe baktığını; yanlış zamanda yanlış yerde olmakla; yargıladığımız, ayıpladığımız herhangi birşeyin öznesi olabileceğimizi gözümüze sokan bir filmdir.
filmde new york'ta radyo programı yapan ve başından geçen travmatik olay sonucu içindeki diğer benliğini keşfeden jodie foster müthiş bir iş çıkarmıştır. filmi yaşatmıştır efendim.

ayriyetten filmdeki diğer bir güzellik sarah mclachlan'ın answer eseridir. bu şarkı filmi koparır, en güzel yerde bütün soruların cevabını verir. filmi izleyeli bir yıl oldu neredeyse ama filmde yer alan bu şarkı benim için ölümsüzdür.