bugün

erken müdahelede testis alınmak zorunda değildir. 5 ila 8 saat arasında müdahele edilmediği takdirde testisin ölme olasılığı çok yüksektir. fakat 12 ila 24 saatten sonra hâlen daha bir müdahele yapılmadıysa ki$inin ölümüne kadar gidebilir olay. mühim mevzu yani..

(bkz: appendix testis torsiyonu)
inmemiş testislerde olma riski yüksek, zamanında müdahale edilmezse testisin kangren olmasına sebebiyet veren bir hastalık, acil bir tablo. aniden gelişme ve bilhassa uykudan uyanma, testis - kasık ağrısı, bulantı ve kusma, belirtileri arasında sayılmaktadır. hastalığa hidrosel ve ödem de eşlik eder.
spermatik kordonun bükülmesi, testislere gelen arteriyel kan akımını ve testislerden giden venöz kan drenajını bozar. Bu durum genellikle fiziksel bir travma veya tunika vajinalis içinde anormal testis hareketi sebebiyle olur. Eğer hemen tedavi edimezse hemorajik enfarkt oluşur ve bütün testis dokusunda nekroz meydana gelir.

Sonuç; kısırlık.
bir erkegin hayatini kaydirabilecek kapasitede olan hastalik. erken teshis cok onemli. yoksa dort kollu sizi bekler.
(bkz: over torsiyonu)
Her testisim ağrıdığında aklıma gelip korkmama sebep olan korkunç hastalık. Allam nolurdu şu testisleri daha az hassas yaratsan.
normal ağrı yaşayan erkeklerin korkmaması gereken durum.
yaşattığı acı o kadar fazla ki başınıza geldiğinde hastaneye gitmeme şansınız yok.
okurken sancıdı lan allah düşmanımın başına hatta kemalistin başına vermesin.
görsel

Testiste spermatik kordun kendi etrafında dönmesi sonucu kan akımının bozulmasıyla ortaya çıkar.

Ani scrotum şişliği, şiddetli ağrı ve renk degisikliği ile bulgu verir.
Doppler usg ile bakıldığında azalmış kan akımı görülür.

Genelde ergenlik çağında görülmekle birlikte, inmemiş testis önemli bir risk faktörüdür.

Tedavi; acil cerrahidir. testis detorsiyone edilir. (eski haline döndürülür)
Ilk 6-8 saat içinde müdahale yapılması durumunda tedavide başarı sağlanabilir.
7 saat önce olduğum ve şimdi ağrıdan çok sızısından uyutmayan testis döndürme ya da aldırma ameliyatı.
Ben sadece birini aldırmak zorunda kaldım.
Yazar Dostlarıma tavsiyem en küçük testis ağrısını, farklılığını ve şişliğini önemsemeleri hatta çok ciddiye almaları. inanın utanılacak hiç bir şey yok. Üstelik kısırlaşma riski de varmış...
çok korktuğum hastalık. Akla gelince bile içi gidiyor insanın.
Detorsiye edilmesi gerekir. 180 dereceye kadar semptom vermez.
daşşak dönmesidir. hep korkmuşumdur.
ilk defa duydum, testis niye döner anlıyamadım?
yukarıda açıklamışlar gerçi.
Korkusundan ikide bir taşakları düzelttirir.
güncel Önemli Başlıklar