seçenekler arasında seçim yapıp, en uygun olanını seçme.
bir şeyi tercih etmek = diğer seçeneklerden vazgeçmek
(bkz: cinsel tercih)
insanı ikilem de bıraktıran, kafayı allak bullak eden eylem...
elinde olan şeylerden en iyisini seçmek, örnek;
hayatın dışında kalıp hayatı seyretmek veya hayatın tam ortasında olup mutlu yaşayıp mutlu ölmek. işte bu tercihdir. ve tercihler hayatınızı değiştirir. *
her tercih bir vazgeçiştir.
Dünyada ne ikbal ne servet dileriz
Hattâ ne de ukbâda saadet dileriz
Aşkın gül açan bülbül öten vaktinde
Yaranla tarab yâr ile vuslat dileriz. *
22 temmuz genel seçimlerinde oy kullanmak için verilen mühürde yazan yazı.
yozlaşmış ve kendi kendini çürütmeye devam eden sistemin, insanın elinden aldığı özgür seçim hakkı. insanın ömrünü vererek kurduğu hayalleri oluşturmak için kullanmak istese de, sistemin çatık kaşlarına ve dayatmasına yenik düşen zavallı.
yazarı russell d.roberts olan iktisadi roman. iktisat ve işletme fakültesi öğrencilerinin okumasını tavsiye ederler.
--spoiler--
Yakışıklı Alımlı Bir Erkek Yolda Yürüyordu. Arkasından Güzel Bir Kiz Yaklaştı Ve Sizi Çok Seviyorum Ne Olur Bana Karşılık Verin Dedi. Genç ; Benden Sana Yar Olmaz. Bak Arkamdan Abim Geliyor, O Daha Yakışıklı, Seni hem Mutlu Eder Dedi. Kız Arkasına Baktığında Çirkin mi Çirkin Bir Erkek Geliyordu. Kız ; Ben Sizi istiyo......rum Dedi. Gencin Cevabı ; Eğer Beni Gerçekten isteseydin Dönüp Arkana Bakmazdın
--spoiler--
fizyolojik, psikolojik ve çevresel etkilere bağlı olarak değişiklik gösterir. örneğin, sıcak bir iklimde soğuk su tercih edilirken, soğuk bir iklimde sıcak su tercih edilir.
12 eylül anayasa referandumunda kullanılacak olan mühürde evet yerine tercih yazısı bulunacaktır.
12 eylül anayasa referandumunda kullanıldıysa eğer
insanların beynine gönderilen sinyal tersten okuyunca (bkz: hicret) kelimesidir.
(bkz: bilinçaltı reklamlar)
Tercih her zaman zordur evet her tercih aslinda bir vazgecistir. insan yaptigi tercihlerdir bazen. geri donusu olmayan tercihler de uzuluruz istedigimizi aldigimiz da seviniriz.

tercih insanin kilometresidir. bazen ne kadar yol yaptiginizin hic onemi yoktur.

ve tercih aslinda denizi gecip dere de bogulmaktir.
iki kişi arasında yapılıyorsa çok basittir efendim. Şöyle ki, eğer birincisini seçecek olsaydınız, bir başkası sizi düşündürmeseydi, 2. hayatınıza girmezdi. 2. bir seçenek varsa daima, ikinciyi seçin. Zira, birinci çoktan silinip gitmiştir.
iki kisi arasinda yapilacaksa gurestirin. yenileni secin nasil olsa doymak bilmez o pehlivan.
çoğu zaman yanlış yapılan..
http://liberalgelecek.blo...akirliginin-kaynag-0.html
http://liberalgelecek.blo...iginin-kaynag-2-frnc.html
iki mühendislik ögrencisi kampüs içerisinde yürürken biri diğerine sorar,
- Bu muhteşem bisikleti de nereden buldun ?
Digeri cevap verir,
- Dün tek başıma dolaşırken bir yandan da okulu bitirince ne iş yapacağımı düşünüyordum. Birden bu bisikletin üzerinde nefis bir kız geldi ve yanımda durdu. Bisikleti çimenlerin üzerine bıraktı ve üzerindeki bütün giysileri çıkardı. Sonra da bana;
- Hangisini istiyorsan al, dedi.
Diğer öğrenci arkadaşını doğrularcasına başını sallayarak;
- iyi bir tercih yapmışsın, elbiseler belki sana uymayabilirdi.
insan hayatının seyrini belirler tercih yaparak. Seçenekler arasından birini seçerek insan gidişatını, sonunu belirliyor. Yani tercih o kadar önemli birşey aslında.
Kişisel tericihimiz, adaylardan beklediğimiz, insan hakları ve refah açısından beklentilerimizi bugün oy pusulaları üzerine basılan tercih mührüyle seçim sandığına aktarmıştır. Ülkemiz adına hayırlı olsun.
hayat tercihlerden ibarettir.

insanın farkında olarak ya da olmayarak yaptığı her tercih onun mutluluğu, mutsuzluğu, sevinci veya hüznü olabiliyor.

şu an durun...

ve yaşadıklarınıza bakın, yaptığınız tercihler nedeniyle bugün olduğunuz haldesiniz.
Kendimi seviyorum, yaşamayı seviyorum.
Bunlar dışında başka bir şeyi düşünmeye, hatırlamaya gerek yok pek çoğu zaman.
"Bunların sevgisi nasıl artar?"
"Ne yapmam gerekiyor? " sorularının cevapları için uğraşırkenki motivasyon sebebi de bunlardan başkası değil.
Sen sen olduğun için güzelsin ve yapacakların bunları artırsın, en azından korusun diye uğraş. Sen kendini bil yeterli.
Tembel ve bilerek yanlışları seçen de olabilirisin ama o zaman kendini ve yaşamayı sevecek misin?
insanların temel gündemi tercihleri olmalı iken onun dışında her şeye zaman ayırıyorlar, başka bir insan ol.
Her anı sevebil öyle ki. Başka hiçbir misyon, sıfat tamam etmeyecek yoksa insanı güçlü, zengin, yakışıklı, aşık, sevgili, patron, baba, abi, kardeş, evlat, karizmatik... hepsi yalan, önce sevdiğin bir insan mısındır?