bugün

Siyasi iktidarın, Allah'ın temsilcileri olduklarına inanılan din adamlarının elinde bulunduğu toplumsal,siyasi düzen,din erki.
demokrasinin tam tersi...
Teokrasi dine dayalı yönetim biçimidir.

Eski yunan theós "Tanrı" ve Krat(e)ía "iktidar" kelimesinden kaynaklanıyor. Yönetici sınıfının yönetimi dine dayandırdığı, yönetim gücünün dinden geldiği, ya da yönetici sınıfının din mensuplarından oluştuğu yönetim biçimidir.
sanki dinlerin çıkışından önce erdemler yokmuş gibi (komşuyu sevmek, hırsızlık yapmamak, fakire yardım etmek gibi) ''dinin olmadığı yerde ahlak da olmaz bu nedenle dini kurallar halka dayatılmalıdır'' diye savlayan * yönetim biçimi.
(bkz: suudi arabistan da fahişeliğin patlaması)
(bkz: iran da işlenen cinsel suçlar)
(bkz: taliban iktidarında hırsızlık oranı)
ilkeleri bir din veya tanrı inancına dayandırılan yönetim biçimleri. baskın olan dinin, siyasi ve toplumsal kararlar almada referans kabul edilmesidir. monarşi ile de ilişkisi vardır. (bkz: osmanlı imparatorluğu) günümüzde örnekleri iran ve suudi arabistan'da görülmektedir.
hadislere göre kıyamet kopmadan önce tüm dünyayı saracak olan yönetim biçimi. *
dini benimseyen ve tanrı adına hüküm süren devlet şeklidir.
Dine dayalı yönetim şekli.
(bkz: şeriat)
tanrı'nın tek yönetici, mutlak bir kudret sahibi biricik varlık olduğu, iktidarın tanrı'dan geldiği ve bu iktidar ya da gücün, yalnızca tanrı'nın yeryüzündeki elçisi tarafından kullanıldığı inancına dayanan siyasi toplum düzeni.
(bkz: şeriatle teokrasi arasındaki farklar)
kağıt üzerinde olmasa da, hemen hemen türkiye'nin yönetim şeklidir.
Dini otoritenin devletin siyasi otoritesi halini aldığı rejim. aklıma bir ülke gelir gibi oldu sanki!
(bkz: adalet ve kalkınma partisi)
Tum turkiye tarafindan cok iyi ezberlenmesi gereken kelimedir lakin nasil yonetildigimizi bilmemiz lazim.
isaril de teokratik bir devlettir.
Teo latince: tanrı'dan gelir.
-Crate (-cratie) son eki ise eski yünanca'da: güç.

(bkz: latince öğretmenimi özledim)

(bkz: amacı dışında kullanılan bkz)
(bkz: kime göre neye göre)
(bkz: format dur allasen zaten ortalık karışık)
dine dayalı yönetim biçimidir ve şu anda dünya üzerinde iran ve Vatikan tarafından uygulanmaktadır.
lanet olasi bir siyasal sistem. teokrasiyle toplumlarin gelismeye acik olmadigi insanlarin ozgurce istediklerini yasamalarina sans vermeyen ustelik gecmiste halk adina degil sahsi cikarlar icindir
Din ile ulke yonetmektir. Seriatcilar bundan istiyor. Lan din dedigin sey en son 1400 yil once gelmis. 1400 yil oncesinin akliyla ulke mi yonetilir amk.
Dine bagli yonetim bicimi.
Uzun omurlu degildir.
Bi anda parlar ayni hizda soner.
Afyon olarak Tabir edilen, Ticareti yapılan dinin üzerine kurulu düzendir.

Demokrasinin tam tersidir.

''Namaz kılmayan öldürülür'' diye dine sonradan sokulmuş binlerce Yalanı da göz önünde bulundurursak böyle bir yönetim şekli bizi Işid terör örgütüne götürür.
tanrı yönetimi.