1. 1.
    Siyasi iktidarın, Allah'ın temsilcileri olduklarına inanılan din adamlarının elinde bulunduğu toplumsal,siyasi düzen,din erki.
    3 ... italiano
  2. 2.
    demokrasinin tam tersi...
    2 ... phyxius
  3. 3.
    siyasal örgütlenme, devletin yönetim organları, tüm siyasal ilişki ve iktidar kullanım biçimlerinin dini kurallara göre düzenlenip yürütüldüğü yönetim biçimi.
    3 ... lilith
  4. 4.
    Teokrasi dine dayalı yönetim biçimidir.

Eski yunan theós "Tanrı" ve Krat(e)ía "iktidar" kelimesinden kaynaklanıyor. Yönetici sınıfının yönetimi dine dayandırdığı, yönetim gücünün dinden geldiği, ya da yönetici sınıfının din mensuplarından oluştuğu yönetim biçimidir.
    -1 ... gothic evil
  5. 5.
    sanki dinlerin çıkışından önce erdemler yokmuş gibi (komşuyu sevmek, hırsızlık yapmamak, fakire yardım etmek gibi) ''dinin olmadığı yerde ahlak da olmaz bu nedenle dini kurallar halka dayatılmalıdır'' diye savlayan * yönetim biçimi.
    (bkz: suudi arabistan da fahişeliğin patlaması)
    (bkz: iran da işlenen cinsel suçlar)
    (bkz: taliban iktidarında hırsızlık oranı)
    -2 ... basri
  6. 6.
    ilkeleri bir din veya tanrı inancına dayandırılan yönetim biçimleri. baskın olan dinin, siyasi ve toplumsal kararlar almada referans kabul edilmesidir. monarşi ile de ilişkisi vardır. (bkz: osmanlı imparatorluğu) günümüzde örnekleri iran ve suudi arabistan'da görülmektedir.
    ... ayyash07
  7. 7.
    1- Dar anlamda: Lafzı olarak Tanrı'nın yönetimi, pratikte ve günlük lisanda din adamlarının yönetimi. Terim ilk olarak Yahudi tarihçisi Josephus tarafından Yahudi yönetim kavramını ifade etmek için kullanılmıştır.

Buna göre ilahi kanunlar hem dini ve hem de sivil yükümlülükler yaratır. Antik dünyadaki teokrasi tatbikatında din adamlarının (rahiplerin) yönetimi doğrudan doğruya üstlenmeleri yerine yargı ve yasama fonksiyonlarını sahiplenmeleri söz konusu olmuştur.

2- Geniş anlamda: Bir din adamları sınıfı doğrudan doğruya yönetim işini üstlenmese de yönetimde dini kural ve rimellerin halcim olması.

Teokrasinin ilk anlamdaki tarihi örnekleri Kadim israil ve Calvin yönetimindeki Cenevre'dir. Modern örnek iran'dır. Suudi Arabistan, Taliban Afganistanı, israil gibi ülkeler ikinci anlamda teokrasiye yakın duran örnekler olarak görülebilir.
    2 ... lilith
  8. 8.
    hadislere göre kıyamet kopmadan önce tüm dünyayı saracak olan yönetim biçimi. *
    -1 ... hezarfen hariciyeci celebi
  9. 9.
    dini benimseyen ve tanrı adına hüküm süren devlet şeklidir.
    1 ... linka
  10. 10.
    Dine dayalı yönetim şekli.
    ... dabbescobar