1. 1.
  değişken değerli menkul kıymetlerin (hisse senedi vb.) grafik olarak incelenmesi, yorumlanması.
  ... redwinemania
 2. 2.
  Geçmişte piyasada oluşmuş çeşitli verilerin, bilgisayar ve grafikler yardımıyla geleceği tahmin etmede kullanıldığı bir değerleme yöntemidir.
  1 ... cell-im
 3. 3.
  Fiyat, hacim gibi göstergelerden hareketle, geçmiş dönem piyasa hareketlerinin analiz edilerek bu yolla geleceğe yönelik olarak fiyat tahminleri yapılmasıdır. Bu amaçla, çeşitli grafik oluşumlarından ve istatistiksel metodlardan faydalanılır. Grafikler üzerinde geçmiş fiyat hareketleri nedeniyle ortaya çıkan oluşumların gelecek için gösterge oluşturduğu, dolayısıyla bu tür oluşumların alım - satım için gösterge olarak kullanılabileceği varsayımına dayanır. Bu tür analizler, örneğin, geçmişte gerçekleşen en düşük fiyatların, diğer bir deyişle fiyatların döndüğü, yükselmeye başladığı noktaların; olduğu, dolayısıyla alım için bu noktaların beklenmesi (kriter olması) gerektiğini, yine geçmişte gerçekleşen en yüksek fiyatların direnç noktası olduğunu ve satım için dikkate alınması gerektiğini öngörür.
  1 ... martyns
 4. 4.
  teknik analizcilerin kendi ifadesiyle "akıllı paranın ayak izlerini takip etmek" tir. piyasa nın psikolojisini göstermesi bakımından önemlidir. (bkz: rsi) (bkz: cci) (bkz: momentum) (bkz: stokastik) (bkz: macd) (bkz: hareketli ortalama) gibi göstergelerden yararlanılır. (bkz: temel analiz)
  1 ... serbest radikal
 5. 5.
  unutulmamalıdır ki, yalnız teknik analiz asla bir gösterge olamaz. nitekim bir hisse tekniği çizdirmek imkb gibi bir borsada çok kolaydır. doğru yatırım için, temel-teknik-takas üçlüsünü oluşturmak en geçerli yöntem olacaktır.
  1 ... cell-im
 6. 6.
  (bkz: çizdirme fenomeni)
  ... serbest radikal
 7. 7.
  imkb'nin sığ bir borsa olmasından ve bir kaç kişinin istediği gibi at koşturmasından olayı bizim borsamızda çoğu zaman tutmayan analiz çeşidi.
  ... fibonacci
 8. 8.
  (bkz: alçalan tepeler)
  (bkz: üçgen formasyonu)
  (bkz: çanak formasyonu)
  (bkz: dip)
  (bkz: tepe)
  (bkz: ikili tepe formasyonu)
  ... pilotmont
 9. 9.
  temel analizin tersine (ki onlarin derdi value yani deger iken) arz talep iliskisine bakarak yapilan analizdir.
  ... vermilion
 10. 10.
  borsa'da grafikler üzerinden analiz yaparak hissenin geleceğini belirleme durumu. bir nevi grafik falcılığı. ancak diğer falcılardan farklı olarak insanı milyoner edebilir.
  ... hibrit kibrit