bugün

http://www.technopat.net/ ve forumuda http://www.technopat.net/forum/ adresinde bulunan orjinal teknoloji içerikli web sitesi.

bugün tesadüfen rastladığım, türkçeye bu kadar özen gösteren, alanında gerçekten uzman kişileri barındıran forumu mevcut.

orjinal bir yer.
forumunda denetimin iyi olduğu, türkçe kurallarına ayrı bir önem veren, konu açtığınızda işi bilenler tarafından yanıtlandığı güzel bir site. birkaç ay önce bazı durumlarda çok katı davranış gösterebiliyordu forum yöneticileri. ancak şu anda daha iyi gibi.

edit: inanmayın bu yazdığıma. Çok zaman geçti böyle bir technopat görmeyeli.
forumu birçok bilgisayar forumundan iyi olan site. hele ki tatlı dilli bir recep abi vardır orda, Allah ondan razı olsun. bilgisayarımdaki birçok hatayı onun videoları ve çözümleriyle hallettim.
Bir teknokulis değil bence

http://www.teknokulis.com
forum hakkındaki şikayetler için açılmış konulara karşılık bazı yöneticilerin "istemiyorsanız çıkış yapabilirsiniz." yazdığı forum. hesabınızın kapatılmasını istemek de yasak. 1 yıl önce yazdığıma bakıyorum da forum çok değişmiş.

edit: korsana karşı olduklarını iddia edip, üyelerine korsan ya da orijinal, Windows 8 kullanmaları için her türlü yardımı yapıp, bunu dile getirdiğinizde bir yöneticisinin "biz 30 gün deneme sürümünü öneriyoruz, isteyen 30 günden sonra satın alır." diğer yöneticisinin ise "bu 5 TL'lik oyun değil herkes 300 TL'lik işletim sistemini orijinal kullanamıyor maalesef" dediği forum. Hangisini cevap olarak kabul edelim? sonunda da "bu konu hakkında forumda konuşanlar süresiz uzaklaştırılacaktır." denip konu kapatılmıştır.

yöneticileri eleştirmezseniz ve bu gibi şeyler sizin için sorun değilse (genelde sadece teknoloji konusunda) gereken yardımı da alabiliyorsunuz. ama yöneticilerin yetkileri bi' harika: üyeleri tehdit edip konu kapatmak şahane bir şey!
herhangi bir sorunu için yardım almak adına başlık açanların defalarca terslendiğine şahit olduğum forum. öyle bişey ki tersleyen tersleyene. örneğin birisi bilgisayarına kurduğu oyunun verdiği hata için konu açıyor ya da soru soruyor, bir diğeri kalkıp "korsan oyun kurdun di mi, orijinal almadığın için böyle hatalarla uğraş dur pezevenk!" vari yorum yapıyor, tersliyor falan, başka birisi de kalkıyor "beş tane oyun 10 dolarcıktı, indirimleri takip etmezsen aha da böyle göt olur kalırsın!" vari bir yorumla tersliyor onu...

böyle daha niceleri var. hani yardım ediyorlar, etmiyor değiller de edene kadar ananı ağlatıyorlar. lafımı sokarım öyle yardım ederim mantığı var oradakilerde. sırf bu yüzden sanırım üye olup konu falan açmazdım ben o sitede.

bir de recep baltaş denen şahsiyetin birkaç defa eski sistemler hakkında alay eder gibi yorum yaptığını gördüm videolarında, senin o eski sistem diye dalga geçtiğin şey olmasaydı bu teknoloji buralara gelemezdi. halen eski sistemleri kullanan, eski cihazlarla takılan kişilere laf ediyor, ne biliyorsun belki parası yok ve alamıyor yenisini...
kafa ayarı serisini çok beğendiğim youtube kanalı. belgesel tadında. çok ufuk açıcı bilgiler veriyorlar.
bir kaç hafta (belki ay) önce "Mars Fanatiği" ismiyle moderatörlük yapmış olduğum ama sonrasında tekmeyi basmış oldukları çoluğun çocuğun işgal etmiş olduğu forumunda saçma salak konuların açıldığı sitedir.

hikayeyi yazıyorum şimdi beyefendiler...

Bendeniz yazın internette salak salak dolaşırken bu sitenin forumuna ait bir konuyla karşılaştım. Baktım, fena değil gibi gibi. Girdim "Kedi Kesen Metalci" ismiyle kayıt oldum ve ilk mesajımı atar atmaz çat diye banı yapıştırdı elemanlar:

"Yazım yanlışı olan mesajı alıntılama suçundan dolayı bir günlük banı yapıştırdık. Geçmiş olsun"

Ben "Abi öyle ban nedeni olur mu lan?" diye salak salak ne olduğunu anlamaya çalışırken forum kurallarında "Hatalı mesajı bildirmek yerine alıntılamak ceza görmenize neden olur." cinsinden bir satır görünce siktir çekip siteye bir daha uğramama kararı aldım. Tabii girecek site bulamayınca ceza bitince tekrar mesaj atmaya başladım ve tekrar aynı nedenle ceza aldım. Bu sefer durumu kavrayan bünye bu meseleye dikkat ederek mesaj atmaya başladı ve bir süre sonra bana saçma gelen bir konuya ciddi bir mesaj atmamla "Gereksiz mesajlardan" bir haftalık banı yedim. (Normalde bir günlük ceza vermeleri gerekirdi. Moderatör olunca Mikail Fidan adlı baş moderatörden öğrendim ki kızdıkları mesajlara "Donanım haber mi la burası?" diyerek bir haftalık banı çakıyorlar.) Tabii ben yine bir süre daha sitede takılmaya başladım ama bu sefer Mikail Fidan ismimi beğenmedi ve "Kedi Kesen Metalci"yi "Mars Fanatiği" olarak değiştirdik.

Mars Fanatiği olarak genelde Linux bölümünde "Abi linux kurdum makinem patladı.", "Abi Metin2 pvp kuracaz freebsd beceremedik bir el at." diyen tayfayla beraber "Linux nasıl bir şey abi?" diye merak edenlere uzun uzun elimden geldiğince yardımcı oldum. Daha sonra böyle bir üyeyi gören Mikail Fidan "Gel moderatörümüz ol." diyerek samimi bir şekilde mesaj attı. Bende "iyi peki neden olmasın?" şeklinde geri dönünce mor avatarımın altında mor bir zemin üzerinde "Moderatör" yazmaya başlamıştı. Başlarda Mikail Fidan bana özel mesaj olarak konuları gönderir, "Hadi koçum şunlara bir el" derdi bende konular üzerinde çalışırdım. O zaman en gözden kaçırdığım ve Mikail'in sürekli beni uyardığı detay başlığın açıklayıcılığı idi. Mesela şöyle bir başlık moderatör tarafından düzenlenmeliydi:
-Yeni işlemci Alacağım
Aslında oldukça normal değil mi? Ancak arama motorları tarafından konuların daha kolay indexlenmesi için başlıkları şöyle düzenlemek bir moderatörün başlıca vazifelerinden biriydi:
-500 Liraya intel Marka işlemci Tavsiyesi
Kuralları bol olan bir sitede mesaj atmak zor, doğru. Ama moderatörlük yapmak kesinlikle daha zordu. Başlığında "Yardım" ibaresini kullananı banla... Yoo dur 10 mesajın altında mı değil mi önce bir kontrol et... O ne öyle? Konuyla alakasız mesaj mı? Sil banla... Hele birde ısrarla bozuk Türkçeyle konuşanlar vardı ki yoo dostum yoo... Bildiğin beş kişilik moderatör ekibi hepimiz overload çekiyorduk.

Bir süre sonra Skype'a davet edildim. ilk başlarda mikrofonla konuşacağız zannettiğim için olaya pek sıcak bakmamıştım fakat sonra sadece yazı ile haberleştiklerini görünce biraz onlarla takılmaya başladım. Başta ben girer girmez muhabbet kesildiği için "La yoksa bunlar benim bilmediğim başka bir gruba mı geçiyorlar?" diye düşünüyordum da sonra benim girdiğim grupta da bir hareketlenme oldu. Bu grupta geçen konuşmaların tamamını buraya yazmayı çok isterdim ama Mikail Fidan'a grupta konuşulanları aktarmayacağıma söz verdim. Fakat bu grupta bir hafta takılabilmek benim forumlara karşı bakış açımı çok değiştirdi. Forumda bir mafya edasıyla racon kesen ciddi abiler bu grupta üyelere nefret saçıyor "Amına koyayım senin sanki 15bin liraya bütçe toplayacak halin varda..." gibi şeylerle forumu yönetiyordu. Eee abi öyle saçma kurallar koyarsan aklı başında adam forumda durmaz veletlerle uğraşır durursun.

Bir gece Mikail Fidan "Şu konulara bir el at" diye biraz dolu bir liste attı. Erken yatmam gerekiyordu ve laptopumun şarjı bitmişti. 4.5 inç ekranlı telefonda da o kadar konu kusura bakmayın düzenlenemezdi. "Yarın bakarım kusura bakma" diye karşılık verdim ve kafayı vurup yattım. Ertesi gün moderatörlüğümün ve mesaj yazma hakkımın elimden alındığını gördüm. Sordum Mikail Fidan'a "Ne iş?" diye, o da bana moderatörlüğüme ara verildiğini söyledi. Peki dedim, iyi dedim. Forumda açılan bir konuya cevap vereyim bari diye çabalarken mesaj atma yetkiminde elimden alındığını gördüm. Skype'daki yönetici grubuna sordum "Abi niye?" diye, Recep Baltaş beni Skype grubundan attı ve sonrasında Technopat forumundaki hesabımın kökten silindiğini gördüm. Tokat yemiş gibi oldum. Vay anasını dedim... Daha sonra forumdaki yönetici odasında pek çok kişinin ziyaretçi olarak mesaj attığını hatırladım ve o ziyaretçi olarak mesaj atanların aslında silinmiş üyeler olduğunun farkına vardım. Demek sistem böyle ilerliyordu he? işi biten yöneticinin direkt hesabı siliniyordu. Vay be...

Sonuç olarak Technopat sayesinde çok iyi bir tecrübe edinmiştim, teşekkürler Technopat.
yemin ediyorum forum bölümünde yöneticiler salağın önde gideni...
daha önce 1-2 aylığına banladıkları bile oldu, ama bu fazla...
alın bakın. yapıştırıyorum.
"Gereksiz Mesajlar" nedeniyle 7 Şubat 2106 08:28 tarihine kadar yetkileriniz kısıtlandı.
kardeşim, sen hayvan mısın, 2106 ne lan it? 2106 ne lan!? şimdi sen ben 130 yaşıma gelene kadar yetkilerimi mi kısıtlıyorsun???
bak yanlış falan yok, çıkıp girdim, 2106 yazıyor.
ilk önce 2016 sanmıştım, "öff, sktir yha" demiştim.
sikerim ben böyle moderatörü aga!
canını yerim ben forum donanımhaber'in, forum shiftdelete'in.
Bize forum mu yok lan orospu çocukları?
2106'da geri dönüp ananızı sikecem amk.
inşallah siteniz batar!
bak sinirlendim, oğlum 2106 ne lan 2106 ne amınakoduğumun evladı!?
Yöneticilerinin kendi egolarını tatmin etme yeri. Başta da Mikail Fidan geliyor. Bugün defalarca yaptığı şeyi yaptı: bir konu içinden alakasız bir mesajı bir konu olarak açıp uyarıda bulundu, "Çok gereksiz mesaj yazıyorsun." diye (bana değil.). Ben de dayanamadım ve "Böyle yapmayı bıraksanız iyi olacak, çok gereksiz mesaj taşıyorsunuz." dedim ve sonuç olarak banlanma nedenini bile söylemeden banladılar. Kendilerine karşı gelinmesini istemezler. Onların dediğine ya uyacaksınız ya da onların deyimiyle çıkış butonu orada. Özgürlük aramayın forumda.

Siz siz olun videolarını izleseniz bile yardımlaşacağınız tonla yer varken "sosyal" adını verdikleri foruma bulaşmayın. 1000'e yakın (belki de daha çok) mesajınız bile olsa nedenini bile söylemeden yollarlar. Üyelerine saygıları bu kadar. Ali Güngör gibi biri sitesinde böyle moderatörleri nasıl çalıştırır, garip bir olay. Gerek Recep Baltaş'ın gerekse Mikail Fidan denilen moderatörün kat kat üstünde biri. Daha iyi bir kadroyla görmeyi umut ederim.
Sosyal diye adlandırdıkları ortam'ın moderatörleri yüzünden kan kaybeden ve gün gelecek tarihin tozlu raflarında yerini alacağını düşündüğüm ortamsı.
Öyle olmadıklarını düşünüyorlarsa bana ulaşabilirler.
Cep telefonum yok, Adresimi vermek istemiyorum, Mail adresimi unuttum, Skype'a karşıyım... *
gta 5 için sistem toplama rehberinde recep baltaş ın oyun sisteminde ssd olmayan kullanıcılar gta 5 e girmeye çalışırken biz gta 6 yı oynarız demesiyle beni kahkahalar boğmuştur. gerçekten o kadar bilgili bir insan o kadar salakça bir kelimeyi nasıl söyler hala aklım almıyor. bu arada ben bu entryi girerken o video 500.000 i geçti ve hala gta 5 pc ye çıkmadı.

adamlar işlerini ileri düzeyde yapıyorlar, onlardan öğrendiğim şeyler de var eyvallah ama insan günün de kullandığı bir bileşeni yeni mimarilisi çıktı atın çöpe diyemez hiç bir zaman! zamanında DVD-RW lara gereksiz atın çöpe almayın dediler dvd yi arşiv olarak kullanan insanlara resmen hakaret ettiler ona da eyvallah ettik ama daha dün çıkmış olan 960GB ı 1200 lira olan bir ssd yi 1 tb ı 160 tl olan harddiske nasıl satıyorlar hala aklım almıyor, sanki ssd olmazsa olmazmış gibi konuşuyorlar, bir sistem de ssd kesinlikle bir ihtiyaç değildir! şu an için ssd bir lüxtür, herkes ssd alacak diye bir kaide yok hiç kusura bakma rejup bolthus ama bütün pc kullanıcılarını en yeni bileşen kullandırtmaya uğraşıyosunuz ama sizin peşinizden gelen yok! var aslında onlarda 6 ghz e ulaşacaz diye uğraşan kafayı sıyırmış overclock manyakları.
belki türkiyenin en iyi teknoloji sitesi olmayabilirler ama bence türkiyenin en iyi incelemelerini yapan teknoloji sitesi.recep baltaş ve ali güngör ikilisi ile bence en iyi incelemeleri o yapıyorlar. özellikle telefon incelemeleri çok detaylı ve objektif. ayrıca ucuz fiyatlı oyun bilgisayarı toplama rehberleri çok faydalı oluyor.
recep baltaş ve ali güngör ikilisi incelemeleri ile gönlümüzde sağlam yer edinmiştir, ancak sosyal bölümündeki forum moderatörleri tam bir "sığır" ve "embesil" dir. alacağım işlemci az buçuk belli ama insan yine de bilgisi olan birilerine başvurayım diye konu açtım sırf "ram" ve "gb" ı büyük harflerle yazmadığım için "türkçe kullanım hatası" diye bir günlük uyarı ve mesaj yazma yetkim elimden alındı, uyarının cezası bitti ama hala mesaj yazamıyorum. tabi ayrıca sitece windows 7 ye destek vermiyoruz ayağına sorunun ne olduğunu tam olarak okumadan içinde windows 7 geçen her şeye bot gibi "windows 7 ye destek vermiyoruz 8.1 64 bit yükleyin" der bu modlar. donanım haber ve shiftdelete forumlarından şaşmayacağız anlaşılan.
Forum bölümünün sıkıntılı olduğu teknoloji sitesi. Ayrıca fazla takıntılı moderatörlere sahipler.
Forumun yönetiminde kuzey kore modeli örnek alındığı rivayet edilir.
minecraft oynayamayarak güldürmüş olan youtube kanalı.
sistem tavsiyeleri konusunda technopat diğer teknoloji kanallarına gore bence çok daha iyi. ayrıca forumlarındaki türkçe kurallarına gösterdikleri özen takdire şayan.
1,500 liraya oyun bilgisayarı topladıklarını görünce şapka çıkarttım o bilgisayar ile gta 5 oynadılar şaşkınım ve saygı duydum.

Edit: Kesinlikle Monster laptop almam gerektiğine karar kırdığım Youtube kanalıdır .
Kafa ayarı adlı serisi çok hoşuma giden Youtube kanalı. teknolojik konularda video çekiyorlar. Bilgisayar toplama, cihaz incelemeleri gibi.
(bkz: Recep baltaş)
(bkz: Ali Güngör)
seviyeli olduğunu düşündüğüm teknoloji forumu. fakat moderatörleriyle ilgili olarak aynı şeyleri söylemek mümkün değil. ve burda aynı şeyleri düşünen birileri olduğunu görünce haksız olmadığımı gördüm. umarım burada yazılanlardan bir ders çıkarır sevgili moderatörler.

moderatörlerin verdiği cezalarla ilgili elinizden hiçbir şey gelmez. hepsinin astığı astık, kestiği kestiktir. bununla ilgili bir şey yapılmalı.

moderatör ve cezayla ilgili bir şey de paylaşıyım.

lise öğrencisi bir üye " istiklal marşı'na geç kaldığım için disiplin cezası uygulanır mı? " diye bir başlık açmış. anlaşılacağı üzere çocuk törene geç kalmış ve ceza alıp almayacağını merak ediyor. ben de milli eğitim mensubu olarak başlığa kayıtsız kalamadım. keşke kalsaydım. bir girdim, altında saçma sapan öneriler. birkaç tane ultra akıllı öğrenciye milli eğitim müdürlüğüne gitmesini önermiş. bunu görünce dayanamayıp şunları yazmış oldum:

" yine bilip bilmeden konuşmalar...

disiplin yönetmeliğinde okuldaki törenlere mazeretsiz katılma zorunluluğu vardır. yerine getirilmediğinde de cezası tabi. telefonun çalmaması bir mazeret olamaz. bunu bilin.

diğer bir konu da "milli eğitim'e git yeaaaa" diyen cahiller. devlet kurumlarında şikayet-müracaat işleri müteselsilen gerçekleşir. öncelikle ilgili kurumun kendisiyle iletişime geçersiniz. ha diyelim ki gittiniz ilçe mem'e, ilçe me müdürü işi gücü olmayan adam mı ki "ben geç kaldım da, okul bana ceza verdi de..." gibi saçma sapan bir konuya vakit ayırsın. yahu bilmiyorsunuz bari yorum yapmayın, akıl vermeye çalışmayın. "

benim iletimden önceki iletilerde bir moderatörün de yazısı mevcut. ve milli eğitim müdürlüğüne gitmesini tavsiye edenlerden bir tanesi de kendisi. bu ultra moderatör arkadaş benim iletimdeki "cahil" kelimesine alınmış olacak ki bana "üslup" sebebiyle ceza verdi. daha kötüsü bu hazımsız adam en son kendi söylemek istediklerini söyleyip konuyu da kilitledi. allah'ım, sinirden delirecektim. aynı sinir beni bu entry'yi yazmaya iten sinirdir. yıllardır entry girmemişim...

tdk' da "cahil" kelimesi anlamına bakabilirsiniz.
cahil
sıfat (ca:hil) arapça cāhil
1. sıfat öğrenim görmemiş, okumamış
"bu maskara sosyete bana cahil diye bakar." - h. e. adıvar
2. belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan
"sansürcülerin çoğu cahil, tiyatrodan anlamaz kişilerdi." - m. and
3. deneysiz, genç, toy (delikanlı veya kız)

ikinci tanımda tam da benim iletimde kullandığım tabir var. yani ben doğruyu, doğru üslupla anlatırken bu hiper moderatör yanlış yönlendirme yapmasına rağmen cezayı alan ben oldum.

tabi ben bundan sonra iyice delirdim. buradan da gammazlığa alışığım (haftalık bazda derece yapmışlığım var zamanında), başladım iletilerdeki yazım hatalarını gammaza. tabi gıcıklık olsun diye bir iletideki birden fazla hatayı ben de birden fazla gammazlıyorum. bu da yasak... ceza puanları aldı başını gitti. baktım ceza bitiş süremde "n/a" yazıyor. dedim herhalde sonsuzluğa kadar ban yedim. yeni hesap açıyım da öyle giriyim dedim, bu sefer de çift hesap kullanmaktan ban yedim. sabır sabır...

özetle beni bu forumdan uzaklaştırdığın için saol ultra moderatör.
sosyal bölümünde virgülden sonra boşluk koymadım diye bir hafta uzaklaştırma aldığım absürt site.sanırsın tdk bilgisayar işine girdi.
mikail fidan isiminde iğrenç bir yöneticisi olan site .
bakınız :
görsel
adamlar "anlaşılır" olmanın ne demek olduğundan bihaberler.
yazım kuralları ile ilgili küçük hatalar sebebiyle ceza verebiliyorlar.
kardeşim sen moderatör değil misin? evet dedin değil mi? pekala moderatör türkçe mi? bu bir.

senin işin ne? modere etmek, yönetmek.
pekala yönetmek, ceza vermek midir? yönetmeyi sadece ceza vermek olarak kim algılar? çocuk musunuz siz?
gönderiye bakarsın, genel itibariyle anlaşılıyor ama küçük hatalar mı barındırıyor?
düzelt kardeşim! işin ne senin? düzelt ve geç. içerik üretiminin en önemli ayağını gerçekleştiren kullanıcılara ceza vermek ne haddine?

sosyal medya platformlarında şimdiye kadar ceza yöntemleri ile ilgili yerden yere vurulmalarına anlam veremiyordum ancak bugün anladım.
satırlarca yazının içerisinde bir noktalama işareti eksik olduğu için ceza verebilen ergen ruhlu moderatörlere sahip sözde "forum".
çok faydalandığım bir site, teknoloji konusunda bilgi hazinem.
güncel Önemli Başlıklar