bugün

kedilerin eğlencelerine sahne olmasıyla ünlünür. gelecekte de böyle olcaktır gerçi.
8 mart dünya emekçi kadınlar günü**
21 mart newroz,nevruz, yenigün (kim nasıl algılarsa)
5 mart 1953 stalininölümü
14 mart 1883 karl marx ın ölümü
28 mart 1868 maksim gorkinindoğumu
(bkz: 18 mart)*
1 Mart:
2006 'A. Kadir' adıyla tanınan şair ibrahim Abdülkadir Meriçboyu, 1985'te 68 yaşındayken istanbul'da hayata veda etti.

Cibali

Cibali dendi mi
aklıma siz gelirsiniz, kadınlar,
kiminizin beş çocuğu,
kiminizin nar gibi yanakları var,
kiminiz kocasız kalmış,
kiminiz ihtiyar,
kiminiz daha körpe henüz.
Bana umulmadık,
eskimiş türküler düşündürür
siyah başörtüsü altında yüzünüz.

Parmaklarda tütün kokusu.
Tütün kokusu pazen entarilerde.
Biriniz ekmek alır fırından,
biriniz durmuş öksürüyor ilerde,
geçiyor bizim mahalleden biriniz.

Cibali dendi mi
aklıma siz gelirsiniz, kadınlar.
Çarpık ayakkaplarınız gelir
ve kahraman elleriniz.

Çiçekleri Umudumuzun

Çok olun, çocuklar, çok olun,
yüzlerce olun, binlerce olun, onbinlerce.
Daha çok olun, daha çok olun,
yapraklar kadar, balıklar kadar çok olun.

Bu dünya ne tek tek yaşamakta,
bu dünya ne rakının, ne şarabın içinde,
bu dünya ne parada, ne pulda,
ne kalleşlikte, ne zulümde.
Bu dünya aşkın içinde, alın terinde.

el ele verin, çocuklar, el ele,
yaşayın dünyayı doya doya,
açın kapıları, camları güneşe,
ne yeise kapılın, ne korkuya,
çok olun, çocuklar, çok olun,
el ele verin, çocuklar, el ele.

Mutlu olmak varken bu dünyada,
geceler geldi dayandı kapımıza,
olduk acımızla sarmaş dolaş,
bekledik düşümüzle koyun koyuna.

yapraklar kadar, balıklar kadar çok olun,
el ele verin, çocuklar, el ele,
bütün gündüzler sizin olsun,
yaşayın dünyayı doya doya.

Çocuklar, çiçekleri umudumuzun.

1921: Mehmet Akif'in (Ersoy) 'istiklal Marşı', Maarif Vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından Mecliste ilk kez okundu.
1926: 1889 italyan Zanardelli yasası esas alınarak hazırlanan yeni Türk Ceza Kanunu, TBMM'de kabul edildi.
1935: TBMM Beşinci Dönem çalışmalarına başladı. Atatürk, dördüncü kez Cumhurbaşkanı seçildi. TBMM'de ilk kez 18 kadın milletvekili yer aldı.
1958: izmit Körfezi'nde çalışan 'Üsküdar' vapuru, saatteki hızı 130 kilometreyi bulan kasırga yüzünden Soğucak mevkisinde battı. 293 yolcudan, 76'sı öğrenci 272 kişi öldü, 21 kişi kurtuldu.
1983: Erden Kıral'ın 'Hakkari'de Bir Mevsim' adlı filmi, Berlin Film Festivali'nde dört ödül aldı.
1990: ilk özel TV kanalı Magic Box, Eutelsat F5 uydusundan test sinyali yayınlamaya başladı.
1992: Bosna-Hersek, referandum sonrasında, Yugoslavya'dan ayrılarak bağımsızlık kararı aldı. Ancak 3 martta Sırp kuvvetleri, Bosna'nın kuzeyindeki Bosanki Brod'u bombaladı ve silahlı çatışmalar başladı.
2003: Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesine, yabancı silahlı kuvvetler unsurlarının altı ay süreyle Türkiye'de bulunmasına izin verilmesine ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, TBMM'nin kapalı oturumunda reddedildi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=160477
2 mart:

Türk halk müziği sanatçısı Özay Gönlüm, 2000 yılında, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Hastanesi'nde hayata veda etti

Özay Gönlüm'den bir örnek

Ninenin Mektubu

Amanın yavrım,
Ben öyle duyuyom, o gocuman memleketlerde cicili bicili, boyalı moyalı, şıngırdak fıngırdak, kirpikleri takma, saçları sokma, onlan bunlan düşüp kalkma, gözleri elde, etekleri belde, artanı da yerde, sıska mıska, şıbıldak gibi bazı, çirkin mirkin hanımlar, gızlar oluveriyormuş. Amanın onlara tutuluveren de, yanıveren de deme yavrım. Alceen gızın soyu sopu belli, saçı sırma telli, eline el değmemiş, kötü süt emmemiş, sevisi derinde, eti butu yerinde olmalı. Dizine otutturuverdin mi kucağın dolmalı, domuz hem evlenince pazara kadar değil, mezara kadar varmalı. Ee hanım dediğini de alaya kattın mı, koluna taktın mı yakışmalı, duvara attın mı yapışmalı. Bu sözlerimi eyi dinle bakem, bi kulağından sok da öte kulağını tıka, çıkıvermesin len. Senin nazlı Eminen ne güne duruyo?

Geçenlerde ekmek ediyodum. Açcık hamurum kaldıydı. Emine gelivedi. "Koley gelsin ninem" deye artanını da o edivedi sağolsun. Maşallah bi olmuş hopur hopur. Dilim dağı taşı gırkbin kere maşallah. Amanın, artanını da o ediverdikten sonra iki süpürgü çalıvedi avluya, malların altlarını kürüyüvedi. Ben de ah benim ak topanım, gövercinim, kalem kaşlım, nazlı gülüm, mor zümbülüm, al bürgülüm, bol görgülüm, naha Alah seni allı başlı gelinler edivesin, muradına er, gonca güller der, naha evlerine sarı sarı buğdeyler yağıvesin deye dualar edivedim. Giderken de senin hesabiyetine şööle "e gelinim olmecen mi len" didim. Sarmeştim de iki yaneceğinden şappudu şuppudu öpüvediydim. Amanin misler gibi kokuyo len. Ee öpmek filan deyince o gül yüzün gülüyo de mi? Seni gavurun piçi seni! Emi güzel yavrım, yokluğun köz oluyo yüreğimde.

Dün akşamüstü kırmızı fistanımı geydim de şööle cami duvarına doğru yukarı çıkıyodum. Elimi ardıma kodum. Bizim Zartlak Osman pencereyi açmış, bende şööle oturdum. Bi de iradyoyu sonuna kadar açtıttırmış da havaları dinliyon deyyodum. Beni görüvedi, "ninee" dedi. "Eeey" dedim. "Gel de bi açcık oynayıvee" dedi. "Beni mi deyyon ay oğlum" dedim. "Heee" dedi. "Uleen" dedim, "benden geçti gari a yavrim. Sen o karını, Gıygıdı ibram'ın gızını bi cıscıbıldak soy, köyün delikanlılarını ünle, onların garşısında böyle şakkıdı şukkudu bi oynatıve!" iyi dememiş miyim len? Sen olmayınca yokluğun köz oluyo yüreciğimde. Gel gari yavrım. Yollara bakıttırma, gözümüzden yaş akıttırma.
Gel gari yavrım, gel gari! He hey.

Günün diğer önemli olayları

1924: Halk Fırkası grup toplantısında, Şer'iye ve Evkaf Vekaletlerinin kaldırılmasına ve öğretimin birleştirilmesine karar verildi.
1956: Fransa Fas'ın bağımsızlığını onayladı.
1957: Sporcu ve eğitimci Selim Sırrı Tarcan vefat etti.
1960: Necip Fazıl Kısakürek, Atatürk'ün hatırasına yayım yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle 18 ay hapis cezası daha aldı.
1994: Yönetmen Bilge Olgaç, evinde çıkan yangında 54 yaşında hayata veda etti.
1994: TBMM Genel Kurulu'nda DEP'li Leyla Zana, Ahmet Türk, Orhan Doğan, Hatip Dicle ve Sırrı Sakık ile bağımsız Mahmut Alınak'ın dokunulmazlıkları kaldırıldı. Genel Başkan Hatip Dicle ve Orhan Doğan gözaltına alındı.
2000: ingiltere, 16 aydır Londra'da ev hapsinde tutulan eski Şili diktatörü Pinochet'in salıverilmesine karar verdi. Pinochet, kendisini isteyen ülkeler itiraz etmeden, ülkeyi terk etti.
2004: ikinci Cumhurbaşkanı ismet inönü'nün büyük oğlu Ömer inönü, 80 yaşında istanbul'da vefat etti.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=160719
3 mart:

Çizgi roman 'Tenten'in çizeri Georges Remi Herge, 1983 yılında hayata veda etti.

1878: Osmanlı devleti ile Rusya arasında Ayastefanos Antlaşması imzalandı.
1883: Mektebi Sanayii Nefise (Güzel Sanatlar Akademisi) öğretime açıldı.
1924: Halifeliğin kaldırılması ve Osmanlı hanedanı mensuplarının yurtdışına çıkarılmasına ilişkin yasa kabul edildi, Tevhidi Tedrisat Kanunu çıkarıldı. Şer'iye ve Evkaf ve Genelkurmay bakanlıkları kaldırıldı. Diyanet işleri Başkanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü kuruldu. Genelkurmay Başkanlığı oluşturuldu ve hükümetten ayrıldı.
1925: Şeyh Sait isyanının büyümesini önlemek için, Takriri Sükun Kanunu kabul edildi; istiklal Mahkemeleri kuruldu.
1974: Türk Hava Yolları'nın DC-10 tipi 'Ankara' yolcu uçağı, Paris'te Orly Havaalanı yakınlarında düştü. Bu tarihe kadar dünya sivil havacılık tarihinde gerçekleşen en büyük kazada 346 yolcu ve mürettebat öldü.
1980: Eski Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen 88 yaşında istanbul'da vefat etti.
1992: Zonguldak Kozlu'daki grizu faciasında 127 kişi öldü, 147 kişiden umut kesildi.
1994: Ressam Cihat Burak 79 yaşında yaşamını yitirdi.
1994: TBMM Genel Kurulu, DEP'li Selim Sadak ve RP'den istifa eden istanbul Bağımsız Milletvekili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığını kaldırdı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=161065
4 mart

Eyyubi devletinin kurucusu ve Haçlı saldırılarına karşı duran Selahaddin Eyyubi, 1193 yılında öldü.

1656: Düşük ayarlı para ve alınamayan maaşlar için ayaklanan askerler, IV. Mehmed'in onayıyla bazı saray ağalarını idam ettirdi.
1923: Mustafa Kemal Paşa'nın 17 şubattaki konuşmasıyla başlayan izmir iktisat Kongresi sona erdi.
1929: Takriri Sükun Kanunu yürürlükten kalktı.
1934: istanbul Üniversitesi'nde açılan inkılap Tarihi Enstitüsü'nde ilk dersi Milli Eğitim Bakanı Hikmet Bayur verdi.
1934: Ankara Radyosu yayınına başladı.
1940: istanbul'da yapılan Altıncı Balkan Güreş Şampiyonası'nda Türk takımı beş birincilik alarak altıncı kez şampiyon oldu.
1964: BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs'a uluslararası güç gönderme kararı aldı.
1992: ispanya'daki Engizisyon baskısından kaçarak Osmanlı imparatorluğu'na sığınan Museviler, Türkiye'ye gelişlerinin 500'üncü yılını kutladı.
1994: Dokunulmazlıkları kaldırılan DEP milletvekilleri Leyla Zana, Sırrı Sakık, Ahmet Türk, Selim Sadak ve bağımsız milletvekili Mahmut Alınak gözaltına alındı. Mezarcı ve DEP Şırnak Milletvekili Selim Sadak serbest bırakıldı.
2002: Ilımlı Arnavut lider ibrahim Rugova, Kosova'nın ilk devlet başkanı seçildi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=161261
5 mart:

işadamı izzet Baysal, 2000 yılında dünyaya gözlerini kapattı.

1920: Türkiye Yeşilay Cemiyeti kuruldu.
1934: Eski milli eğitim bakanlarından Dr. Reşit Galip vefat etti.
1941: Türkiye'nin ilk Diyanet işleri Başkanı Rifat Börekçi yaşamını yitirdi.
1946: ikinci Dünya Savaşı'nda ortaya çıkan ve Sovyetler Birliği ile Doğu Avrupa ülkelerini simgeleyen 'Demirperde' kavramı, ilk kez ingiltere Başbakanı Winston Churchill'in bir konuşmasında kullanıldı.
1953: Sovyetler Birliği'ni yaklaşık 30 yıl yöneten ve geçirdiği beyin kanaması sonucu bilincini yitiren Jozef Stalin öldü.
1971: ABD'li dört asker Ankara'da terör örgütü THKO mensuplarınca kaçırıldı. Polisin 5 martta üniversiteye düzenlediği baskında çatışma çıktı; Erdal Şener adlı öğrenci öldü. Askerler 8 martta serbest bırakıldı.
1983: Karikatürist Mustafa (Mim) Uykusuz, 61 yaşında hayatına veda etti.
1987: Tiyatro ve sinema sanatçısı Gülistan Güzey istanbul'da yaşama gözlerini yumdu.
1994: Birleşmiş Milletler, Bosna'ya Türk askeri gönderilmesini kabul etti.
1999: Çankırı Valisi Ayhan Çevik, bombalı saldırıda ağır yaralandı; koruma polisi ve iki lise öğrencisinin öldüğü saldırıyı yasadışı TiKKO örgütü üstlendi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=161268
6 mart:

Öykücü Ömer Seyfettin, 1920 yılında istanbul'daki Haydarpaşa Hastanesi'nde hayata veda etti.

1925: Takriri Sükun Kanunu'na dayanılarak istanbul'da altı gazete ve dergi, Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı. Kapatılan yayın organları şunlardı: 'Tevhidi Efkar', 'istiklal', 'Son Telgraf', 'Aydınlık', 'Sebilülreşat' ve 'Orak Çekiç'.
1927: istanbul Radyosu yayına başladı.
1935: Oyun Yazarı ibnürrefik Ahmet Nuri (Sekizinci), 61 yaşında vefat etti.
1957: Afrika'da Altın Kıyısı, Gana ismini alarak bağımsızlığını ilan etti.
1972: TBMM Adalet Komisyonu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan'ın idam cezalarını onayladı.
1989: Şarkı sözü yazarı ve şovmen Fecri Ebcioğlu yaşamını yitirdi.
1995: Avrupa Birliği üyesi 15 ülke ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Antlaşması imzalandı.
1995: Karikatürist Nehar Tüblek, istanbul'da yaşama veda etti. Tüblek, 1924 yılında Manastır'da doğmuştu.
2002: Yargıtay Dokuzuncu Ceza Dairesi, gazeteci ve yazar Çetin Emeç ve Turan Dursun ile iran rejim muhalifi Ali Akbar Gorbani'nin öldürülmesi olaylarının da aralarında bulunduğu birçok saldırıdan sorumlu tutulan islami Hareket Örgütü'nün icra şurası üyesi irfan Çağırıcı hakkındaki idam cezasını onadı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=161525
7 mart:

Sinema yönetmeni Stanley Kubrick, 1999 yılında hayata veda etti.

MÖ 322: Klasik Yunan felsefesinin kurucularından Platon'un öğrencisi Aristo öldü.
1875: Bolero adlı betesiyle ünlü Bask kökenli Fransız besteci Joseph-Maurice Ravel hayata geldi.
1886: ilkel bilim ve dinlere ilişkin keşifleriyle tanınan antropolog Wilson Dallam Wallis doğdu.
1917: Nick Larocca'nın 'Original Dixiland Jazz Band' adlı orkestrası, ilk caz plağını New Jersey'deki Victor Co. plakçılık şirketi için doldurdu.
1927: istiklal Mahkemeleri'nin görevi sona erdi.
1954: Petrol işletmeciliğini yabancı sermayeye açan Petrol Yasası kabul edildi. Petrol işleri Genel Müdürlüğü kuruldu.
1969: Golda Meir, israil'in ilk kadın başbakanı oldu.
1977: Pakistan'da seçimleri Zülfikar Ali Butto kazandı.
1979: ABD uzay aracı Voyager-I, Jüpiter ve Uranüs'ün Satürn gibi halkalara sahip olduğunu keşfetti. Voyager-I, Jüpiter'in halkalı fotoğraflarını dünyaya gönderdi.
1983: Zonguldak Ereğli Kömür işletmeleri'nin Kandilli üretim havzasındaki Armutçuk Ocağı'nda meydana gelen patlamada 102 kişi öldü, 86 kişi yaralandı.
1989: Anayasa Mahkemesi, üniversitelerde dini inanç sebebiyle boyun ve saçların örtü veya türbanla kapatılmasını serbest bırakan yasayı iptal etti.
1990: Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni, gazeteci ve yazar Çetin Emeç ve şoförü Ali Sinan Ercan, uğradıkları silahlı saldırıda yaşamlarını yitirdi.
2001: Karikatürist Necmi Rıza Ayça 87 yaşında istanbul'da öldü.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=161934
8 mart:

Yazar Hüseyin Rahmi Gürpınar, 1944 yılında Heybeliada'daki köşkünde hayata veda etti.

1403: Osmanlı padişahı Yıldırım Beyazıt, Akşehir'de öldü.
1857: ABD'de kadın işçilerin 8 martta yaptıkları yürüyüş, Kopenhag'da 1910'da toplanan Dünya Kadınlar Kongresi'nde Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. 8 mart, 1975'te BM tarafından Dünya Kadın Hakları Günü ilan edildi.
1948: Tanımladığı bir deri hastalığı Behçet hastalığı adıyla dünya tıp literatürüne geçen, deri ve zührevi hastalıklar uzmanı Ord.Prof.Dr. Hulusi Behçet, kalp krizi sonucu istanbul'da yaşamını yitirdi.
1952: ABD Philadelphia'da ilk suni kalp ameliyatı yapıldı.
1954: Devletin siyasal prestijine ve mali gücüne zarar getirdiğine karar verilen ya da kişilerin özel hayatına tecavüz eden yazılar yazan gazetecilere ağır cezalar öngören Basın Kanunu, TBMM'den geçti.
1962: istanbul-Ankara-Adana seferini yapan THY'ye ait 'Kop' uçağı Toroslar'da düştü. Sekiz yolcu ve üç kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.
1980: Felsefeci Nusret Hızır 81 yaşında vefat etti.
1984: Sekiz ilde olağanüstü hal uygulanmasıyla ilgili Olağanüstü Hal Yönetmeliği yürürlüğe girdi.
2005: Ankara Üniversitesi iletişim Fakültesi'nin eski dekanlarından Prof.Dr. Erol Mutlu, 56 yaşında Ankara'da hayatını kaybetti.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=162137

not: dünya emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun…
9 mart:

2003'te Siirt'te yapılan milletvekili yenileme seçimlerinde üç milletvekilliğini alan iktidardaki AKP'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan parlamentoya girdi.

1796: Napolyon Bonapart ile Josephine evlendi.
1923: Sovyet lideri Lenin, geçirdiği felç sonucu konuşma yetisini kaybetti.
1930: Atatürk, Antalya Müzesi'ni gezdikten sonra, Aspendos'ta incelemelerde bulundu.
1956: Kıbrıs Rum toplumunun lideri Başpiskopos Makarios, ingiltere tarafından Seyşel Adaları'na sürgüne gönderildi. Adanın ingiliz Genel Valisi John Harding, Makarios'un terörizmi aktif olarak desteklediği için sürgün edildiğini açıkladı.
1957: Türkiye'nin ilk kadın doktor subayı Sema Aran, teğmen rütbesiyle göreve başladı.
1967: Gazeteci ve yazar Vala Nureddin (Va-Nu) 66 yaşında vefat etti.
1995: TBMM Malvarlığını Araştırma Komisyonunun Almanya'da bulduğu belgeler, RP'li Süleyman Mercümek'in Türkiye'de yönettiği paranın toplam 17 milyon mark olduğunu ve bu paraların akıbetinin bilinmediğini ortaya koydu.
1996: 1990 yılında öldürülen gazeteci Çetin Emeç'i vurduğu belirlenen islami Hareket Örgütü'nün tim sorumlusu irfan Çağırıcı, istanbul'da yakalandı.
2001: Türk balesinin kurucusu Edris Stannus (Dame Ninette de Valois), ingiltere'de 104 yaşında hayatını kaybetti.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=162148
10 mart:

Şair ve deneme yazarı Salah Birsel, 1999'da istanbul'da yaşama veda etti.

Bir Şairin Ölümü

Kimse inanmaz
Benim hafif-makineliyle öldüğüme
Veya ayrıldığıma dünyadan

Benimde başkentte bi odam
Şiir kitaplarım
Üniversitede adım
Ve arkadaşım vardı

Ünüm de olurdu
Yaşasaydım

1876: Graham Bell ile yardımcısı Watson, ilk telefon görüşmesini yaptılar.
1910: Hollywood'da çekilen ilk film olan 'In Old California' gösterime girdi.
1919: Çin'de kölelik resmen kaldırıldı.
1920: Yunanistan Başbakanı Venizelos'un da katıldığı toplantıda, istanbul'un resmi işgaline ve Kuvayı Milliye öncülerinin tutuklanmasına karar verildi.
1956: Başpiskopos Makarios'un, 9 mart günü sınır dışı edilmesinden sonra Kıbrıs'ta ayaklanmalar başladı.
1963: Saatli Maarif Takvimleri'nin kurucusu Naci Kasım, 79 yaşında vefat etti.
1969: ABD'li siyahi lider Martin Luther King'in katili James Earl Ray, 99 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.
1972: Millet Meclisi, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan hakkındaki idam kararlarını, 53 ret, altı çekimser, 238 kabul oyuyla onayladı.
1989: Avrupa Kulüpler Kupası'nda finale yükselen ilk Türk basketbol takımı Efes Pilsen, Yunanistan'ın Aris takımına yenilerek ikinci oldu.
1993: Gazeteci Emil Galip Sandalcı 71 yaşında istanbul'da hayatını kaybetti.
2000: Diyarbakır Bir Numaralı Devlet Güvenlik Mahkemesi, kapatılan RP'nin Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı, halkı ırk ve din farklılığı gözeterek, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik ettiği gerekçesiyle bir yıl hapisle cezalandırdı.
2004: Yargıtay Birinci Ceza Dairesi, yedi TiP'li öğrenciyi öldürdüğü için yedi kez idam cezasına çarptırılan Haluk Kırcı'nın cezasının, 48 ayı hücrede olmak üzere müebbet ağır hapis cezasına dönüştürülmesine ilişkin kararı onadı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=162168
11 mart:

istanbul Belediye Başkanı Haşim işçan, 1968'de geçirdiği beyin kanaması sonucu 70 yaşında yaşamını yitirdi.

1941: ingiltere'nin Sofya Elçisi Rendell'a, istanbul Pera Palas Oteli'nde suikast girişiminde bulunuldu. Olayda dört kişi öldü, Rendell kurtuldu.
1947: Türkiye, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'na (IMF) katıldı.
1949: israil ve Ürdün, Rodos'ta ateşkes antlaşması imzaladı.
1967: Gazeteci Yusuf Ziya Ortaç 72 yaşında istanbul'da vefat etti.
1969: Besteci Sadi Işılay 70 yaşında hayata veda etti.
1976: Eski ABD Başkanı Richard Nixon, Şili'deki seçimler sırasında Salvador Allende'nin seçilmesini önlemek için CIA'e emir verdiğini itiraf etti.
1980: Gazeteci ve yazar Zekeriya Sertel 88 yaşında Paris'te hayatını kaybetti.
1985: Konstantin Çernenko'nun 10 marttaki ölümünün ardından Mihail Gorbaçov, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreterliğine getirildi.
1988: Montajının tamamı Türkiye'de yapılan ilk F-16, Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.
1990: Litvanya, tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti.
1997: Amasya'da el yazması Kuran'ın çalınması olayıyla ilgili yargılanan Ayşegül Tecimer, gıyabında 4.5 yıla mahkum edildi. Tecimer'in ABD'ye kaçtığı öğrenildi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=162322
12 mart:

Burdur Milletvekili Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı istiklal Marşı, 1921'de ulusal marş olarak kabul edildi.

Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.

Çatma; kurban olayım, çehreni ey nazlı hilal
Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
Hakkıdır, hakka tapan, milletimin istiklal

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!
Kükremiş sel gibiyim; bendimi çiğner aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

Garbın afakini sarmışsa çelik zırhlı duvar,
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
Medeniyet! dediğin tek dişi kalmış canavar?

Arkadaş! yurduma alçakları uğratma, sakın.
Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
Doğacaktır sana vadettiği günler hakkın.
Kim bilir belki yarın... belki yarından da yakın.

Bastığın yerleri "toprak!" diyerek geçme, tanı:
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şüheda, fışkıracak, toprağı sıksan şüheda!
Canı, cananı, bütün varımı alsın da hüda,
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

Ruhumun senden, ilahi şudur ancak emeli,
Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
Bu ezanlar - ki şahadetleri dinin temeli-
Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli,

O zaman vecdile bin secde eder - varsa - taşım.
Her cerihamdan, ilâhi boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruhu mücerret gibi yerden naşım;
O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl!
Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.
Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
Hakkıdır; hakka tapan, milletimin istiklâl.

1918: Erzurum düşman işgalinden kurtuldu.
1921: Londra Konferansı sona erdi. itilaf Devletleri barış önerdi.
1925: Çinli lider Sun Yat Sen öldü, yerine General Çan Kay Şek getirildi.
1947: ABD Başkanı Harry Truman, ABD Kongresi'nden, Sovyetler Birliği'nin baskısı altında bulunan Türkiye ve Yunanistan'a toplam 400 milyon dolarlık bir yardımda bulunulması ve bu devletlerin sivil ve askeri personeline ABD'de eğitim verilmesi için yetki istedi.
1971: Silahlı Kuvvetler, 12 Mart Muhtırası'nı verdi. Başbakan Süleyman Demirel, bu gelişme üzerine istifa etti.
1985: Sovyetler Birliği ile ABD arasında, Cenevre'de Stratejik Nükleer Kuvvetler, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler, Uzay ve Savunma Sistemleri ile ilgili Yeni Silahların Kontrolü Görüşmeleri başladı.
1995: Bir taksiyi gasp eden teröristler, Gazi Mahallesi'nde Alevilere ait olduğu bildirilen üç kahvehaneyi gece otomatik silahlarla taradı. Bir kişi öldü. 20 kişi yaralandı. 14 martta Gaziosmanpaşa'da meydana gelen olaylarda 96 işyeri tahrip edildi, 13 araç yakıldı.
1998: Komedi oyuncusu Ali Sururi izmir'de hayata veda etti.
1999: Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Macaristan, NATO'ya katıldı.
2000: Papa II. John Paul, kilisenin geçmişte Yahudilere, muhaliflere, kadınlara ve yerlilere karşı işlediği günahlardan ötürü af diledi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=162336

Not: gazi katliamının yıl dönümü
13 mart:.

Efes Pilsen basketbol takımı, 1996'da Avrupa Koraç Kupası'nı kazandı

1781: Alman kökenli ingiliz gökbilimci William Hershel, Uranüs gezegenini keşfetti.
1893: Tanzimat dönemi yazar ve şairi Muallim Naci, istanbul'da vefat etti.
1899: Mustafa Kemal, '1283' yaka numarasıyla Harp Okulu'nun piyade sınıfına yazıldı.
1919: Kazım Karabekir, Erzurum'da 15'inci Kolordu Komutanlığına atandı.
1926: Mustafa Kemal Paşa'nın Falih Rıfkı (Atay) ve Mahmut (Soydan) beylere anlattığı hayat hikayesi ve hatıralarının kısaltılmış şekli, Milliyet gazetesinde yayımlandı.
1934: Yazar Cenap Şahabettin, 64 yaşında hayatını kaybetti.
1955: Fenerbahçe-Galatasaray futbol maçında taraftarlar tribünde birbirine girdi, bir kişi öldü.
1970: Dublaj sanatçısı ve yazar Adalet Cimcoz, 60 yaşında istanbul'da yaşama veda etti.
1983: Beylerbeyi'nde restorasyonu süren tarihi ismail Hakkı Efendi Yalısı gece çıkan yangında kül oldu. Yalının yanındaki 205 yıllık Beylerbeyi Camisi'nin kubbesi de tamamen hasar gördü.
1992: Erzincan'da Richter ölçeğine 6.8 büyüklüğündeki depremde 653 kişi öldü.
1994: istanbul Boğazı'nda iki Rum gemisinin çarpışmasında yangın çıktı. 15 denizcinin öldüğü, 17 denizcinin kaybolduğu kaza
sonucu denize yayılan petrol çevre kirliliğine yol açtı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=162386
14 mart:

20'nci yüzyılın en önemli kuramsal fizikçilerinden Albert Einstein, 1879'da Almanya'nın Ulm kentinde doğdu.

1827: II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, daha sonra Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlandı.
1919: Yunanların izmir'e çıkarma planı, ingiltere Başbakanı Lloyd George, Fransa Başbakanı Clemenceau, italya Başbakanı Orlando ve ABD Başkanı Wilson tarafından kabul edildi.
1939: Hatay Meclisi, Türk Lirası'nı resmi para olarak kabul etti.
1953: Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Stalin'in ölümü üzerine yerine getirilen Malenkov, görevini 8 gün sonra Kruşçev'e devretti.
1955: Besteci, kanto sanatçısı Şamran Hanım (Kelelciyan) 85 yaşında vefat etti.
1964: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Barış Gücü'nün Kıbrıs'a gitmesini kararlaştırdı.
1977: Ressam Hikmet Onat, 95 yaşında istanbul'da hayata veda etti.
1978: Tiyatro ve sinema oyuncusu Aziz Basmacı istanbul'da yaşamını yitirdi.
1980: ABD Hava Kuvvetleri'ne ait C-130 tipi askeri nakliye uçağı, incirlik Hava Üssü'ne iniş yaparken düştü. 18 ABD askeri öldü.
1983: Devlet Güvenlik Mahkemeleri'nin kurulmasını öngören yasa tasarısı, Danışma Meclisi'nde kabul edildi.
2000: Uluslararası çevre örgütü Greenpeace, yıllardır çevre kirliliği konusunda mücadele ettiği uluslararası kuruluşlardan Shell petrol şirketine ortak oldu.
2003: Türkiye Cumhuriyeti'nin 59'uncu hükümeti, Siirt Milletvekili Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kuruldu.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=163341
15 mart:

Varlık Yayınları'nın kurucusu ve şair Yaşar Nabi Nayır, 1981 yılında istanbul'da hayata veda etti.

1933: Almanya'da Hitler, Üçüncü Reich'ı ilan etti.
1938: SSCB'de olağanüstü mahkemede ölüm cezasına çarptırılan, aralarında Ekim Devrimi'nin önderlerinden Nikolay Buharin'in de bulunduğu 18 kişinin cezaları infaz edildi.
1955: Tiyatro sanatçısı Muammer Karaca'nın yaptırdığı Karaca Tiyatrosu, istanbul'da açıldı.
1964: Sinema yıldızı Elizabeth Taylor ile aktör Richard Burton evlendi.
1971: Gazeteci ve oyun yazarı Cevat Fehmi Başkut öldü. Başkut, 'Buzlar Çözülmeden' ve 'Paydos' gibi oyunlarıyla tanınıyordu.
1983: Maliye Bakanlığı, Hisarbank ve istanbul Bankası'na el koydu.
2001: istanbul-Moskova seferini yapan Tupolev-154 tipi uçak, Atatürk Havalimanı'ndan kalkışından kısa süre sonra Çeçen korsanlarca kaçırıldı. Medine'ye indirilen uçağa Suudi antiterör timlerince düzenlenen operasyonda, Türk yolcu Gürsel Kambal, Rus Hostes Yuria Fomina ve bir korsan öldü.
2002: GAP'ın sulama tünellerinden T2 de faaliyete geçti.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=163402
16 mart:

1978'de istanbul Üniversitesi'nden çıkan bir öğrenci grubunun üzerine bomba atılması sonucu yedi öğrenci öldü. Daha sonra silahlı kişilerce gruba ateş açıldı ve çok sayıda kişi yaralandı.

1920: itilaf Devletleri, istanbul'u işgal etti.
1921: SSCB, Ankara Hükümeti'ni resmen tanıdı; Moskova Antlaşması imzalandı.
1929: Tuluatçı Kel Hasan Efendi, 55 yaşında istanbul'da hayatını kaybetti.
1939: Ses sanatçısı Eftelya Hanım (Denizkızı) istanbul'da vefat etti.
1940: Nobel Ödüllü ilk kadın yazar Selma Lagerlöf, 82 yaşında yaşamını yitirdi.
1956: Keman sanatçısı Suna Kan, italya'da ödül aldı. Gazeteler, "Paganini sağ olsaydı, Suna Kan'ı alnından öperdi" diye yazdı.
1964: TBMM'de gizli yapılan olağanüstü toplantıda, hükümete gerektiğinde Kıbrıs'a müdahale yetkisi verildi.
1965: Zeki Müren'in başrolde olduğu Çay ve Sempati oyununun, Arena Tiyatrosu'nda sahnelenmesine başlandı.
1969: Türkan Şoray, ücretini 60 bin liradan 75 bin liraya çıkardı ve Türk sinemasının en pahalı oyuncusu oldu.
1971: Deniz Gezmiş ve Yusuf Aslan, Sivas'a bağlı Gemerek'te jandarmayla girdikleri çatışma sonunda yakalandı.
1972: Cumhuriyet Senatosu; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan hakkındaki idam kararını onayladı.
1978: italya'da eski başbakanlardan Aldo Moro, Kızıl Tugaylar tarafından kaçırıldı.
1994: TBMM tarafından dokunulmazlıkları kaldırıldıktan sonra gözaltına alınan beşi DEP'li altı milletvekili, TCK'nın 125'inci maddesine muhalefet ettikleri gerekçesiyle DGM'ye sevk edildi. Vatana ihanetle suçlanan milletvekilleri, 17 martta tutuklanarak cezaevine konuldu.
1998: Halkbilim Araştırmacısı Pertev Naili Boratav, Paris'te hayata veda etti.
1999: Kosova'daki Sırp güçlerine karşı, 70 gün sürecek hava harekatı başlatıldı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=163622

not : Beyazıt katliamı nın yıl dönümü
17 mart:

1954'te ispanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye A Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.

1816: 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
1921: Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
1939: Hatay'da Türk posta ve telgraf ücretleri uygulamaya konuldu.
1948: Belçika, Fransa, Hollanda, ingiltere, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Anlaşması imzalandı.
1972: Uzun süredir araları açık olan CHP Genel Başkanı ismet inönü ile Genel Sekreter Bülent Ecevit barıştı.
1976: ABD'li Northrop uçak şirketi, uçak alım satımlarıyla ilgili Türkiye'de rüşvet dağıttığı iddialarını doğruladı.
1978: Atatürkçü şiirleri ve denemeleriyle tanınan ünlü şair Dr. Ceyhun Atuf Kansu, Ankara'da öldü.
1985: iki ünlü oyun yazarı Artur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
1993: Gazeteci Beyhan Cenkçi, hayata veda etti.
2005: Sivas'ın Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzucu Mahallesi'ndeki toprak kayması sonucu 15 vatandaş ve 21 ev toprak altında kaldı. 23 martta aynı bölgede yeniden yaşanan heyelanda yaklaşık 5 milyon ton toprak daha kaydı. 15 vatandaşın yaşamından ümit kesildi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=163648
18 mart:

Türk sinemasının en ünlü oyuncularından Sadri Alışık, 1995'te 70 yaşında yaşamını yitirdi.

1915: itilaf Devletleri'ne karşı Çanakkale Zaferi kazanıldı.
1926: Finike'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde, 27 kişi öldü.
1926: Papa I. Eftim (Pavli Erenerol), Bağımsız Türk Ortodoks Patrikhanesi'ni kurdu.
1940: Hitler ve Mussolini, italya'da buluştu. italya, Almanya'nın yanında savaşa girme kararı aldı. Bundan dört yıl sonra aynı gün, Almanlar Macaristan'ı işgale başladı.
1949: NATO kuruldu.
1953: Yenice ve Gönen'de meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki depremde 265 kişi öldü.
1956: Fransa, Cezayir'e asker çıkarmaya başladı.
1965: insanoğlu ilk kez uzayda yürüdü. Sovyet kozmonot Aleksey Leonov, dünyadan 2 bin 177 kilometre yükseklikte, Voskhod-II (Gündoğumu) adlı uzay aracından çıkarak 20 dakika boşlukta kaldı.
1974: Pakistan'ın devrik devlet başkanı Zülfikar Ali Butto, muhaliflerinden birine suikast düzenlettiği iddiasıyla ölüm cezasına çarptırıldı.
1981: Tiyatro ve Sinema Sanatçısı Cahide Sonku, 65 yaşında hayata veda etti.
1992: Güney Afrika'da siyahlara eşit vatandaşlık hakkı tanıyan, Devlet Başkanı De Klerk tarafından planlanan anayasal reform tasarısı halk oylamasıyla kabul edildi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=163826

not : Çanakkale zaferi
19 mart:

ABD'li ayakkabı ustası Jan E. Matzeliger, 1883'te bir seferde tüm ayakkabıyı imal eden ilk makineyi icat ederek, ayakkabı sanayisinde devrim yaptı.

1866: Osmanlı Hükümeti, Süveyş Kanalı'nın açılması konusunda izin verdi.
1915: Güneş Sistemi gezegenlerinden Plüton'un ilk fotoğrafı çekildi. Ancak Plüton'un yeni bir gezegen olduğu o tarihte anlaşılamadı.
1920: Mustafa Kemal, Ankara'da bir meclis toplanması amacıyla genelge yayımladı.
1940: Türkiye'de ilk ebe okulu ve ilk doğum kliniğini açan askeri hekim Prof. Besim Ömer Paşa (Akalın), Ankara'da vefat etti.
1945: SSCB, bir nota ile 1925 tarihli Türk-Sovyet Dostluk ve Saldırmazlık Paktı'nı yenilemeyeceğini bildirdi.
1965: Merzifon'un Çeltek Linyit işletmesi'ndeki grizu patlamasında 69 işçi öldü, 58 işçi yaralandı.
1971: CHP Kocaeli Milletvekili Prof.Dr. Nihat Erim, partisinden istifa etti ve başbakanlığa atandı.
1975: Tarihe Birinci Milliyetçi Cephe Hükümeti (MC) olarak geçen, dört sağ partiden (AP, MSP, MHP, CGP) oluşan koalisyon işbaşına geldi.
1998: Gazeteci Metin Göktepe'nin öldürülmesi davasında, beş polis, kastı aşan adam öldürme suçundan 7 yıl 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı, altı polis beraat etti.
1999: Ankara DGM Başsavcılığı, Fethullah Gülen hakkında, anayasal düzeni değiştirmeye çalıştığı gerekçesiyle soruşturma açtı.
2003: ABD askerleri Irak-Kuveyt sınırındaki askerden arındırılmış bölgeye girdi. ABD uçakları da Irak'ın batısını bombalamaya başladı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=163847
20 mart:

ingiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof ve simyacı Isaac Newton, 1727 yılında yaşamını yitirdi.

1653: Osmanlı tarihinde ilk bütçeyi yapmakla tanınan Sadrazam Tarhoncu Ahmet Paşa, bundan rahatsızlık duyanların padişaha şikayeti sonucu öldürüldü.
1792: Fransa Milli Meclisi, giyotinle idamı onayladı. Adını, mucidi Fransız doktor Joseph Ignace Guillotin'den alan giyotin, ilk kez 25 nisan 1792'de kullanıldı.
1918: Türk Kadını Dershanesi açıldı. Dershanede yabancı dil, Türkçe ve müzik dersleri ile konferanslar verildi.
1933: Naziler'in ilk toplama kampı Münih yakınlarında açıldı.
1945: Adana-Ceyhan'da meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem 39 can aldı, 328 ev yıkıldı.
1971: Atatürk'ün yakın arkadaşı olan ve Anadolu Ajansı'nın kurucuları arasında yer alan gazeteci Falih Rıfkı Atay, 77 yaşında istanbul'da vefat etti.
1981: 'Otello', 'Hamlet' oyunlarındaki rolleriyle tanınan tiyatro oyuncusu Ertuğrul Sadi Tek hayata veda etti.
1981: Arjantin'in eski başkanı Isabel Peron, rüşvet suçundan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.
1996: ingiltere'de hükümet, deli dana (Mad Cow Disease - MCD) hastalığının insanlara da bulaştığını açıkladı.
2005: Mersin'de Metropol miting alanında yapılan Nevruz kutlamalarının ardından Türk bayrağını yere atıp yakma girişiminde bulunuldu. Olay yurtta infiale yol açtı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=164160
21 mart:

Halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, 1973 yılında Sivas'ın Sivrialan köyünde hayata veda etti.

Beni Hor Görme Gardaşım

Beni hor görme kardeşim
Sen altındın ben tunç muyum
Aynı vardan var olmuşuz
Sen gümüşsün ben saç mıyım

Ne var ise sende bende
Aynı varlık her bedende
Yarın mezara girende
Sen toksun da ben aç mıyım

Kimi molla kimi derviş
Allah bize neler vermiş
Kimi arı çiçek dermiş
Sen balsın da ben cec miyim

Topraktandır cümle beden
Nefsini öldür ölmeden
Böyle emretmiş yaradan
Sen kalemsin ben uç muyum

Tabiata Veysel Aşık
Topraktan olduk gardaşık
Aynı yolcuyuz yoldaşık
Sen yolcusun ben bac mıyım

1590: iran ile istanbul Anlaşması imzalandı.
1914: Başyazarı Nigar Hanım olan 'Kadınlık' adlı dergi haftalık olarak yayımlanmaya başladı.
1937: Tunceli'de Dersim isyanı başladı. Olaylar 22 ekime kadar süren harekatlarla denetim altına alındı.
1939: Kurtuluş Savaşı komutanlarından Korgeneral Ali Hikmet Ayerdem vefat etti.
1942: Şair ve oyun yazarı Hüseyin Suat Yalçın hayatını kaybetti.
1952: 950 grostonluk Galatasaray şilebi, Karadeniz'de Kefken açıklarında battı, 15 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.
1956: ilk kadın milletvekillerinden Satı Çırpan (Satı Kadın) Ankara'nın Kazan köyünde yaşamını yitirdi.
1958: Sinema ve dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur 54 yaşında hayata veda etti.
1971: CHP'nin hükümeti destekleme kararı alması üzerine, Genel Sekreter Bülent Ecevit istifa etti.
1991: Ankara'nın eski belediye başkanlarından, mimar ve yazar Vedat Dalokay ile eşi trafik kazasında öldü.
1995: Nevruz bayramı ilk kez resmen kutlandı.
1995: Türk Silahlı Kuvvetleri, 35 bin kişilik personelin katılımıyla kuzey Irak harekatı başlattı.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=164751

not: bahar bayramınız kutlu olsun
22 mart:

Atatürk'ün manevi kızı ve ilk kadın pilot Sabiha Gökçen, 2001 yılında Ankara'da hayata veda etti

1829: Yunan devletinin kuruluşuna ilişkin protokol, Londra'da düzenlenen konferansta Avrupa devletleri elçilerince imzalandı.
1945: Mısır, Suriye, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Irak ve Yemen, Kahire'de Arap Birliği'ni kurdular.
1963: Yassıada duruşmalarında Anayasa'yı ihlal suçundan idama mahkum edilen, ancak cezası yaş haddinden müebbete çevrilen eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, adli tıbbın verdiği, rahatsızlığına ilişkin rapor üzerine, 22 martta Kayseri Cezaevi'nden tahliye edildi ve bir gün sonra Ankara'da büyük bir kalabalık tarafından karşılandı. Bayar'ın serbest bırakılması tepkilere yol açınca, cezasının ertelenmesine ilişkin karar, 28 martta kaldırıldı. Gözaltına alınması üzerine Bayar, 30 martta başladığı açlık grevini 3 nisanda bıraktı.
1968: Paris'te, Nanterre Üniversitesi'nde, ABD'nin Vietnam'da yürüttüğü savaşa karşı çıkan ve eğitimde reform yapılmasını isteyen öğrenciler, Daniel Cohn-Bendit'in liderliğinde üniversitenin birinci amfisini işgal ederek, 68 olaylarını başlattı.
1993: Yazar Semiha Ayverdi 87 yaşında vefat etti.
1995: Irak'ın kuzeyindeki harekatta 3 bin terör örgütü mensubu çembere alındı, 200'ü öldürüldü, sekiz er şehit oldu, 11 er yaralandı. 23 martta ise Haftanin kuşatıldı. 89 terörist daha ölü ele geçirildi.
2001: Diyarbakır DGM'de 5 yıldır süren Yüksekova Çetesi davasında 15 sanığa 3 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezaları verildi.
2003: Hakkında üç ayrı gıyabi tutuklama kararı bulunan işadamı Halil Bezmen cezaevine konuldu. Bezmen 4 nisan'da tahliye edildi.
2003: Opera sanatçısı Suna Korad yaşamını yitirdi.

http://www.cnnturk.com/YA...;HID=1&haberID=164786