1. 1.
  şah cihan'ın genç yaşta ölen eşi ercümend banu'nun hatırasını yad etmek için mimar sinan'ın öğrencisi olan mimar ismail efendi tarafından yapılan ve dünyanın yedi harikasından biri sayılan anıt mezar.
  aşkın zirvesi...
  8 ... farabi
 2. 2.
  Tac Mahal, Hindistan Türk imparatorluğu'nun Timuroğulları hanedanının 5. hükümdarı Şah Cihan (1593-1666) tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan'ın Agra şehrinde, Jumna Nehri'nin kıyısında yaptırılmıştır. Dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıt olarak kabul edilen bu türbe, Şah Cihan'ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Ercümend Banu'nun (Mümtaz Banu) ölümü üzerine, onun hatırasına yaptırılmıştır.

  Yapının mimarları, Mimar Sinan'ın talebelerinden Mehmet isa Efendi ve Mehmet ismail Efendi ile yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için Şah Cihan tarafından istanbul'dan davet edilmişlerdi. 1630'da inşaasına başlanan eser, 22 yıl sonra 1652'de tamamlanmıştır.

  Tac Mahal'in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmıştır. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar ismail Efendi tarafından yapılmıştır. Kubbe üzerinde altınlı bir alem vardır. Türbenin beyaz mermerden 4 minaresi vardır. Anıtın dört yanına Hatta ismail Efendi tarafından Yasin suresinin tamamı yazılmıştır.

  Mümtaz Mahal ve Şah Cihan'ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir. Şahın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır.

  Tac Mahal'in yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet çok iri inci vardır.

  Romantik görünüşü ile herkesi büyüleyen, Doğulu Batılı birçok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünür. 1966 Hint-Pakistan Savaşında, Pakistan savaş uçaklarına yol gösterici bir parıltı olmaması için, Hint hükümeti tarafından kubbesi siyah bir çadırla örtülmek zorunda kalınmıştır.

  http://www.maksimum.com/tatil/haber/44/10549.php

  -alıntı-
  6 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  dünyada ölmeden önce gezilmesi gereken yapılardan biridir. tam bir mimari şaheserdir.
  5 -1 ... asiti kaçmış kola
 4. 4.
  1600lerde yaşanan trajik bir aşk öyküsü. Hint imparatoru Şah Cihan, gözdesi Mümtaz Mahal;e aşık olur. Kaşmirdeki Shalimar bahçelerinde gizli gizli buluşur ve sonunda evlenirler. Ne yazık ki mutlulukları çok kısa sürer; Mümtaz Mahal hastalanır ve ölür. Karısının ölümüne çok üzülen Şah Cihan, onun anısına ünlü Taç Mahali yaptırır. Kendisi de ölünce buraya gömülür. *
  1 ... balyancho
 5. 5.
  Hindistan'da bulunan tarihi yapı.
  1 -1 ... 50iki
 6. 6.
  karısı, ölmeden önce şah cihan dan 3 şey ister. çocuklarına karşı her zaman saygılı ve kibar olucaktır, yeniden evlenecektir ve onun için bir anıt yaptıracaktır.
  şah cihan çocuklarına hep saygılı ve kibar olur, karısı için tac mahal i yaptırır ama * yeniden evlenmez.
  tac mahal ay ışığında farklı, güneş ışığında farklı renklere bürünür. bu renkler kadının yapısını anlatmaktaymış.
  2 ... witch
 7. 7.
  4 yüzünü de farklı bir mimarın yaptığı süper yapı.
  2 ... pyndemonium
 8. 8.
  girişi çok küçüktür ki bunun sebebi sadece karısının girebileceği kadar olmasıymış. ( demekki karısı çok kısaymış )
  eseri yapan mimarların kolları kesilmiş diye söylenir aynısından bir daha yapılmaması için.
  2 ... thomas robert malthus
 9. 9.
  aşk eseri tac mahal, 1983'ten bu yana unesco'nun dünya miras listesi'nde yer almaktadır. 7 temmuz 2007 tarihinde, dünyanın yeni yedi harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.
  2 ... rojber
 10. 10.
  yapımına bir servet hatcanmış olan dünyanın en güzel yapılarından biri.
  1 ... ylcn