1. 1.
  atatürk'ün yaptığı devrimdir.atatürk inkılapları ifadesi yerine kullanılmalıdır.
  4 -1 ... donnie darko
 2. 2.
  burjuvazi devrimidir.
  ... chazsmyr dhuunyl
 3. 3.
  1919 yılından başlamak kaydıyla,Atatürk liderliğinde Türk milleti tarafından gerçekleştirilmiş devrimdir.Türk devrimi,Sovyet devrimiyle birlikte dünyanın gidişatını değiştirmiştir.Sovyet devrimi,dünyaya yeni bir ideoloji sunarken,Türk devrimi sömürülen ve ezilen milletlere,emperyalistlerle savaşılabileceğini göstermiş ve mazlum doğu milletlerine bir ışık gibi doğmuştur.
  3 ... istemihan
 4. 4.
  atatürk'ün yaptığı devrimi ve inkılapları ayırmak gerekirse, şu noktadaki fark açık olacaktır :

  - istanbul hükümeti'ni kongreler ve kurtuluş savaşı ile tarihin karanlık sayfalarına göndermek, devrimdir. çünkü istanbul hükümeti devrilmiş, ankara'da yeni bir devlet kurulmuştur.

  - sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda yapılan şapka, takvim, ölçü..vs. yapılan yenilikler ve değişiklikler inkılaptır.
  1 ... sonkuzu
 5. 5.
  türk devrimi ülkeyi gericilikten kurtarmak için yapılmıştır.
  1 -2 ... pamuk proton ve 7 elektron
 6. 6.
  tek kutuplu dünya isteyenlerin sıklıkla karıştırdığı kavram. bu karışıklık, ideolojik jargondan kaynaklanmaktadır.

  (bkz: inkılâp)

  bir başkası için,
  (bkz: atatürk milliyetçiliği)
  1 -1 ... sonkuzu
 7. 7.
  diğer anlamı "imkansızı başarmak" devrimidir...
  1 ... eses taraftari porsuk canavari
 8. 8.
  kemalist devrim.ibrahim kaypakkaya sert şekilde eleştirmiştir.
  ''kemalist devrim üst tabakanın,milli ticaret burjuvazisinin bir devrimidir.yabancı emperyalistlere karşı mücadelenin içinden yükselen ama daha sonra özünde köylülere ve işçilere,bir toprak devrimi imkanına karşı gelişen bir devrimdir.''
  ''kemalistler, emperyalistlerle barış imzaladıktan sonra bu işbirliği daha da koyulaşarak devam etmiştir.''
  ''sosyal alanda, eski milli azınlıklara mensup komprador büyük burjuvazinin ve eski bürokrasinin, ulemanın hakim mevkiini, milli karakterdeki orta burjuvazi içinden palazlanan ve emperyalizmle işbirliğine girişen yeni türk burjuvazisi, eski türk komprador büyük burjuvazisinin bir kesimi ve yeni bürokrasi almıştır. eski toprak ağalarının, büyük toprak sahiplerinin, tefecilerin, vurguncu tüccarların bir kısmının hakimiyeti devam etmiş, bir kısmının yerini yenileri almıştır. kemalistler, bir bütün olarak, milli karakterdeki orta sınıfın çıkarlarını temsil etmemekte, yukardaki sınıf ve zümrelerin menfaatlerini temsil etmektedir.''
  '' politik alanda, hanedanlık çıkarları ile birleştirilmiş olan meşrutiyet idaresinin yerini, yeni hakim sınıfların çıkarlarına en iyi cevap veren idare, burjuva cumhuriyeti almıştır. bu idare, sözde bağımsız, gerçekte siyasi bakımdan emperyalizme yarı-bağımlı bir idaredir.''
  ''kemalist diktatörlük, sözde demokratik, gerçekte askeri faşist bir diktatörlüktür.''
  ''kemalist türkiye bile, gittikçe daha çok bir yarı-sömürge ve gerici emperyalist dünyanın bir parçası haline gelerek nihayet kendini ingiliz-fransız emperyalizminin kucağına atmak zorunda kalmıştır.''
  '' kurtuluş savaşı'nı takip eden yıllarda, devrimin baş düşmanı kemalist iktidardır. o dönemde komünist hareketin görevi, hakim mevkiini kaybeden eski komprador burjuvaziye ve toprak ağaları kliğine karşı, kemalistlerle ittifak değil (böyle bir ittifak zaten hiç bir zaman gerçekleşmemiştir), komprador burjuvazinin ve toprak ağalarının bir başka kliğini temsil eden kemalist iktidarı devirmek, yerine işçi sınıfı önderliğinde ve işçi-köylü temel ittifakına dayanan demokratik halk diktatörlüğünü kurmaktır."
  1 -4 ... kamilsevenadam
 9. 9.
  adamın tekinin oturduğu yerden yazdığı hikaye kitabına göre kesin kez çağına göre ilerici bir devrimdir (manası Atatürk e pislik atamıyorum götüm yemiyor)ancak şuan için geçmişte kalması gereken bir adım olarak kalmış ve enternasyonalizme bir adım değildir.(bilimsel gibi görünelim)

  adı üzerinde türk devrimidir, Kabaca tanımı herşey Türk tarafından Türk'e göredir,Geç osmanlı Genç Cumhuriyet yıllarında yapılmış sonrasında ise ismet efendi ve peşine gelen ikinci cumhuriyetçilerle yok edilmeye çalışılmaktadır.
  1 -2 ... selim pusat
 10. 10.
  butun diger devrimlerle benzerlik gosterir.fransiz devrimi, rus devrimi,amerikan devrimi hep ayni yolu izlemislerdir.
  halk icin, monarşi'ye karşı halkla birlikte bir devrim yapilir. fakat sonrasinda yeni kurulan duzen monarşi'den yesermis devrimin icinde yeni bir burjuva rejimi dogurur. bir devrim de bu burjuva rejimine karsi yapilir.
  diger devrimleri incelerseniz;
  1.asama;halkin monarşi'ye karsi yaptigi devrim,
  2.asama;halkin icinden cikarak olusan yeni burjuvalarin kurdugu bir rejim.
  3.asama;halkin zaman icinde demokrasinin ne oldugunu algilamasi ve burjuva rejiminden daha ilerisini istemesi.
  2 ... rush