bugün

1 ekim'de başlayan nüfus sayımını tamamlamış ülke. açıklanan ilk sonuçlara göre, ülkenin nüfusu 7 milyon 387 bin 376 kişi olarak tespit edildi.
nüfusu 10.203.909 kişi olan soykırımların ülkesi.
2012'nin başından itibaren normal pasaport kullananların vizesiz giremeyeceği ülkedir. Diğer pasaportlar için vizesiz giriş serbest.

edit: 2012 nisan'ında ülkeye normal pasaportla vizesiz girdim. Bilgiyi nereden okumuşsam yanlış yazmışım. Hatta 2013 ocak'ında arkadaşlarım da normal pasaportla sırbistan'a vizesiz gittiler.
asiri soguklar nedeniyle 3 kisinin donarak oldugu ulke.
1. Futbol Ligi'nin Rad Belgrade - Novi Pazar maçında konuk ekibin taraftarları Türk bayrağı açınca olaylar çıkmış.
savas suclularini avrupaya karsi adeta bir koz olarak kullanmis ve sonunda da birlik adayligini kapmis olan fakir, pis, fasist ulke. daha once hicbir ulke ve/veya millet icin boyle kelimeler kullanmayan beni bile bu prensibimden ve polyannaciligimdan vazgecirmislerdir.
daha kendi sinirlarini bilmeyen bir ulkedir, ellerine en ufak bir firsat gecse yine savas cikartip muslumanlari oldururler, hatta hirvatlari da. insani da (ortodoks sirplar icin soyluyorum bu orani) %95 oraninda bizden ve muslumanlardan, amerikalilardan, arnavutlardan, bosnaklardan, hirvatlardan, makedonyalilardan, macarlardan, bulgarlardan kisaca o cografyadaki tum milletlerden nefret eder.

edit: sirbistanda 2 kez bulundum. republika srpska'ya ise 3 kez gittim. ayrica yasadigim sehir -ve hatta mahalle- ozelinde de sirplarin bol yasadigi bir yerdeyim, keza okulumda da cok fazla sirp ogrenci var.
bayağı yardırılmış yukarıdaki entry'lerde ama bir de ben kişisel gözlemlerimi yazayım:

** kadınları el ve ayak ojelerini sürmeden asla dışarı çıkmıyorlar, tersi durum istisna.
** et çok ucuz. yediğiniz bir porsiyona türkiye'de rahatlıkla iki kat hesap ödeyebilirsiniz.
** belgrad'da otobüs ve tren ulaşımı bedava gündüzleri. geceleri de otobüste sembolik bir ücret kesiyorlar ancak otobüs ve tren kalitesi düşük.
** ortak kelime sayımız tahminimden daha fazla. avlija(Avlu), kaşıka(kaşık), çaşma(çeşme), hajde(haydi), konak(konak) vb. Ayrıca Belgrad'da bazı yer adları kalemegdan, tasmajdan, terazije şeklinde.
** belgrad'da osmanlı yönetimi izleri görülse de novi sad'da avusturya-macaristan imparatorluğunun izleri daha yoğun.
** kırsal kesimdeki evlerin bakımını ve güzelliğini bir türkiye köyünde görme olasılığınız çok az.
** her şehirde görkemli kiliseler var. ortodoks, katolik ve protestan kiliseleri var. Belgrad'daki Bayrakli Cami Osmanlı döneminden kalma ve oldukça minik, apartmanların arasında kaybolmuş. belgrad'daki müslüman azınlık için cuma namazları aynı zamanda birbirini görme vesilesi.
** Bütün belgrad'da hiç bir berber ustura ile sakal traşı yapmıyor. Bunun 1960'lı, 70'li yıllardan kalmış bir şey olduğunu ve günümüz için hijyen bir tercih olmadığını düşünüyorlar.
** Hangi restorana, kafeye giderseniz gidin ve ne ısmarlarsanız ısmarlayın, kötü bir yemek yeme şansınız yok. Her yemek son derece özenli yapılıyor, verdiğiniz paraya değiyor.
** her tarafta göller ve nehirler var, son derece yeşil bir ülke.
** sivrisinek sokması diye bir kavram çocukluğumda kalmıştı; sırbistan'da tekrar hatırladım.
** önemli miktarda macar, slovak ve romen azınlık var.
sanıldığı gibi türklerle bir sorunu olmayan, hatta türkiye'ye gelmek ve yerleşmek can atan birçok insanın olduğunu gözlediğim ülke. ortak bir geçmişimiz olduğunu ve bunu geliştirmemiz gerektiğini söylüyorlar genelde. sanırım en büyük sorun yıllardır kasıtlı veya yanlış yapılan propaganda.
kizlari ortalama bir kizdan 12.56 kat daha güzel ülke. ayrica vizesiz bir bicimde avrupayi 3 ay dolasiom hakkina sahipler bir süredir.
boy ortalamaları oldukça yüksektir. kadınları ve erkekleri ortalamanın üzerinde güzeldir. tabi her ulusta olabileceği gibi bu ülkede de kısa şişman ve çirkin insanlar mevcuttur ama genele bakarsak güzel bir ırktır. türk kızlarının yüzünü alın sırbistanlıya koyun pek bir fark yoktur. sırbistan'daki kızların farkı boyları ve orantılı fizikleridir.
müslümanların en büyük düşmanı olan ülkedir. ellerine imkan verilse israil de konuşulmaz abd de. fakirlikle boğuşmaktadırlar. beter olsunlar efendim
Hic sirp tanimadan, cikardiklari savasi bile ornek gostermeden icimde inanilmaz bir nefret uyandiran dogu avrupa ulkesi.
son nüfus sayımına göre yüzde 97.7 okur yazarlık oranına sahip olan ülke. kaynak
Türkiye yüz ölçümünün sekizde biri kadar olan ülkedir.
rusya etkisinden çıkarılıp avrupa etki alanına dahil edilme aşamasında olan problem ülke.
başkenti belgrad olan şehirdir, zamanında yugoslavya dağılmadan önce dedemin dedesinin çok büyük arazileri ve binlerce büyük baş hayvanı varmış, şu an belgrad olarak anılan bölgenin adı da büyük dedenin koyduğu isimdir.

büyük dedemin garred isimli bir kahyası varmış, büyük dedem yeni su kuyusu açtırmak için tamamı kendine ait olan arazide yer tespit çalışması yapıyormuş, garred ın elinde kazma varmış ve büyük dedemin gösterdiği yerleri kazıyormuş.

büyük dedem gözüne büyük bir kaya kestirmiş;

-hayde more tembel tembel durma, şu kayanın dibini belle garred efendi demiş, garred kazmayı vurur vurmaz yerden su fışkırmış ve bu bölgenin adı dedemin sayesinde belgrat olarak litaretüre geçmiş.

sonra büyük dedemin maddi yardımları ile avrupada ki büyük hastane, pastane, polis binası, genel ev, aş evi ve tiyatro binası inşa etmişler.

büyük dedem bu bölgeye oldukça fazla yatırım yapmıştır, aslında sırbistan da ki genel evin tapusu hala benim dosyalarımın arasındadır, kanuni mirasçı ben olduğum için ileri de bir gün gidip kendi malıma sahip çıkacağım.

büyük dede harbiden büyük adammış vesselam.
1.Dünya Savaşını başlatan ateşi ilkyakan milletin kurduğu devlettir.
kızları güzel olan, yemek kültürleri türklerle aynı olan ülkedir. 500 yıl boyunca osmanlı boyunduruğnda kalmış olmalarına karşın, bosnalılar gibi döneklik yapıp dinlerini bırakmamış ülkedir.
birinci dünya savaşının müsebbibi topluluktur.
kendisiyle alakalı en iyi şey goran bregoviç olan ülkedir.
futbol, voleybol, basketbol vs. sporlarda sürekli aynı gruplarda eşleştiğimiz ülke. ve tartışmasız en heyecanlı karşılaşmalar türkiye-sırbistan karşılaşmalarıdır.
yugoslavyanın kalbi, asi ruhlu insanların memleketidir. yıllarca medyanın gözüyle dünyaya kötü gösterilen bir günah keçisidir, ülkeleri parça parça bölünürken savaşmışlardır, kan dökmüşlerdir-kanları dökülmüşlerdir ama bunu yugoslavya için yapmışlardır. ayrıca bu insanlar yıldırım beyazıt ankara'da timur'la savaşırken beyazıt'ın yanında yer alıp yıldırım savaş kaybederken bile kaçmamışlardır.
sırp bir arkadaşımın anlattığı kadarıyla ciddi şekilde fakirlik yaşayan ülke. özellikle kosova'ya yakın ve ülkenin güneyinde bulunan leskovac gibi şehirlerde hayat bitti bitecek. bir ailede iki kişi bile çalışsa bir evi geçindirmeleri artık zormuş öyle diyor. bunun yanında siyasilere olan güvenleri oldukça azalmış durumda ve her ne kadar "kosova sırbistanındır" gibisinden laflar söylense de ülkeden ayrılmasını engellemenin mümkün olmadığını, şuanda bir savaş kaldıracak durumlarının olmadığını düşünüyorlar, ki haklılar. her geçen gün daha da kötüye giden bir ülke profili çizmiş halkının gözünde. avusturya, macaristan vb. ülkelere temelli yerleşmenin planlarını bile yapıyorlar artık ne kadar mümkün olabilirse bu. aile yaşantıları ve sosyal hayatları kısmen bize benziyor, zaten hala dilimizden kalma kelimeleri kullanmaya devam ediyorlar örneğim çarşaf kelimesi bile hala aynı. kafaların uyması noktasında pek bir sorun yaşanmıyor açıkçası önyargıları ve geçmişte siz bize bunları yaptınız hikayelerini bırakırsak. beni en çok şaşırtan nokta, yugoslavyayı yıkarken abd'nin yanında yer alan türkiye'yi haklı görmeleri oldu. katledilen müslümanları korumak sebebiyle girdiğimizi biliyorlar, halkı yok etmek için değil. ayrıca son zamanlarda tarafımızdan yapılan ekonomik yardımlar sebebiyle türkiye'ye olan olumlu imaj arttı gibi. bir ara havaalanı yapılması için 10.000.000 euro yardım yapmışız anlatıp duruyorlar. ayrıca, arkadaşlar her ne kadar rus yanlısı gibi görünse de abd onları mermi manyağı yaparken kılını bile kıpırdatmayan rusya'nın artık onlar için pek güvenilir bir ülke olmadığı söylenebilir. politik açıdan değil de,halkın gözünden düşünecek olursak rusya artık iyi bir arkadaş değil. fakat halen yunanistan ile çok yakın ilişkileri var. ve bizim yunanistan ile ilişkilerimiz nasılsa, onların da arnavutluk ile ilişkileri öyle. kısaca özetlemek gerekirse sırbistan artık küçük, zararsız, fakir, balkanlardaki herhangi bir ülkeden pek bir farkı bulunmayan ve sıradan bir sıcak çatışmaya bile cesareti kalmamış, azıcıkta bize benzeyen bir ülke. kızları oldukça güzel oluyor yalnız, türkiye'de bulunamayacak kadar güzel, rus kızları gibi. türk olduğunuzu söylemezseniz bir şansınız var*.
Balkanlar'da yer alan bir devlettir. Sırbistan Karadağ’ın ayrılmasıyla oluşmuştur. Kuzeyinde Macaristan, batısında Hırvatistan, Bosna Hersek ve Karadağ, güneyinde Makedonya ve Kosova, doğusunda Romanya ve Bulgaristan bulunur.
türkiye'nin 1960 ankara anlaşması ile başlayan avrupa birliği rüyasından 50 yıl sonra bu işe girişen ve görülene gören bizden önce avrupa birliği'ne kabul edilecek güzel ülke.