bugün

Sıcak olan şeyin durumu,etkisi veya sıcak olan şeyin niteliği,hararet.
nejat uygur'un ıscaak dediği hava durumu
bir maddenin ısı enerjisi seviyesinin göstergesidir.
bağıl bir büyüklüktür. suyun donma halindeki ısı enerjisi seviyesi sıfır *kabul edilerek, diğer cisimlerin enerji seviyeleri buna göre belirlenmiştir.

fahrenhayt sisteminde ise suyun donma halindeki sıcaklığı 32 derece olarak kabul edilmiştir. *
hamamlarda alttan ısıtılan ve çoğunun ortasında göbek taşı bulunan yıkanma bölümü.
Genellikle; fizik kitaplarında bile ısıyla karıştırılan, ısı enerjisi düzeyini gösteren kavramdır.
ısı enerjisinin bir sonucu olan molekül titreşimlerinin etrafa yaptığı etkiye denir.
cismin sicakligini arttirmak icin enerji verilmelidir.

cismin sicakligini 1K yükseltmek icin ihtiyac duyulan enerji, cismin büyüklügü (m) ve sicaklik kapasitesi (c) ile orantilidir.

örn.

1 kg materyalin 1K isitmak icin ihtiyac duydugu sicaklik enerjisi nedir?

[c] = J *K-1 *kg-1
[Q] = kg * J * K-1 *kg-1 * K = J
an itibarı ile fenalık sebebi olan şey.
dernek açacağım yakında; yaz mevsimini sevmeyenler diye.
1 saat öncesi itibariyle istanbul'da kendisini 37 derece olarak gösteren niceliktir.
Birimleri;
Celsius (C),
Fahrenheit (F),
Kelvin (K) ,
Rankine (°R),
Rømer (°Rø) ,
Réaumur (°r),
Newton (°N) ,
Delisle (°De)..
Dışarda kar var ama evin içerisi fırın gibi sıcak.
Bir kaç gündür misafir kalıyorum ve bu soğukta ter kokmaya başladım.
Anladım ki sıcaklık yemek yeme gibiymiş.
Fazla yenilen yemek, adamı rahatsız ettiği gibi,
kış bile olsa fazla sıcağa muhatap olmak,
adamı bunaltırmış.
dogru tanim olarak -ki yukarida bir arkadas yaklasmis.. genel olarak enerjinin seviyesini gosterir..
mesela 0 Kelvinde (-273 C) maddenin enerjisi teoride sifirlanir, atomsal bazda hareket sifirlanmis dahasi.. enerji yoktur, bereket yoktur.. en ust seviyesine gelirsek sanirim maddesel bazda enerji isiga donmektetedir einsteina gore..
bu sıcaklarda bir şeyin normal kalması pek olası değil. mevsim normalleri bile anormal.
türk hamamlarında genelde bir merkezi kubbe etrafına simetrik olarak yerleştirilmiş halvet adı verilen küçük yıkanma odaları ve eyvandan meydana gelen kısım. göbek taşı burada bulunur.
--spoiler--
Son 12 yılın 11 yılı, 1850 yılından beri yaşanan en sıcak yıllar oldu. Ortalama küresel sıcaklık, 20. yüzyılda 0,74 °C arttı.
--spoiler--