bugün

düşünme, konuşma ve sadece itaat et diyen bir kültürün kendisini en güzel biçimde ifade ettiği cümle.
söylecek sözü olmayankişinin saçmalamasını engelleme sözü.haaa dinliyonmu derseniz haşa.
'düşünme, konuşma ve sadece itaat et' anlamının neresinden cıkarıldığını anlayamadığım atasözü.benim anladığım, konuşmanın da bi değerinin olduğu ama söylediklerin incir kabuğunu doldurmayacaksa susmanın daha mantıklı olabileceği.ha sen diyosan ki, altın yumurtlayan tavuğum ben, her sözüm altın misali değerlidir, susma o zaman konuş konuşabildiğin kadar.
buradaki sukut sözcüğü dinlemek manasına gelir.
kelamın fızza ise sükut eyle olsun zebeb
kemal ehli kemalata sükut ile vardılar hep..
Sözlük ortamında 5 kuruş etmeyen, atalarımızı yalancı çıkaran atasözüdür kendileri..
--spoiler--
Sana olan duygularım aslında gerçek değil farz etsen
Birde buna inanıp beni sırf bu yüzden kalkıp terk etsen
Bende bunun üstüne seni ve bu şehri terk edip gitsem
Ardında bıraktığın o gizli kalmış saklı duygular
Sen hiç susmayı denedin mi ?

Belki bakışlara bıraksan çok daha kolaycacık çözerler
Belki bakışlara bıraksan çok daha kolaycacık çözerler
içinden hiç çıkılmaz,o karma karışık düşünceler
içinden hiç çıkılmaz,o karma karışık düşünceler
--spoiler--

(bkz: siya siyabend)
çünkü : akıl tamam olduğu vakit; söz azalır.
söylenmesindeki amaç şudur aslında.beyinde dünyalar dolusu bilgisi olduğu halde onun konuşmalarının bir ifade etmediği çevre topluluklara itafen denilen bir sözdür.hep birlikte düşünelim istediğimiz kadar konuşalım insanlar bizi anlamadıktan sonra ne önemi var diyen bir atasözüdür.söz konusu ilişki ise sözde sükutta bronz.
facebook grubudur.
bozdur bozdur harca ozamandır.
son derece doğru bir sözdür. ama bazen işe yaramıyor işte.

geçen gün kuyumcunun birine girip selam vermeden dikildim karşısına. adam buyrun dediysede cevap vermeden öylece baktım. adam "dışarı çıkmazsan polis çağırırım" dedi. baktım iş kötüye varıcak "söz gümüş ise sükut altındır. ben sükunetimi bozdurmak istiyorum" dedim. adam götüyle gülerek cevap verdi; "bak konuştun işte hadi gümüşçüye git" dedi. kolay gelsin dedim çıktım.
"bi sus da motorun soğusun" özlü sözünün argosudur. *
yazılıda, yazdığım kompozisyonda "söz sükutsa gümüş altındır" şeklinde kullandığım atasözüdür. hoca da fark etmemişti, öyle de güzel duruyor ha.
latincede "silentium est aureum" diye geçen söz.
susmayı kutsayan atasözü. yerine göre değişir bence susmanın doğruluğu.bazen bilip de susmak en büyük yanlış olabilir.bilmeden konuşmakla bilip de susmak aynı derecede eletiriye açıktır bence.
teoride bilindik gelse de, uygulamaya geldiğinde çoğu insanın yanlışa düştüğü sorunsal...
nedense bir türlü hayatimizda uygulayamadigimiz atasözüdür.genelde susulacak yerde konusur konusulacak yerde susariz.
Altının fiyatının rekor üstüne rekor kırdığı ekonomik bir ortamda sükut söze bir kere daha basmıştır.
(bkz: söz sükutse gümüş altındır)* * *
konuşmayı bilmeyenlerin kullanmaya çalıştığı atasözüdür. söz sükut ise gümüş altındır.
oradaki sükut gerçekten altın olsaydı, herkes derin bir sessizliğe bürünürdü.
altının düşüşte olduğu bu günlerde hitliğini kaybeden ata sözüdür.
(bkz: söz sükut ise gümüş altındır)
(bkz: ağzından çıkanı kulağın duysun)
(bkz: 5 düşün 1 söyle)