bugün

duyulan en sikko söz.

arkadaslar sessizlik ölümdür.
insan sosyallesmek, bası dolu bası bos konusmak icin var.

sikeyim yalnız insanı cok matah cool sanmalarınızı da sessiz insanı en bilge o demelerinizi de.
bilge durmayalım, cool durmayalım. ama hayatı sıcacık insanlarla paylasalım.
aslında salt suskunluğu yücelten bir atasözü olduğunu düşünmüyorum. eğer öyle olsaydı birçok hatip ve bilim insanı boş konuşuyor olurdu. bir de asosyaller tarafından çok benimsenen bir söz bu. adam iki kelimeyi bir araya getiremiyor. sonra gelip bu atasözünü öne sürerek kendini yüceltmeye çalışıyor.

konu hakkında hiçbir bilgisi olmadığı halde cahil cesareti ile yalan yanlış konuşan kişiler için tam oturduğunu düşünüyorum.
Dinlemekten akıl, söylemekten pişmanlık doğacağını belirten söz.
Altının da gümüşünde canı cehenneme.. Sessiz sessiz yaşıyorum..
Söz de sükut da değilim.

Pırlanta olma ihtimalim şuan tavan. Allağam çak matlayam.
Ya bosversene, bu yasima kadar oyle yaptım da ne oldu. Hala diyorum kızım neden iki tane indirmedin, bak icinde kaldi diyorum kendime. Yani yeni salinan hayvan misali gelene gidene saldirilmaz zatende. Gerektiginde vericen agzinin payini.
şu sözü konfüçyüs söylese herhalde üstüne 4-5 kitap yazılırdı. 5 kelime bir araya gelip hayatın anlamını oluşturmuşlar.

tanım: bir atasözü.
oran orantı konusunu özetleyen atasözüdür. içler dışlar çarpımı bunu kanıtlar.
(bkz: söz sükutsa gümüş altındır)
ilkokul öğretmenimin klasik sözüdür.
(bkz: söz gümüş ise sükut ayakkabı kutusudur)
Susmak altın gibi değerlidir. Susarsan mihenk taşı olursun. Sana göre değer biçerler, etrafın.
susmayı adet edinmiş insanımı özetleyen cümle.
her şeye susar bu ülke insanı... ata sözlerine bakınca...
he evet en iyisi susmak he...
ayakkabı kutusu?
sükut iyidir evet.
Söz gümüş ve sükut altın ise gürültü çinkodur. şeklinda editlenebilcek bir atasözüdür. aynı zamanda doğru bir önermedir zira çinko çok ses çıkarır.
(bkz: ağzından çıkanı kulağın duysun)
(bkz: 5 düşün 1 söyle)
(bkz: söz sükut ise gümüş altındır)
altının düşüşte olduğu bu günlerde hitliğini kaybeden ata sözüdür.
oradaki sükut gerçekten altın olsaydı, herkes derin bir sessizliğe bürünürdü.
konuşmayı bilmeyenlerin kullanmaya çalıştığı atasözüdür. söz sükut ise gümüş altındır.
(bkz: söz sükutse gümüş altındır)* * *
Altının fiyatının rekor üstüne rekor kırdığı ekonomik bir ortamda sükut söze bir kere daha basmıştır.
nedense bir türlü hayatimizda uygulayamadigimiz atasözüdür.genelde susulacak yerde konusur konusulacak yerde susariz.
teoride bilindik gelse de, uygulamaya geldiğinde çoğu insanın yanlışa düştüğü sorunsal...
susmayı kutsayan atasözü. yerine göre değişir bence susmanın doğruluğu.bazen bilip de susmak en büyük yanlış olabilir.bilmeden konuşmakla bilip de susmak aynı derecede eletiriye açıktır bence.
latincede "silentium est aureum" diye geçen söz.
yazılıda, yazdığım kompozisyonda "söz sükutsa gümüş altındır" şeklinde kullandığım atasözüdür. hoca da fark etmemişti, öyle de güzel duruyor ha.
güncel Önemli Başlıklar