1. 1.
    dream theater'ın 2007 haziranında çıkaracağı yepyeni albümü.

1. in the presence of enemies pt.1
    2. forsaken
    3. constant motion
    4. the dark eternal night
    5. repentance
    6. prophets of war
    7. the ministry of lost souls
    8. in the presence of enemies pt.2
    ... hendrix
  2. 2.
    az önce ismini bunaltida görmemle bünyeyi şaşırtan albüm. haziran diyorlar lan, bu ne hız? fake olmasından kıllanıyoruz tabii.

edit: bitti efendim download, ilk göze batan indirdigim zip dosyasında albümün son şarkısının olmaması ve şarkıların 10:29 dk ile 12:15 dk arasında olması.
    (bkz: oha)

bir de bunaltıdan bir yorum aktarmak isterim :
    "4 şarkıyı dinledim henüz Kevin babanın sesini bile duymadım için hafiftenacaba demeye başlamadım da değil."
    ... darklove
  3. 3.
    bunaltida bulunan versiyonun fake olduğu albüm. emule memule falan yalanmış. şu ana kadar dosya ismi " DT-systematic chaos-%100real!!!!!! " olan tüm ziplerin/rarların fake olduğu, yalan oldugu saptanmış efendim.
    ... darklove
  4. 4.
    internetten, albümün perakende versiyonu cikmadan önce indirilen ve indirilecek versiyonlari -ister demo desin ister promo filan- fake olacak albümdür.*

albüm perakende satisa ciktiktan sonra ancak gercek albüm download edilebilir. popüler gruplarin albümleri cikmadan önce fake'leri piyasaya sürülür bir kac aklievvel relase group tarafindan. octavarium'da da aynisi olmustu.

isterseniz track'lerin sürelerini karsilastirin :
    1. In The Presence of Enemies Pt.1 (9:00)
    2. Forsaken (5:36)
    3. Constant Motion (6:55)
    4. The Dark Eternal Night (8:51)
    5. Repentance (10:43)
    6. Prophets Of War (6:01)
    7. The Ministry of Lost Souls (14:57)
    8. In The Presence of Enemies Pt.2 (16:38)

http://www.dreamtheater.n...amtheater.php#releaseinfo adresinden aldim.
    ... aftermath
  5. 5.
    sarkilarin sozsuz versiyonunu dinledigim album. ayrica portnoya gore en iyi dt albumuymus. bana gore;( (bkz: images and words) ve (bkz: awake)
    ... erotomania
  6. 6.
    tamamını dinlediğim * ve gayet başarılı bulduğum albüm.

albümün ilk şarkısı olan in the presence of enemies pt1'in girişi 6 o'clock u andırıyor. progresif öğeler ve klavye gitar uyumu 1:27'den sonraki bölümde çok iyi.

forsaken gayet başarılı ancak internette rastladığım yorumlarda evanescence etkileniminden bahsetmişler. aptalca bir yorum. özlediğim dream theater bu şarkıda kendini gösteriyor.

constant motion albümün en çok metale kayan şarkısı diye nitelendirilebilir. agresif vokaller, çatır çatır riffler ve rahatsız etmeyen klavyeler... uyum yine mükemmel, yine de biraz train of thought kokuyor.

the dark eternal night benim gerek davulculuk anlamında olsun, gerek sound olsun en beğendiğim şarkı oldu bu albümde. endless sacrifice a benzeyen geçişler ve çok tatlı riffler dolu. yıldızlı pekiyi.

repentance, albümün yavaş şarkılarından biri. nispeten hızlı giren albümün nefes alma noktası gibi. yine de başlangıcı biraz sıkıyor.

prophets of war beklenmedik bir dream theater şarkısı olmuş. portnoy'un disco ritmi gittiği bölümler daha pop bir hava vermiş şarkıya. herkes kabul eder mi bilemiyorum ama bence deneysel bu tarz şeyler yapmaları melodiklik açısından dt için iyi olacak gibi geldi bana. yine de yakışmamış albüme genel sound olarak.

the ministry of lost souls scenes from a memory de olsa hiç sırıtmayacak bir şarkı. 7.dakikaya kadar oldukça yavaş seyreden şarkı bir anda hızlanmaya başlıyor. metropolis part 1'ı andıran bölümler, dolayısıyla the dance of eternity'i anımsatan melodilerle kulaklara ilaç gibi geliyor. 11.dakikada bir one last time havası seziliyor ve şarkı petrucci'nin melodik solosuyla sona eriyor. çok iyi.

in the presence of enemies pt2 albümü çok şık bir imza ile kapatıyor. 16 dakikalık bu şarkı hiç mi hiç sıkmıyor. özellikle 6:20 de giren vokal ve gitarların uyumu göz kamaştırıcı. bu şarkı için daha uzun bir yorum yapmayı saygısızlık etmek istemediğimden düşünmüyorum.

kısacası dream theater'ın "bakın bir bu aletleri bu kadar hızlı çalabiliyoruz" diye şov yapmadığı ve scenes from a memory günlerinden ağzımıza bir tutam bal sürdüğü bir albüm olmuş systematic chaos. 2007'nin en iyi albümlerinden olacağını düşünüyorum.
    1 ... avedis
  7. 7.
    ilk defa dream theater üyelerinin teknik gösterme çabasında olmadığını gördüğüm albümdür. ilk defa müzik yapmışlardır kanımca. diğer albumlerıne tabiki lafım yok. ama bu muhteşem bir albümdür.
    ... hendrix
  8. 8.
    son bir kac nispeten kotu sayilabilecek albumden sonra dream theater'in cikardigi gercek, babatorik bir albumdur.ozellikle in the presence of enemies pt 2 kanimca dream theater'in bugune kadar yaptigi en iyi 4-5 parcadan biridir.
    ... master
  9. 9.
    train of thouhgt gibi güzel bir albümden sonra octavarium şaşkınlığını ortaya çıkaran dream theaterdan bir düzeltme çabası olarak görebileceğimiz bir albüm.
    biraz daha değişik, biraz daha müzikal içerik adına teknik ~ müzikalite dengesinin kurulu olduğunu söylemek mümkün.
    -1 ... faaip de oiad
  10. 10.
    dinlemek için sabırsızlananlar olabilir diyerekten. işte constant motion (train of thought'u çağrıştırdığı doğru ama daha sağlam olduğu ilk dinleyişte bile hissediliyor)

https://video.uludagsozluk.com/v/systematic-chaos-5296/

... ditty