1. ?.
  troçki eseri ve bu eserde anlattığı teorisi. teoriye göre devrimin devamı diğer ülkelere ihraç edilecek ardarda devrim patlamalarına bağlıdır. tek ülkede sosyalizm mümkün değildir.
  1 ... sıpa
 2. 1.
  Lenin 20. yüzyılın başında, kapitalizmin ekonomik ve politik alanda eşit oranda gelişmeme kanununu -bu kanunun ilk ipuçları Marks'in ekonomi politiği eleştirirken yaptığı soyutlamalarda vardır- bularak, onun en yüksek aşaması olan emperyalizm teorisini formüle ederek, kapitalizmin sürekli ve son buhranlar çağının başladığını, Marks ve Engels'in ''bekledikleri büyük mücadele anının'' artık geldiğini söyleyerek, Rus proletaryasının devrim teorisinin, sürekli veya kesintisiz devrim teorisi olduğunu ilan etti.  (bkz: http://www.kurtuluscephesi.com/eris/kesdev1.html)
  ... the richest man in bayburt
 3. 2.
  türkiye'de mahir çayan tarafından formule edilen yöntemdir. mahir'e göre kesintisiz devrimin vazgeçilmez yöntemi politikleştirilmiş askeri savaş stratejisidir. şehir gerillacılığı ve kır gerillacılığı formulasyonu ile türkiye devrimci hareketine önemli katkılar sağlamıştır.
  ... demokles
 4. 3.
  kesintisiz devrim denilen şeyden farklı ve hatta tek bir ortak tarafı bile olmayan kuram. marksizme yabancı ve bu konuda sokak kültürü düzeyinde bilgiye sahip kişiler terimlerdeki bu benzerlik sebebiyetiyle ikisini birbirine karıştırırlar.

  sürekli devrim kapitalizmin eşitsiz ve bileşik gelişim yasasını öncül alır. bu yasa emperyalizm döneminde daha da belirginleşir ve kapitalist zincir geri -zayıf halka- ülkelerde (örneğin rusya) kopabilir. bu durumda sosyalizme geçilmemeli ve kapitalist zincirin güçlü halkaları olan batı avrupa ülkelerinin devrimi beklenmelidir.

  peki bunun pratiği nedir? diyecek olursanız, onu içinde bulunulan dönem belirleyecektir. örneğin 1.dünya emperyalist savaşı ekim sosyalist devriminin yanı sıra başta almanya ve avusturya olmak üzere pek çok ülke de devrim koşullarını yaratmıştı. ama stalinist burokrasinin parti ve devlete çöreklenmesi ve sosyalizmin geri bir ülke de de kurulabileceği tezine sarılması, buna muhalefet edenleri de ya sürdürüp ya ortadan kaldırtması neticesinde sürekli devrim kuramının doğru pratiği uygulanamamıştır.
  2 ... antiliberty
 5. 4.
  Nisan Tezlerinde Lenin'in bizzat kabul ettigi(ozellikle bakiniz sol yayinlari 23,24,25. sayfa) ve Ekim Devrimini de boyle cozumledigi teoridir.
  Buna ragmen tek ulkede sosyalizm paradigmasina hapis kalmis stalinistler surekli devrim teorisinin ve dolayli olarak da lenin'in(basilari gercekten cani gonulden bilmeden bazilari da gayet iyi bilerek) dusmanidirlar.

  isin kotu yani da trockizmi her seferinde bu arkadaslarin cocuk oyuncagi olarak gordugunu soyleyip de bi kamyon laf yetistirmeye calisma cabalaridir,yaptiklari alintilari ya hicbir zaman anlamazlar ya da 1917 ve sonrasindan alinti yapmazlar.Tarihin stalinin karsisinda trockinin tezlerini su gunlerde daha bir acikca dogrulamasina karsi bu arkadaslar lenin'in trocki yi yerdigi sozleri bulmak icin kitaba kafalarini gomdukleri icin gercekligi asla fark edemezler.
  ... atram
 6. 5.
  troçki'nin en temel tezidir.
  ... onurt