1. 1.
  baskın oran, fuat keyman ve ahmet insel'i marksizmi yeniden tartışmaya çağırmıştır.

  radikal iki'den;
  Çoğu Radikal iki okurunun bilebileceği gibi, biz yukarıda anılan yazarları "sol liberal" olarak nitelediğimiz bir ekolün mensubu kabul ediyoruz. Kanaatimiz, AB ve AKP konusundaki yanılgıların, sol liberalizmin doğasından kaynaklandığıdır. Yani burada basit bir değerlendirme hatası yapılmamıştır, sol liberalizmin felsefi, teorik ve siyasi öncülleri, söz konusu yazarları kaçınılmaz biçimde bu hatalara sürüklemiştir.

  Bu yazarları ve Radikal iki'nin benzer düşünen bütün yazarlarını bu konularda bir tartışma başlatmaya çağırıyoruz. Yapılması gereken ya eski tezlerin hâlâ doğru olduğunu göstermektir ya da özeleştiri yapmak.

  Bitirirken tartışmaları stereotiplere indirgemekten hoşlananlara hatırlatalım: Bu satırların yazarı, 28 Şubat 1997 ve 27 Nisan 2007 muhtıralarına şiddetle karşı çıkmış olan, bugün de AKP'ye karşı açılmış kapatma davasını Batıcı-laik kampın gülünç bir girişimi olarak gören biridir. "Ulusalcılar" ile uğraşmak elbette kolaydır. Biz ise Radikal iki yazarlarını Marksizm ile tartışmaya çağırıyoruz.

  http://www.radikal.com.tr...77085&Date=13.05.2008
  1 ... broo
 2. 2.
  işçi Mücadelesi örgütlenmesinin içinde bulunan aynı çevrenin "Devrimci Marksizm" isimli teorik dergisinde yazan, troçkist yazar, teorisyen. Türkiye'de Marksizm söz konusu olunca adı mutlaka anılması gerekecek derecede birikimlidir. Ekonomi politiğin belini en iyi kıran türkiyeli devrimcilerden birisidir zannımca. Bildiğim kadarıyla Devrimci işçi Partisi (DiP) isimli yeni bir partinin kurulması için çalışmaktadır şu sıralar.

  Bazı yazılarına http://www.iscimucadelesi.net 'den ulaşılabilinir.
  5 ... karamboldedans
 3. 3.
  bir dünya partisinin parçası olarak adlandırdığı devrimci işçi partisi örgütlenmesi içersinde bulunan ölçek sorunlu troçkist yazar. buradaki devrimi eğer çevreye yayılmazsa herhalde devrim için zimbawe'ye gidecek, kimbilir?
  1 -2 ... kisil
 4. 4.
  bu ayki mesele'de sol liberalizm, ulusal solculuk ve postmarksizm'le ilgili ayrıntılı demeç vermiş radikal iki yazarı. güçlü bir marksist olduğu su götürmez bir gerçek ancak ne yazık ki şuanda siyasetle uğraşanların ve tartışmaya çağırdığı yazarların marksizm üzerinden bir noktaya varamayacak durumda olduklarını ve hem siyaset hem de basın düzlemine marksizm'in iki beden bol geldiğini kabul etmiyor, büyük özverilerle uğraşıyor. çabasını takdir ediyoruz o ayrı.
  1 ... periphery
 5. 5.
  turkiye devrimci hareketinin bir cok orgutlenmesinde *calismis trockist yazar. kendisi 7 dil bilmektedir. avrupa'daki marksist konferanslara konusmaci olarak cagrilmaktadir. marksizm, sosyalizmin gelecegi, ulusal sorun uzerine cok degerli yazilar yazmaktadir. kitaplari ve cevirileri bulunmaktadir:

  avrasya savaslari ve turkiye'de sinif mucadelesi isimli kitaplari vardir. ayrica david harvey'in psotmodernligin durumu kitabini cevirmistir. simdiye kadar 11. tez, devrimci marksizm, ozgur ulke, ozgur gundem, isci mucadelesi gibi bircok devrimci yayin organinda yazmistir. simdilerde yine isci mucadelesi ve mavidefter.org adresinde yazilar yazmaktadir.

  eylul basinda sonuncusu duzenlenen karaburun bilim kongresine damgasini vurmayi basarmistir. negri'nin imparatorluk kitabini mukemmel bir elestiri ile darmadagin etmeyi basarmistir.*
  2 ... demokles
 6. 6.
  mavidefter.org adresinde yayinlanan son yazisinda turkiye halklarinin neye ihtiyaci oldugunu cok guzel ozetlemis olan yazardir.

  "Bugün Türkiye'ye bir Emek ve Özgürlük Cephesi gerekiyor. Buraya giden yolda 2009 baharında yapılacak yerel seçimler büyük önem taşıyor. Üçüncü Cephe elbette seçimlerle sınırlanmamalıdır ama seçimler cephenin kuruluşuna giden yolda çok önemli bir fırsat olarak beliriyor..."

  bati'daki mucadeleci isci hareketi ile dogu'da kurt halkinin temsilcilerini birlestirmenin onemini tekrardan vurgulamistir yazisi ile.

  http://mavidefter.org/ind...ungursavran&Itemid=93
  1 ... demokles
 7. 7.
  istanbul Üniversitesi iktisat fakültesi'ndeki görevinden YÖK'ü protesto ederek istifa etmiş marksist aydın. Son olarak yordam yayınları'ndan kod adı küreselleşme isimli bir kitabı çıkmıştır.
  1 ... mutercimraifefendi
 8. 8.
  filistin-israil sorununa iliskin yazdigi son yazida bilincli kitlelerin yukseltmesi gerekn slogani dogru saptamis marksist yazardir.

  http://mavidefter.org/ind...ungursavran&Itemid=93
  1 ... demokles
 9. 9.
  mavidefter adresinde yazduğı son yazıda yalcın küçük şahsında kendisini ulusal sol ilan eden kontragerilla-mit karışımı şahıslara tüm yönleriyle mükemmel bir cevap vermiş yazardır.

  http://mavidefter.org/ind...ungursavran&Itemid=93
  1 -1 ... demokles
 10. 10.
  devrimci işçi partisi genel başkanıdır.
  ... mutercimraifefendi