bugün

çiçeklerin arasından yürüyüp özlediğine, ergun'una kavuşacak o şimdi. rahat uyu dememe gerek yok. eminim hala dudaklarının kenarında muzur bir gülümsemeyle mışıl mışıl uyuyorsundur. kanatların çok yakışacak sana kızıl melek...
(bkz: güle güle büyük usta)
canlı kanlı izlemek bir kere nasip olmadan bu diyardan göçen üstat. dünya tatlısı biriydi... varsa eğer, çok yakışırdı cennete. allah rahmet eylesin.
o konuşması, o kahkası unutulmayacak insan.

hayatın birkez daha boş olduğunu gösteren olay.

allah rahmet eylesin...
istanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bahcesinde öğle siralarinda oturuyorum . aniden canli yayın arabalari patir patir iceri gidiyor . yanımdakine soruyuorum

ben : lan olm tv arabalari gelmis , ünlü biri öldü galiba .
badi : allah allah kim olaki acep ?
ben : dur bi soralim su güvenlikciye .

ben : abi hayirdir ne olmus burda .
güvenlikci : suna pekuysal... (devamini getirmeden anladim)
ben : hasiktir ya .. lan bi çinar daha devrildi .
badi : o hangisiydi ya ?
ben : lan siktir git sen ismail yk dinle.

ps : bir devi daha kaybettik . allah'tan rahmet yakınlarina bassağliği diliyorum .
türk tiyatrosunun en büyük bayan sanatçılarından biri. Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır dilerim.
ölümüyle koca bir cinarin daha yikildigini ögrendigim büyük sanatci.
Bir dönemin en önemli oyuncularından Suna Pekuysal'ı kaybettik, belki de bir dönemi olduğu gibi kaybetmek üzereyiz. Peki Pekuysal'ın oyunculuğu, tiyatro aşkı, performansı, yeteneği, sesi kaybolacak mı? Büyük sanatçı olmak burada devreye girer işte, onlar yüreklerden asla silinemezler...

Perde kapanır, perde açılır. Suna Pekuysal selama çıkar, seyirci ayaktadır alkışlar, kulakları sağır eder; perde açılır perde kapanır, seyirci ayaktadır ve bir büyük ustaya veda zamandır.

Hem dramlarda hem komedilerde çıkardığı muhteşem performansı defalarca ödülle buluşmuş ve seyircisinin alkışlamaya doyamadığı ender yetenekteki sanatçılardan biriydi-biridir Suna Pekuysal.

Ah keşke demeyi kim sever ki, hayatını insan tanımak-biriktirmek üzerine kuran biri olarak, ta derinlere kadar yanıyor ve ah keşke diyorum, keşke onu tanısaydım... Tiyatroda onu büyülenmiş gözlerle seyrederken ''Acaba Amerika'da doğsaydı, Bette Midler kadar popüler olmaz mıydı?'' diye düşünmüştüm.

Olurdu ve tüm dünya onu severdi hiç kuşkusuz.

Sadece tiyatroyu değil sahneyi ve sinemayı Türk seyircisine sevdiren kaç tane oyuncu var? Şöyle de sorulabilir, ülkede kaç tane gerçek oyuncu vardı ve maalesef geride kaç tane kaldı?

Seyirciyi güldürmekten büyük keyif aldığını anlatıyordu bir programda Suna Pekuysal, ''Her kahkahadan para alsam şimdiye milyoner olurdum'' diyordu. Çok zengin olmadı belki ama nice zenginin elde edemeyeceği bir hazineye sahipti, milyonlarca insan tarafından sevildi ve sayıldı.

Komik kadınların üzerimdeki etkisi çok büyük, konservatuvar sınavına girmemin sebebidir onlar; Suna Pekuysal başta olmak üzere. Keşke biraz kısa boylu ve komik suratlı olsaydım diye düşünürdüm çocuk aklımla, o kadınlar gibi sahnede yaşamayı ve sadece insanları güldürmeyi isterdim.

Tiyatronun aşkla yapıldığını bilirdim, tiyatro aşkının hiç bitmediğini de. Suna Pekuysal ''yeniden 'Lüküs Hayat'ta oynayacak mısınız'' diye soran bir gazeteciye, ''Yeni bir oyunda oynayacağım, ben o kitabı okudum bitti'' diyordu. Her oyunla, her gece yeniden yaşanan bir aşkı ancak o aşka tutkun oyuncular aktarabilirler seyirciye.

Tiyatro seviliyordu bir zamanlar bu ülkede, bugünle kıyaslanmayacak kadar çok hem de. Bir dönem oyuncularından hangisine sorarsanız sorun 'o şaşaalı günlerden, upuzun kuyruklardan' bahsedecektir.

işte o dönemin bir şahidi daha aramızdan ayrıldı, ne yazık.

Onu tekrar göremeyecek olanlara ve alkışlama şansı bulamayanlara ne yazık.

Seyirci çok sevdiği Suna Abla'sına veda ediyor.

Suna Pekuysal 14 yaşında çıktığı sahneden, 54 yıl emek verdiği sahneden son defa selama çıkıyor...

elif aktuğ
gerçek bir sanatçıydı, sanata gönül vermiş ve buna göre yaşamıştı. allah rahmet eylesin. mekanı cennet olsun.
an itibatiyle olum haberini almıs oldugum meshur, ultra yetenekli, komikligi farklı sevdiren turk tiyatro oyuncusu. allah rahmet eylesin.
bugun toprağa verilen büyük tiyatro oyuncusu.
kendisinden öğrendiklerimiz:
çok çalışın, çok çalışın ve başarıyı elbet bir gün yakalayın..elbet bir gün takdir edilin, kendi değerinizi farkedin.
çok iyi olun, çok iyi olun ki iyi olanlar sizi bulsun..
gülümseyin, hep gülümseyin ki etkilesin gülümsemeniz herkesi, yayılsın tebessümünüz hiç gülümsemeye niyeti bile olmayanları..
çok sahici dostlar bulun ölmeden göreceğiniz sevgilerini, öldüğünüzde tabutunuza sarılıp çekinmeden hüngür hüngür ağlayabilecek.
başarılı olun ama başarı sizi şımartmasın..
zengin olsanız da içinizde bir yer hep fakiri anlasın..
siz, siz olun sadece kendiniz...

allah rahmet eğlesin...mekanını cennet...
ölümünün üzerinden tam 1 yıl geçen rahmetli usta tiyatrocu.
kamburunu sahnede ve ya da daha geniş ifade edelim; hayat sahnesinde sihirli bir biçimde görünmez kılan oyuncu. oyuncu ama dizi oyuncusu şaklabanlardan değil, bu işin etiğini, felsefesini ve özünü gerçekten kavramış bir insan. ruhu şad olsun, alkışlar çınlasın fezada daima kendisi için.
kıymeti hiçbir zaman bilinmemiş, sureti yüzünden baş rollere oturtulmayan güzeller güzeli suna. tanışmak istediğim kişilerdendir, erken doğmayıp onunla tanışamadığım için hayıflanırım. nur içinde yatsın.
kendisini tiyatroda canlı canlı izleme şerefine nail olanlardanım. gerçekten yeri dolduralamayacak kalitede oyuncu. allah gani gani rahmet eylesin.
1973 yılında oğlu sait ali köknar'ı doğurduktan sonra vücudunda oluşan komplikasyon nedeniyle kambur kalmıştır.
vikipedi'ye göre son sözü, "amaaaann, hayat boş be." olan usta oyuncudur. nur içinde yatsın.
1976 yapımı (bkz: öyle olsun) filminde aysel gürel'i seslendirmiştir. nurlar içinde yatsın.
Allah rahmet eylesin çok tatlı bir insandı.
Türk sinema tarihinde, unutulmaz yeri ve kalitesi olan, tiyatro kökenli, sanat ve sanatçı olma adabını layıkıyla bilen ve sergileyen oyuncudur.
Yaşadığı kemik ve kas rahatsızlığından ötürü, özellikle son dönemlerini sıkıntılı geçiren güzel insan.
2008 yılında vefat eden büyük usta. sevgi, saygı ile anıyoruz.
ışıkara ile aynı omurilik hastalığından muzdaripti sanırsam, sempatik bir insandı.
rahmetle..