bugün

texas blues ve hard rock'ı müthiş harmanlamış, bluesun tek düzeliğini aşarak klasik siyah bluesuna hard rock esintileri katmış, texas stili ile süper bestelere ve yapılabilecek en özgün coverlara imza atmış ve eric clapton'ın bineceği turne helikopterine kendisi binerek rastlantı eseri onun hayatını kurtarmış fakat dünyayı büyük bir üstattan mahrum ederek genç yaşta (35) hayatını kaybetmiş, adına dev bir heykel dikilmiş, jimi hendrix'in gurur duyacağı bir öğrenciydi, tek kişilik bir gruptu, gitarıyla birlikte esen bir fırtınaydı....
efsaneLeşmiş bLues gitaristi.. onu anLatmak oLmaz.. onu dinlemek lazım.. kovboy şapkası, ispanyol tarzı gömlek, yelek.. stevie'nin vazgeçemediği giysiler.. sahne şovu mükemmeldir.. gitarının telleri normal bir gitarın tellerinden daha kalındır.. onu dinlemek şereftir.. ne yazık ki bir helikopter kazasında hayata veda etmiştir..
eric clapton'un rahatsızlığı sebebiyle onun yerine katılacağı konsere giderken bindiği helikopterin düşmesiyle hayata gözlerini yuman, rock müziğin babalarından, ruh adam.
çaldığı gitarın sapıyla telleri arasında serçe parmağın girebileceği kadar boşluk olduğu söylenen mükemmel gitar kişisi. kadıköydeki srv music dükkanının ismine de ilham kaynağı olduğunu düşündüğüm gitarist.
texas blues un efsane ismi.improvise nin kralı. gitarının 0.13 tellere dayanabilmesi için gitarın yapımında brezilian rose wood kullanılmıştır.butun efsaneler gibi *o da erken bi yasta olmustur * * öldugu helikopter kazasında helıkoptere eric claptonla birlikte binecektirler fakat soraan bi sorun cıkar ve clapton helikoptere binmez.ve en azından efsanelerden biri hayatta kalır
texas blues dendiğinde akla gelen ilk isim...gitarını konuşturan kişi..genç yaşta kaybedilen yetenek...dünyaya zor geleceği düşünülesi gitarist.başka türlü biri...hani yetenekli kelimesi yanında zayıf kalıcak cinsten..değişik...hayran olunası işte...
pride and joy ve telephone song şarkıları sadece iki tane örnek...dinleyiniz.
(bkz: little wing) *
stevie ray vaughan yalnızca dinlenir.. sololarında ruh barındıran blues adamıdır.. sonuna kadar hissettirir. o an sadece stevie ray vaughan'ın fender stratı ve muhteşem bi yorumu vardır.. izlenirken gözler dolar, bütün benliği tuhaf bi sancı kaplar.. gözler kapatılır, gene hissedilir.. gözler kapalı kalır.. şarkı bitene dek.. şarkılar bitene dek..
change it, little wing, riviera paradise, couldn't stand the weather, the sky is crying, the house is rockin', look at little sister, texas flood, marry had a little lamb,taxman,love struck baby, may i have a talk with you * kesinlikle kendisinden dinlenmesi gerekenlerdir.
harikalar yaratan bir usta gitaristtir. Yaptığı müzik dinledikçe dinlenir. Gitarlarının üstünde srv yazacak kadar alçak gönüllü olması da ayrı bir konudur. Genç yaşta ölmesi büyük bir talihsizliktir.
yolun yarısında göçüp gitmiş rolling stone dergisinin "100 Greatest Guitarists of All Time" listesinde 7. sırada yer alan gitarist.

youtube dan performanslarına baktığımızda deli gibi terleyen bir insanmış kendisi.
Jimi Hendrix in Voodoo Child (slight return) ına yaptığı cover dinil dinil dinlenmelidir kanımca.

birkaç konserini de seyrettim. başlarken müthiş hızlı rifflere sahip "scuttle buttin'" şarkısıyla başlıyormuş.
mtv unplugged ta satriani ile beraber yaptıkları şovla keşke ölmeseydi diye iç geçirten usta.
öldüğü günden beri the sky is crying.
aklı bir karış havada zıpırların idolüdür... (bkz: contra)
cold shot parçasının klibi çok hoşuma gider ve bu parçanın solosu da harikadır eric clapton'ın en yakın arkadaşlarından biridir. zaten ölümü de onun yanına helikopterle giderken olmuştur. hendrix'in birçok parçasını coverlamıştır ve bütün coverlerı harikadır. ünlü müzisyen stevie wonder'ın "superstition" adlı parçasını gitarla çok güzel coverlamıştır. ayrıca gitarı da harikadır.
bu adamın coverları harikadır. gerek superstition cover'ı gerek hendrix coverları olsun mükemmeldir.
paylaşım programlarından indirebileceğiniz 100 greatest rock guitar solos adlı dosyada jimi hendrix'ten sonra en fazla şarkıya sahip gitar üstadı. kötü bir kaza sonucu genç bir yaşta hayata veda etmiştir kendisi, ancak geride bıraktıklarıyla ölümsüzdür.
eric clapton şöyle diyor kendisiyle ilgili:
"onu ilk duyduğumda arabamda radyo dinliyordum. inanılmaz bir adam çalıyordu ve kim olduğunu öğrenmeliydim. bu hayatım boyunca iki ya da üç kez gelmiştir başıma. o gitarı kimin çaldığını öğrenmeliydim. yarına falan bırakamazdım, bunu bir an önce bilmem gerekiyordu...
sahnedeyken çalarız, söyleriz, arada bir de durup biraz sonra ne çalacağımızı düşünürüz. stevie düşünmezdi, sadece çalardı, o sanki akıyor gibiydi."
b b king'in de bu son bölümdekine çok benzer bir açıklaması var, "ben biraz konuşur, biraz durup düşünür, sonra da arada bir çalarım. sadece ben değil, hepimiz öyle yaparız. ama stevie öyle değil, onun düşünmesine pek gerek yoktur, başlar ve bitirene kadar duraksamadan çalar" gibisinden.
(bkz: pride and joy)
(bkz: my baby s gone)
jimi hendrix'in little wing adlı eserini kanımca hendrix'ten bile daha iyi kotaran genç yaşta kaybedilen ölümüyle ya helikoptere eric clapton la binseydiler diye korkunç düşünceleri akla getiren beyaz blues adamı..
fazla söze gerek yok.dünyanın en hisli gitaristidir.tapılasıdır.
bu videosuyla beni uçuran gitaristtir.
http://www.youtube.com/wa...0UK8A&feature=related
dünyanın gelmiş geçmiş en iyi doğaçlama solo atabilen ender gitaristlerindendir. en güzel blues riffleri onun parmaklarından çıkar ve en karizmatik gitaristlerdendir. yaşasaydı eğer 100 sene sonra jimi hendrix değil srv hatırlanırdı. çünkü bu adam kadar yaratıcı eserler veren başka bir gitarist olmamıştır.
kafayolu pilotu, piri.
kaderi randy rhoadsla bir olan blues gitaristi.Cok sevilmistir kendisi tarafımca odamda posterleri boynumda kolyesi üstümde tshirtleri vardır.
güncel Önemli Başlıklar