bugün

senaryosu güzeldir ama filmin sonunda büyük bir mantıksal hata yapılmış olan 2011 filmidir.
sadece sonundaki olayı hafızada bıraktıran bir filmdir, güzeldir, candır. ayrıca filmin sonundaki olay filme gölge düşürmese de kafaları kurcalamıştır.

--spoiler--

adam sean'ın hayatını hacıladı resmen paralel evrende de olsa.

--spoiler--
--spoiler--

son sahnede küre şeklideki aynanın önünde duran yüz başı ile aynada yansıyan adam aynı kişiler değil. aynada yansıyan kişi, bana daha çok treni havaya uçuran adammış gibi geldi. ama, film pek içime sinmediğinden irdelemek istemedim.

--spoiler--
2011 yapımı, sürükleyici bilim kurgu filmidir. fakat, bir filme 7.6 (bkz: imdb) vermenin kıstası sürüyleyici olması değildir. geçen süreyi anlayamamış olmamız, filmdeki anlaşılmaz noktaları kabul edilebilir kılmıyor takdir edersiniz ki. hikayenin zayıf/yetersiz kaldığı pek çok bölüm var. örnekse, şehadet şerbetini iç(mey)en bir tarih öğretmenimiz vardı, ne oldu ona? zeki, çevik, cesur, iyi kalpli amerikan askeri aradaki boşluğu yutturdu mu şimdi bize?

-dostum Duncan Jones, bir daha zekama hakaret etme. zaten hasta ve sinirliyim, döverim.
son sahnesini anlamamın zaman aldığı filmdir.
--spoiler--
filmin son sahnesi paralel evrende geçiyor. hatırlarsanız doktor ve yüzbaşının konuşmasını, paralel evrenden gerçeğe ulaşmak mümkün değildi. yani atılan mesajlar veya aramalar paralel evrende kalıyordu. yüzbaşının goodwin'e attığı mesajda paralel evrendeki goodwin'e geliyor. zaten goodwin yüzbaşının fişini çekmişti yani onu öldürmüştü. yüzbaşı da paralel evrende kalarak öğretmen sean'ın hayatını hacılıyor.
--spoiler--
hala eksik yerler var bence. sanırım 2. film gelecek.
"yaşam şifresi" olarak türkçe'ye çevrilen film. son sahnede yüzbaşı'nın bedeninin yarısını ve kollarını, film dahi olsa helikopter kazasında kaybettiğini görünce, gerçek hayatta "ay ayağım ağrıyor, ay kolum sızlıyor" gibi gereksiz şikayetlerin ne kadar da boş olduğunu anlıyor insan. ve tekrar şükrediyor allah'a, bedenimize sağlık verdiği için. filmin bilim-kurgusunu geçtim, sanırım izleyen kişinin en öğrenmesi gereken şey de bu.
imdb de puanlama yapanların haksızlık ettiği film. oldukça farklı ve güzel bir kurguya sahip. kesinlikle izlenmesini tavsiye ederim.
izlediğim en gereksiz filmlerden ne başı belli ne kıçı elemanın oyunculuğu ise felaket.
donnicik de donnicik diye garabet bir ısrarla girdiğim lakin umduğumu bulamadan çıktığım filmdir kendisi.

--watch out we got a spoiler over here--
adam, yapmak için yıkmak lazım gibi saçma bi teori üzerinden bütün dünyayı mı patlatıcaktı şimdi. öyle bişeyler miydi, neydi.

diyalogsuz, tabansız, konuşulanların tamamının yersiz olduğunu düşündüm kendi çapımda.
ha bi de, goodwin diye bir karakter vardı orda, iyi kadın. iyiler her zaman kazanır falan. ya da ben türküm ya, ingilizce biliyo olmamla gurur duyaraktan totomdan aforizma çıkarıyorum hihe.
--watch out we got a spoiler over here--
gayet akıcı ve güzel bir film olur kendileri. tavsiye edilesi.
--spoiler--
kötü bir sonla bitmesi gereken bir filmi kötü bir sonla bitirmek ne kadar zor olabilir, hem olası kötü sonun aslında çok kötü bir son olmadğı gerçeği ortadayken.
--spoiler--
kafamı karıştırmış bir film. tüm konsantremi filme verdiğim halde bi b.k anlamadım. sürekli dejavu oluyor zaten konuşmaları ezberledim. kısacası izlemeyin, izlettirmeyin.
yaşamın şifresi namı diğer Source Code 2012 de izlediğim en güzel filmlerden ikincisidir.
birincisi (bkz: fast five)
iyi bir kurgusu var. Neredeyse bütün film aynı mekanda geçiyor, az parayla çok iş diyebiliriz. 10/6.5
Son dakikasına kadar heyecanla beklenilen ve sonunda anlam verilemeyen saçma bir sonla biten, yazarının uçuk hayal gücü ile orta sıralarda denilebilecek filmdir. Filmin sonunda başrol oyuncusunun görüntüsü ile içten bir küfür ettirebilme özelliği de vardır.
paradokslarla beyin amcıklaması geçirmenize sebep olan/olacak film.
seyirciyi mutlu etmek amacıyla çekilmiş final sahnesi hariç güzel bir filmdir.
Niye bu kadar abartıldığını bir türlü anlayamadığım, başrolünde Jake Gyllenhaal'ın oynadığı 10 üzerinden ancak ve ancak 7 verebildiğim 2011 yapımı film. Zaman kargaşasının altından girip üstünden çıkmış adeta bir inception etkisi yaratmıştır yada yaratmaya çalışmıştır ama olmamıştır. Belki çok az sıkılabileceğiniz bu filmi izlemeseniz de olur.
sonu ortalığı karıştırmış iyi filmdir.
Açıkçası benim hoşuma gitti hocu. Yanlız bir şey dikkatimi çekti bu fimde (burdan sonrası fimle ilgili hatta sonuyla ilgili bilgi içerir.

--spoiler--
paralel evren kuantum fln fişman herşey güzel de adını hatırlayamadığım programın başındaki topal adam varya hani ha işte o götveren programın adını duyurup sağlamlığını ispatlamak için planlamış bütün terör saldırısını. çünkü filmin sonunda esas oğlanı yönlendiren kadın onun yanına gittiğinde ağzından çıkan birkaç kelime var bende ordan ayıktım.
(Tam kelimelerle olmamakla beraber)
pbta - bugün programımızı test etmek için büyük bir gün olabilir...
Gibi bir şeyler yumurtluyor.
--spoiler--
Arkadaşlarım ile kalitesi konusunda oturup eleştirmen edası ile tartıştığımız film. Ben senaryoda çok fazla açık olduğu taraftarıyım. Ele alınan konu basit bir konu değilse senarist izleyiciyi bu açıklardan mahrum bırakmalıdır. Ulan hiç olmadi takdiri ilahi dersin eyvallah deriz de senarist bildigin mantik yuklemeye calismis buda bilincaltini direkt olarak hata aramaya yonlendiriyor. Kimse fantastik kurgu izlerken mantik aramaz ama siz fizik bilimine dayandirmissiniz filmi yapmayin allah askina koskoca hollywood a bunun ayrimini ben mi ogretecegim.
Not: turkce karaktersizligi icin telefonum sizlerden ozur diler. Bagislayin
Not : filmin agzina sictim ama izleyin bence dedigim gibi arkadaslarim hem begendi hem begenmedigim icin bana kizdi
yaralı asker ile Jake Gyllenhaal ın aynı kişi olduğunu yeni farkettiğim film.
edit: tarih ögretmenının ruhuna ne olduğunu bi allahın kulu acıklasın.
Esnek çalışma modellerine geçiş, bireysel-sosyal aktörlerin sosyal politikalar üzerinde etkisinin artması, neredeyse herkesin birer muhabir gibi farklı kaynaklardan ortak hafızaya bilgi aktardığı bir ortamda yaşıyoruz artık...

Uzun yıllardır, ailemizin, toplumun zihnimizde yarattığı kodlar değişiyor. Başkalarının kodlarıyla yaşayamayacağımız bir dönemdeyiz artık.

Bulunduğumuz noktayı ve ardından ulaşmak istediğimiz yeri iyi tanımlamamız, köprümüz olacak 'kodlarımızı' yani kendi yaşam kurallarımızı oluşturmamız gerekiyor...http://on.fb.me/ZtNn1N
bayılarak izlediğim filmdir.

--spoiler--
hatta nasıl etkilendiysem artık, rüyamda üç arkadaş defalarca biyeri bombalıyoduk. * ayrıcana, goodwin'i benden başka kimse sevmemiş, o da ilginç gelmedi değil. o kadını bağrıma basarım şahsen ben.
--spoiler--
sonunu anlayamadığımız filmdir. Ayrıca goodwin ile sean ın sevgilisini aynı karı mı oynuyordu lan ?
fikir olarak güzel, işleyiş olarak zayıf film. kötü mü? asla.. ama daha iyi olabilirdi. özellikle de son kısım. çok havada kalmış sanki.

ayrıca karanlıkta kalan yerler var.

yine de sıkmadan izlenebilen, etkileyici bir film.