bugün

amman amman yandım aman
kurşun gibi izler
son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda...sözleriyle sezen aksunun acıyı en iyi telaffuz ettiği şarkılardandır..son bakış..en acı olanıdır sonlarda..
1989 çıkışlı sezen aksu söylüyor albümünden,mesaj içerikli olmuş olsa bile,yanlız sadece bira eşliğinde yaz akşamlarında gözlerde bir damlay yaş ile dinlenildiğinde,iliğinize,kemiğinize kadar işleyebilen,içerisinde zerre alkol bulunduran şry içilmese bile enjekte edilmiş uyuşturucudan beter eden,yanaklarınızın üzerine seyrek biçimde yükselmiş kirli sakallarınızı dinlenildiği andan itibaren diken diken eyleyen,arka arkaya bilmemkaç sefer dinleyip de derin hayallere dalıp,sonunda iki damla gözyaşı ile abuk intihar muhabbetlerine dalmaktan kendimi alamadığım,girişi sanki hızlı bir havada geçecekmiş gibi görünse de,devamında şimşeklerin ardından yağan beklenmedik yağmur gibi,başınızdan boşalırmışçasına soğuk,yalnızlık ve ıslaklık ile sizi başbaşa bırakan mükemmel ötesi sezen aksu şarkısı..
sözleri:
bir söz bitişi gibi son buldu sevişler
bir yaz güneşi gibi eritir hep bu terkedilişler
bir yaz güneşi gibi eritir hep bu terkedilişler

bir an duruşu gibi, ömrün gidişi gibi
veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler
veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler

aman aman yandım aman
kurşun gibi izler
son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda

aman aman acı yüzler
kurşun gibi izler

aman aman yandım aman
kurşun gibi izler

aman aman acı yüzler
kurşun gibi izler
sevgiliden ayrılmak için uydurulan bahanelerden sonra artık hiç bir anlamı olmayan bakıstır. bir şeyler uydurulduktan sonra sırf şekil olmak için son bakışı atmamak gerekir. son bakısa da bir saygı gösterilmelidir. aslında son bakısa fazlaca bir anlam da yüklenmemelidir. ne de olsa o en sondur.
sevilen ve bir daha görülmeyecek olan kişiye atılan, ömür boyunca unutulmayacak olan, hatırlandıkça içi cız ettiren son kez bakma işi.
12 eylül sonrası yaşı büyütülerek idam edilen 17 yaşındaki erdal eren için aysel gürel'in yazdığı anlamlı şarkıdır.
''bir an duruşu gibi, ömrün gidişi gibi
veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler''

bazılarına göre, şarkı bu satırlarla özetler yaşanılanları.

(bkz: anne bitti)
(bkz: erdal eren)
Kimisi çok sivri köşelidir, batar, incitir, kanatır, yarası iyileşse de acısı unutulmaz.
sezen aksu söylüyor albümünde yer alan, onno tunç'un bestelediği bir şarkıdır.
aysel gürel, onno tunç, sezen aksu ortak yapımıdır. 1989 yılında çıkan sezen aksu söylüyor albümünde yer alır.
darağacına 16 yaşında gönderilen bir gencin akılda kalan bakışlarına istinaden yazılmış, boğaz düğümleyen aysel gürel şarkısıdır.
--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=5BAj45_fQN4
--spoiler--
akılda kalandır.
bir belgeselde sezen aksu'nun deniz gezmişe yazıldığını söylediği muhteşem bir şarkıdır.

aman aman yandım aman
kurşun gibi izler
son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda..
elizabethtown da kristen dunst ın ellerini çerçeve şeklinde yapıp kendince ölümsüzleştirdiği bakış.*
herşeyi unutmaya acı çekmeye başlandığı andır...
erdal eren'in idam edilmeden önceki son fotoğrafa bakılarak yazıldığı iddia adilen bir aysel gürel bestesi..
sezen söylüyor..
insana şarkı söyleyebilme yeteneği için şükran duyma hissi veren şarkı. insan kendine doyamıyor. *
unutulmayan sonlardan biridir. ***
eğer ondan sonra bir bakış daha yapılırsa sondan bir önceki bakış olacak bakıştır
Bir an duruşu gibi ömrün bitişi gibi,
Veda ederken aşk ateşi gibi söner iç çekişler...

Son bakıştaki o gözler kaldı aklımızda...
sezen aksu'yla aysel gürel'in erdal'ın gazete sayfasında ki bu son fotografına, bu son bakışına bakarak yazdıkları parça..

görsel
neye yarar ki erdalım gitmiş...
görsel
en çok hatırlanan, hatra geldikçe en çok hüzünlendiren, bazen de en çok ağlatan bakış.
özleyiş, son sokunuş, son kucaklayış, son defa gözlerinin içinde kalış, sıcaklığını en canlı haliyle en son hissediş...
asla unutulmaz.
akılda kalması istenen gözlerden beklenen bakışlardır bazen. göremeyenleri ise umudun o çekilmez beklentisinin sirayet ettiği derbeder günler beklemektedir hep.
şanslıdır bu bakışları gören gözler. artık bi beklentisi olmayan, gittiğini son kez gözlerden fırlamış bakışlar ki unutamayacak olana anlatır her şeyi. eğer merhamet, vicdan sahibi birinden yollanmışsa bu "son bakış";

"sevmedim seni, sevmiyorum da. çünkü sevseydim seni, gitmezdim, bakmazdım böyle boka bakar gibi. iyi bak gözlerimin içine... gör artık seni istemediğimi. üzül ama yıkılma, devam et hayatına. her suladığında umudunu, kırsın yeşermeye yüz tutmuş tomurcuklarını bu son bakışım" der.

bakın giden her insanın son bakışlarını size harcayan gözlerin içine. acı veriyorsa duymak gerçekleri, görün.