bugün

Haggard için "Awaking The Centuries" neyse Estatic Fear için de "Somnium Obmutum" odur. 32 dakika için insanı başka diyarlara götüren şarkı.
(bkz: http://www.darklyrics.com...cfear/somniumobmutum.html)
estatic fear'ın 1996 yılında çıkardığı ilk albüme isim olmuş 32.08 lik doom metal senfonisi.
(bkz: somnium mortuum)
(bkz: yarı serbest çağrışım)
albüme ismini veren şarkı. aslında şarkı dedim hata ettim gibi geldi bi an. şarkı değilsin ekmek gibi su gibisin. * 32 dk öylece dinleyeduruyorum . özellikle sonbahar da yağmur mevsimi gelince iyice ballanır estatic fear şarkıları. ben o yüzden yağmur mevsimini bekliyorum heralde.
bu şarkıyı yazarken (bkz: matthias kogler)' e ilahi bir güç yardım etmiş olmalı.yoksa hiç bir normal insan bu kadar ince,naif ve kırılgan melodileri bir araya getiremez.hemde tam yarım saat sürecek bir şarkı boyunca.sizi ruhunuzdan yakalayacak ve onu çekip çıkaracak bir güce sahip bu şarkı.
32 dakikalık şaheser ötesi şarkı. Bu günlerin parçası vaz geçilmeyecek şarkısı. Bir şarkı dinlersiniz çok beğenirsiniz dinlersiniz dinlersiniz sardırırsınız aylarca falan dinlersiniz ama bıkarsınız. Bu öyle değil zamanı gelir dürtü baş gösterir dinlersiniz zamanı geçer gelecek zamanı beklersiniz.