an itibarı ile dışardan duyduğum şişko patates çığlıklarının entry girme performansımı direk etkileyen rahatsız edici bir o kadar da hoşuma giden, hepsini evime davet edip, kutu kutu pense ikram etmek istediğim güruhun sesleri. (bkz: dilemma) (bkz: ironi)
ç:annnneeeeee ben susadııııımmmmmm
a:kızım gel eve iç tekrar inersin sokağa
ç:hayıııırrrrrr ben burda içmek istiyooooommmmmm
a:kızım gel yukarı
ç:yaaaa şişe sala aşağıyaaaa
a:çabbuk gel yukarı
ç:ühüüüüüü *
açık hava gürültüsünün çok önemli bir kısmını bu gürültü oluşturur.
güzel uykudan sinir hali ile uyanmaya neden olan hadise..
yaşama kanıtıdır. hele kendi çocuğunuzun sesi ise.
olmazsa olmazdır. bir mahallenin en önemli yaşam belirtisidir.
anasını sattığımın alamanyasında olmayan ve hayatın yarısının eksik kalmasına sebep olan şeydir.
hoş bir ninnidir bazen.
genelde korku filmlerinde arka plandan duyulan ses.
yaşamının/yaşamanın hangi döneminde olduğunu gösteren turnusol kağıdı.
gençlikte sinir bozan, orta yaşta keyif veren, ihtiyarlıkta çekilmez olan ses.

üstadın * dediği gibi:

(bkz: çocuk gürültüdür beyler)
okulların kapanmasıyla birlikte gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden;
- ahmeeetttt , ayşeeeee hadi artık eveeee; feryadının duyulmasıyla sessizlik ve dinginlik saatlerine çok az kaldığını gösteren; ama sokaklara hayat veren sestir.
hafta içi duyulması; işsiz olduğunu hatırlatır, hüzünlenirsin.
pazar sabahı duyulması; çalıştığının göstergesi olmakla birlikte yorgunluk sebebiyle sinirlendirir, "doğurup doğurup salıyorlar sokağa" cümlesini ettirir.
Kasan sıcakLarLa birLikte uyumanın zor oLduğu şu günLerde,sabahın körü deniLen enteresan vakitLerde sesLerinin kuLağımıza iLiştiği "hay aLLaam" dedirten minik sevimLi (!) seyLer.
(bkz: küreseL ısınmada çocuk olmak)
çocukların kafalarına yedikleri top vb. herhangi bir nesneyle sokakta ağlayan çocuk sesi'ne dönüşmesi muhtemel ses.
çıt çıkmayan odanızda huzur içinde bir şeyler okurken
-aaaaanniiiiiiiiii *
-aaaaaanniiiiiiiii
-aaaaaaaaaaanniiiiii
şeklinde her seferinde aynı şekilde çığıran velede al annini git * cümlesini aynı ses tonuyla * söyletebilecek ses.
final döneminde tam ders çalışmaya oturursunuz hava da sıcak olduğundan mecburen balkon kapısı da açıktır tam kitabı açıp okumaya başlarsınız zaten bu sıcak hava da ders çalışmak işkence gibi gelir sonra sokaktan gelen o muhteşem anneeeeeee diye bağıran ses ardından da bir ağlama sesi gergin olan sinirleriniz iyice gerer.
her seferinde saçlar diken diken olmuş bir halde "sizi mi dinlicez ulan" diye balkona fırlanmasına neden olan ses
her duyduğumda bana kendi çocukluğumu hatırlatan seslerdir..
kendi arkadaşlarımı, kendi oyunlarımızı, kendi mutluluklarımızı.

(bkz: geçmiş zaman olur ki)
eski türk filmlerine ait bir klişedir.

Cıvıl cıvıl kuş sesleriyle karışır, akabinde müzik girer ve olaylar gelişir.
ciyak ciyak kuş sesleriyle karışır, akabinde küfür girer ve olaylar gelişir.
insana hayatın hep bir şekilde akmaya devam ettiğini hissettirir.
erkekse;
laannnnnnnnnnn topu atsana mal herif
kızsa;
hiç kız sesine rastlamadım çok mu sessiziz nedir...
pazar gününün içine eden, camı açıp, tam bağrıcakken, kim bilir ben kimlerin pazar gününün içine ettim, diye düşünür, kıyamayıp tekrar içeri girersin.
yıllar geçtikçe azalan ses..
kimi zaman güldürür.

çocuk: anneeee bana dondurma alsanaaa!
anneden ses gelmez veya anne dondurma almayı reddeder.
çocuk: çareeesiiiz içimdeekii çocuuuuk...

eskiden daha normaldi bunlar. ağlardı veya diretirdi istediği şey için. çocuklar da depresyona girdi.