1. 1.
  Karaciğerin büyümesi veya körelmesi ile ortaya çıkan bir hastalık.Alkol kullanımı bu hastalığın başlıca nedenidir.
  Atatürk de bu hastalıktan ölmüştür.
  2 ... italiano
 2. 2.
  Siroz çok ciddi bir hastalıktır. Skar (nedbe)dokusunun varlığı, karaciğerin hayatımız ve sağlığımız için çok gerekli olan fonksiyonları gerçekleştirmesini güçleştirir.
  ... valentine
 3. 3.
  karaciğer hücrelerinin noduller şeklinde bir doku oluşturmasının ardından karaciğerin görevini yerine getirememe hastalığı.siroz'un en büyük nedeni alkol'dür.Ama tek sebebide alkol değildir.Kronikleşen hepatit b ve hepatit c virusleri veya parazitlerle beraber oluşan enfeksiyonların karaciğer hücrelerine geçiş yapması vs. siroz erken tanı yapıldığında alkol'un bırakılması ve vucudun düzenli ve karaciğer'e olumsuz etki edecek herhangi bir eyleme girilmediği müddetce karaciğer hücrelerinin yenilenmesi ve doku'nun yenilenmesiyle atlatılabilecek bir hastalıktır.

  Buna ragmen bile bile alkol almaya devam edenler ise hakkın rahmetine kavusmaları an meselesidir.
  -1 ... secretcode
 4. 4.
  tavsiye olunur;
  (bkz: karaciğer diyeti)
  ... ditty
 5. 5.
  tam olarak bir tedavisi yoktur. ilaçlar hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. hastalık ilerledikçe fonksiyonlarını yerine getiremeyen karaciğeri ve hastayı kurtarmanın tek yolu organ naklidir. pek çok nedene bağlı ortaya çıkabildiği gibi en sık sebep olan şey aşırı alkol tüketimi ve kronik hepatit c virüsüdür. önemli miktarlarda tüketilen alkol, çok sık ve aşırı dozlarda kullanılan ilaçlar, çeşitli bakteri ve parazitler hastalığa davetiye çıkarır. belirtileri; halsizlik, iştah kaybı, bulantı ve kusma, güçsüzlük, kilo kaybı, bacakarda ve karında sıvı birikimi, artmış kanama ve çürükler, sarılık, deride ve gözlerde sararma, kaşıntıdır.

  tedavi sürecinde pek çok kez biyopsi, suyla dolan karından su çekilmesi işlemleri yapılabilir. oldukça moral bozucu bir süreçtir. özellikle türkiye gibi organ bağışının hala günah olduğu zannedilen bir yerde organ nakli beklemek, en yakınınız ölümü beklerken hiçbirşey yapamamak çok korkunçtur. acımasız bir hastalıktır siroz. günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte yeni tedavi yöntemelerinin gelişmesi siroz hastaları için ümit verici olsa da karaciğer nakli bekleyen hastaların durumu daha zordur.
  2 ... esneyenahtapot
 6. 6.
  ölümüme sebep olacak hastalık. *
  -2 ... selfless
 7. 7.
  pek çoğunda basur hastalığıda beraberinde görülür.
  ... ardahan
 8. 8.
  karaciğer hücrelerinin yıkımıyla ve karacığer işlevlerinin bozulmasıyla nitelenen karacığer hastalığı.hangi nedenlerden kaynaklanırsa kaynaklansın, karaciğer hücrelerinin ilerleyici yıkımıyla sonuçlanan siroz, genellikle belirti vermeden gelişir. sonra karacığerin büyümesiyle, karaciğer hücrelerinde bozuklukla, karacığer içinde sertleşmeye, karacığer iltihabı belirtileriyle ortaya çıkar.daha sonra karacığer küçülür ve kapıtoplardamarı basınç yüksekliği ile ağır karacığer yetersizliği belirtileri gözlenir. karacığer toplardamarında basınç artışıda dalak büyümesine, karında yan toplardamarlarda dolaşımın belirmesine, midede asit toplanmasına ve yemek borusu ile midede varislere yol açar.

  sirozun başlıca nedenleri arasında alkolizm, safra yollarının zarar görmesi, kalp hastalıkları, karacığer iltihabı, demir birikimi hastalığı (hemokromatoz), alkolle ilgili olmaksızın beslenme eksikliği vb sayılabilir. ayrıca görünürde bir neden olmaksızın ortaya çıkabılır ve çocukluk çağı, metabolizma ya da oluşum bozuklukları kaynaklı olabilir.tam anlamıyla iyileştirici tedavisi yoktur. tedavide, evrimin geri dönmez duruma gelmesinden önce, nedenin (genellıkle alkol) ortadan kaldırılmasıyla yetinilir; ayrıca tussuz bir beslenme rejimine, sidik söktürücü ilaçlara, karın boşluğundan iğneyle sıvı almaya başvurulur. karpı toplardamarındakı yüksek basıncı tedavi etmek için hastanın genel durumu iyiyse, kapıtoplardamarı-anatoplardamar ağızlaştırma ameliyatı uygulanabilir.
  1 ... devrimim
 9. 9.
  alkole bagli siroz vakalarinin tedavisi imkansizdir.gecici rahatlatici tedaviler yapilabilir.alkol'u birakmasi ogutlenir.ancak bu gune kadar siroz oldugu halde alkolu birakan bir hasta gorulmemistir.bu nedenle siroz gittikce ilerleyip karacigerin tamamini gorev yapamaz hale getirir.hastaniz alkolik ise hemen bir karaciger nakil merkezi aramaya baslanmalidir.
  3 ... rush
 10. 10.
  (bkz: cigere siroz be)
  ... nobetci baykus