bugün

zordur.
sınav stresi,sevgilinin saçmalıkları,aile dırdırları,okuldaki sorunlar,dışarıda yaşanılan sıkıntılar....
hepsi üst üste gelir ve sen bi' sigara bi' tane daha derken bırakamazsın şu mereti.
çektikçe çekersin içine,ibadet edercesine.
ilk denemede bırakmak zor. yapamıyorum diye vazgeçmemek gerekiyor. defalarca bırakıp sonunda tekrar içmememek üzere bırakmak mümkün.
(bkz: irade)
bin kere çaba gösterilen fakat başarısızlıkla sonuçlanan fiili eylem.
yarın yani geriye kalan ömrünün ilk gününü sigarasız geçirebilmektir.
bırakamamaktır** bırakacağım sözünün sık kullanıldığı bir durumdur.
final haftasından önce tonlarca projeyle uğraşırken aynı anda da eski sevgili özleniyorsa kalkışılmaması gereken durum.

mazoşistim sanırım. çok acı çekiyorum. bir fırt lan.laağğn.
son yapılan zamlardan sonra düşünülen durum.
tamamen iradeyle ilgilidir, ben bir cok kez bırakmayı denedim ama malesef her seferinde irademe yenik düstüm. en iyisi bir anda hayatınızdan cıkartmaktır ama yok ben yapamıorum diyosanız birde sunu deneyin
ilk hafta; sabah kahvaltı yapmadan ve sokakta yürürken icmeyi bırakın
ikinci hafta; bilgisayar, tv, playstation, okey, batak gibi atraksiyonlar esnasında icmeyin
ücüncü hafta; sanırım en zoru olan yemeklerden sonra icmeyi bırakarak komple kurtulun bu meretten
hafta sonu itibarıyle gerçekleştirdiğim eylem. 20 sene x 2 paketten sonra, bırakmanın kafası, sigaranınkinden daha güzel oluyomuş yalnız. temiz kan yürüdükçe damarlarda, bünye, ezel'deki ali misali; "n'oluyo lan? n'oluyo lan?" diye tepki veriyo. yürümeye bile sıfırdan başlıyo gibiyim.

başlayıp başlayıp tekrardan bırakmak daha mı iyi olacak ne? kafa 1500 olm. yok yok lan, şaka.

(bkz: seni yendim olm) (bkz: you talkin to me)
kaç yıl boyunca içtim içtim içtim... içtiğim her sigarada kim kazandı bilmem ama ben kaybettim. ama bu defa kazandım. sigara bırakılması o kadar da kolay olmayan bir alışkanlık ve hatta bağımlılık. önceden çok denedim, bir süre kendimi zorladım, ama sadece zorladım ve sonunda daha bir hırsla ve maalesef daha fazla içtim. soranlara da şu geyiği yapmaktan kendimi alıkoyamadım bi süre sonra;
-sen sigarayı bırakmamış mıydın blackberry?
+evet bıraktım, bak masada... *
nasıl bıraktığımı merak edenler, -klasik bile olsa söylemeden edemeyeceğim, çünkü çok önemli - önce nefsinize hakim olmalısınız. benim sigarayı bırakma sürecim kendiliğinden gelişti. nezle olup yatağa düştüğümde bir anda kokusuna tahammül edemez duruma geldim. evet hasta olduğumuzda bu olur dediğinizi duyar gibiyim. ama ben iyileştikten sonra da içemedim. içmeyi denedim ama içemedim. ben çok şanslıyım ki gerçekten bıraktım. bu defa masaya değil. *
artık aldğım her nefesin ferahlığını ciğerlerimde hissedebiliyorum. sinirlenince, yemekten sonra, mutluyken, arkadaşlarımla muhabbete dalarken veya yolculuk molalarında bir sigara yakmıyorum. en güzeli ise artık sigara kokmuyorum ve ona ayırdığım para kadar her ay kendime ödül veriyorum.
bunları yazmamın sebebine gelince, bir kişinin bile sigarayı bırakmasına katkım olursa ne mutlu bana. içinde vücudumuza faydalı tek bir madde bile bulunmayan sigarayı bırakmaya sizin de gücünüz yeter. buna inanın.
olası bir eylem değildir. uğraşılması da saçmadır. bir insanın sigarayı bırakıyorum deyip beş dakika sonra elinde sigarayla görülmesi muhtemeldir.
agresifleşmeye,daha çok yemeye,küfretmeye hakkın olmasıdır.
ayda bir rüyanda bir paket sigara içmek ve sonra uyanıp suçluluk duymandır.
zordur, kolaydır, mantıklıdır, saçmadır hiç bilemem. hayatımda hiç ağzıma sürmedim sigarayı ve bir fikrim yok bu konuda. ama sigarayı bıraktırmaya çalışmak, ikna etmek eminim daha zor ve yorucu bir yol.

annesi babası sigara içen bir çocuk olarak büyüdüm. sigaradan her geçen gün daha da nefret ettim falan.

annemin büyük uğraşlar sonunda sigarayı bırakmasını kutladık ve babama da sigarayı bırakması konusunda ısrar etmeye başladım.

sigara zammı, yok sigaranın oldukça pis kokması falan babamın etkilenebileceği şeyler olmadığı için direkt ciğerlerinin çürüyeceğini falan hatırlatmaya başladım ona sürekli.

o da pek etki etmedi. 44 yaşında olan ve 17 yaşından beri sigara içen adam benim gibi üç günlük çocuğun sözlerine ikna olmadı pek tabii. fakat doktora gitmeyi kabul etti.

gittik birlikte hastaneye, tomografi çekildi. tahliller falan doktorun yanına sonuçları duymak için gittik.

doktor babama;

-abi sanki ben içmişim 30 yıldır o sigarayı, ciğerlerin hiç sigara içilmemiş gibi. maşallah, gözünüz aydın.

dedi. sevindik çok.

babam mı? hala günde 1 pakete devam. doktor da iyice ''iç abicim iç, sana etki etmemiş bu sigara'' dedi resmen.

ben hala mücadele ediyorum bu yolda, bırakması konusunda ısrarcıyım.

sigarayı bırakmak zor mu bilmem ama bıraktırmaya çalışmak ömür tüketiyor, bundan eminim artık. kesinlikle...
son 5 yıldır günde 1 paket sigara içen bendenizin bir haftadır gerçekleştirdiği eylem. darısı başınıza...
Tütün bitkisi * içinde çeşitli psikoaktif uyuşturucular bulunan bir maddedir. bir nefes çekildiği andan itibaren 10 saniye içinde kana karışıp beyne ulaştığı için uyuşturucu etkisi vardır. nikotin bağımlılık yapan en etkili maddelerden olduğu için böyle bir bağımlılıktan kurtulmak zordur.
zordur ama imkansız değildir.
mevsimsel bir ikilemdir.

özellikle yaz aylarında sıcak hava ve nem vücudu domine eder, üstüne bir de sigara içildi mi nerdeyse vücut isyan eder,sigaradan uzaklaşmayı sağlar bu tiksinti;kışın ise ellerimizi titreten soğuk hava bile sigara yakmayı tetikliyor, karşıdan içerek gelen insanın dumanına bile tav oluyoruz tabiri caizse kışın sigarayı köklüyoruz, seviyoruz ona sarılıyoruz sıkı sıkı. açıkçası mevsimsel bir ikilemde kalıyoruz ondan bir uzaklaşıyor ona bir yakınlaşıyoruz efendim tabi psikolojik etkenleri deniz seviyesinde kabul edersek.unutmadan ekleyelim, tiryakisi için sigarayı bırakmak dünyanın en zor işlerinden birisidir.
hiç deneme, bir daha başlıyorsun.
Ben Sabah Kalktığımda Sigarayı Bir kere daha Bırakmış olarak Kalkacağım.
Ve bu savaşı Bu sefer Ben kazanacağım.

sigarayı bırakma duası%75 Etkilidir. Ciddi Etkisi vardır.. Beyinsel Motivasyon için şarttır.
Önce pakette kalan 7-8 dal kalıncaya kadar içilir.
sonra paketten bir sigara alınır ve aşağıdaki şiir dramatize edilerek okunmaya başlanır.

--spoiler--
Anam mısın?
Yarim misin?
Nedir bu muhtaçlığım sana?
Kimsin lan sen?
(1 çöp kırılır)

Cebimden, ekmeğimden, keyfimden kesip sana Veriyorum...
Manyak ettin lan beni! soydun soğana çevirdin beni!
(1 çöp kırılır)

Ortak mısın Kârıma cebimin hesabına?
ben bu parayı bulurken kıçın mı terledi lan ?
(1 çöp kırılır)

Ortak mısın Solumak istediğim temiz havaya?
sen kimsin lan ?
(1 çöp kırılır)

Ben sana muhtac değilim Sensiz de yaparım...
Anam mısın?
Yarim misin?
Nedir bu muhtaçlığım sana?
(1 çöp kırılır)

Hayır muhtaç olan sensin bana!
iç beni iç beni diye yalvarıyorsun,
ilaç olurum sana diyorsun!
Ben sana Muhtac değilim, kokuşmuş küflü tütün parçası!
1001 zehirli maddenin anası!
Sen bana Muhtaçsın!
(1 çöp kırılır)

içmeyeceğim lan!
Lan kahbe bakmayacağım ardıma bir daha dönüpte!
(1 çöp kırılır)

Bakma öyle süzgün mahsun gözyaşlarıyla !
Yettin ömrüme yetttinnnnnnn!
Ben mezara girince mi Beni terk edecektin?
(1 çöp kırılır)

Bıraktım seni Bıraktım!
Sen...
içime çektiğim son sigaramdın!

Seni terk ediyorum Ey kahbe sevgili!
Yalvarsan da ikram edilsende bittin sen bittin!
Sen artık bir hiçsin!
(son çöp kırılır)
--spoiler--

Bundan sonra canımız her sigara çektiğinde çekinmeyin ve alın bir sigara ve Ben sana muhtaç değilim sen bana muhtaçsın deyin ve onu kırın !
size Güç gelecek her kırışınızda! Siz güçlendikçe O zayıflayacak sizin üzerinizde!

Sonrasında kurtulacaksınız! ( en az 4 yıl garantilidir )

Test edildi onaylandı!

Denemesi bedava !
okan ın beceremediği eylem.
bunu yaparken en etkili yöntem, olayı dramatize etmektir.

--spoiler--

sorun sende değil bende.
(1 kalp kırılır)

--spoiler--
sigarayı bırakmak istemek, sigaradan sıkılmak, bıkmak, küsmek gibi nedenlerden dolayı olabilir. ancak bırakmak istiyorum ama bırakamıyorum demek yalancılıktır. sigarayı bırakmak istemiyorum ve bırakmıyorumdur bunun karşılığı. sigara sevgili gibidir, sevgilinle mutlusun ama zarar görüyorsun, uzun bir süre geçsede yıpranmayı göze alırsın ama onu bırakamazsın. eğer birgün sevgilinden sıkılırsan artık sevmiyorsun demektir. ve bırakır kapıyı çarpar gidersin dumansız hava sahalarına!
yapilmasi kişiden kişiye göre imkansiza yaklaşip ondan uzaklaşan, çok kolay ve çok zor olan eylem.