bugün

efendiler malumu aliniz ne yazık ki cagımızda sigara bir öçü olarak gösterilmektedir. evet sigara öldürür bunu kabuluz ama stres ise birden gümbürtetir. şimdi bakıyorum da sanki her meselemiz hal olmuş gibi sigaraya kafa takmısız. işte cocukca yazılar olsun sigara içme pipin düser gibi ibareler ile ne yazık ki goygoydan öteye gidemiyor. çünkü burası türkiye. her seyini haletmis kültürel ve bilimsel olarak taslari oturtmus garp medeniyetlerinin girdiği atraksiyonlara girmemiz bu konuda komik oluyor. yahu biz daha kıçımıza don alamadan gidiyoruz kendimize atlas smokin giymeye kalkıyoruz. hadi onu geçtim. sigara neden içiliyor? her halde keyiften içilmiyor. çünkü dört bası dangalıklarla mamurlukla ulkemizde strese girmemek icin hava yastigi vazifesi görüyor.
misal araba kulllanirsiniz öküzün teki sizi sıkıstırır, yahut yolda karsidan gecmeye calisirsiniz damperli kamyon ustunuze ustunuze surer. yahut gelecekten korkunuz vardir. simdi turkiye cumhuriyetinde kimse önünü göremedigi derin bir bedbahtlık icindedir. egitimi egitim, at gibi calisirsin aldigin para ile ancak kol saati alirsin yahut iki kadeh icmeye bara gidersin komanciler sarmis dört bir yani. öyle yada böyle kabul edin yahut etmeyin dogru bir seydir bu. televizyona bakarsin bir halt yoktur. dinlenemezsin bile. bu butun olumsuz sartlarda ne yapacaksin ya kadehlere kadeh ekleyip mestane gözlerle geziceksin (ki bu biraz zordur kendini amatemde bulursun) yahut yak bir sigara. ironiktir ki en cok cekenler en cok vergiyi öder. aha sigaradan kol gibi vergi aliniyor bunu herkes biliyor. malumu aliniz simdi kapali mekanlarda sigara icilmiyor icenleri ise oylum oylum selvi boylum yapiyorlar fakat acik havada tirtir titrerken vapur güvertesinde yaniniza dangalakligin biri gelip sigaraniz söndürürmüsünüz beni rahatsiz ediyor dendiği vakit delleniyorsunuz haklı olarak. binaeylehen her seyimizi bok ettiniz bari sigaramiza dokanmayin yahu.
Ya aşk içinde harap ol ya şevk içinde gönül lafının düsturunu yerine getirme amacındaki bireyin haklı feryadıdır efendim. ama, bu sigara içen bireylerin ağız kokuları ve sigara dumanları içinde harab olmak da istemediğimizden, bunun önlemini almalarını kendilerinden rica ederiz.