bugün

özgür seçimin ve insanın üzerine çöküp de gitmek bilmeyen bulantının sebep olduğudur. haklılığı ya da haksızlığı tartışılmadan, yalnızlığın insanın içinde yer etmesi sonucu ortaya çıkan bir sürü depresif anının bastırılması içindir.
sebepleri tükenen dünyada küçük bir ayrıntı olsa da, zararı kesin olsa da, elden bir şey gelmeyendir.
(bkz: bunalım toplumu)
(bkz: prozac toplumu)
(bkz: kaybolmuşluk)
erkeklerin %74 ü özentiliktendir. ortama girme çabasındandır. barlara gidilince adam olunduğunu sanan gençler de bu %74 ün yarısından çoğunu oluşturur.

kadınların ise %46 sı sigaranın iştah kesmesi faktörü yüzünden kendilerinin yemeyi keseceklerini varsayarak sigara içerler. yani kadınlar sigara içtiklerinde zayıflayacaklarını sanarlar.

araştırma rakamları doğrudur.*
...bir puslu hava, evde soğan bitmiş, kafan geceden kalma paten yarışması görüntüleriyle şişik vaziyette, bir kadın sevmişsin ismi uzaklarda, kızın büyüyor, hayatın olmuş televizyon, hayatın olmuş 3. televizyon (2. tv kızın, çizgi film için), caddenin ötesinde soğan satan bakkal, öylece eşofmanla dışarıda yürüyorsun, gündüz de leylak kokar bazen (yaralı şahindik bir zaman...neyse), kulağında don't marry her fuck me cılız cılız gidip geliyor, soğan bitmiş, taksitler, ev alma çalışmaları, jack bauer olacam ben, komployu çözecem, onları öldürecem, şehir şehir parçalanmış hayallerin, ülke ülke yarılmış hayatın, darbe olur mu (berber geçen sormuştu...olur ama sen napacan, yine saç kesecen totoş), okulda bir kız vardı geçen gördüm duba olmuş, yeni komşular opel almış adam yıkıyor bu saatte, bar açacaktık, kafe açacaktık, işe girdik unuttuk, evlendik unuttuk, fransaya gidecektik evlendik unuttuk, unuttuk evlendik doğrusu mu acaba, boşansan çocuk ortada, gitsen çocuk yine ortada, don't marry her fuck me nin sesi artıyor, soğan bitmiş...

9 dk. sürüyor tüm bu düşüceler, bakkala varış bir sigara, eve dönüş 1 sigara daha...
içmek istedikten sonra bahanesi çok olan gereksiz bir cisimdir. *
özentilik!
yemek sonrası orgazm kadar keyifli olması. ölümcül olduğunu bile bile içer insan.
sevmek.
kahve ve çayın keşfedilmesi.. onlar olmasaydı içmezdim.
filmlerden etkilenme. polis filminde musa rami nin sigara içişini görünce dayanamayıp sinema salonunda bile içesi geliyor insanın.

bide ayrılık, hasret.
en basit şekliyle yürümek, konuşmak gibi hayatın kendisinin bir özenti olduğu düşünülürse, sigara içme nedenini de kurcalamaya pek de gerek yoktur.
zamanında birine "neden içiyorsun" diye sorduğumda bana "içsem bi dert içmesem iki" demişti bende "hee" deyip geçmiştim. işte o kadar manasızdır içmek.
başka bir sözlükte çok ünlü bir entry vardır, o geldi aklıma..nakledeyim izninizle

baba oğul diyaloğu:
-oğlum ben size içki için ama sigara içmeyin demedim mi?
-baba sarhoşken ne yaptığımızı biliyor muyuz ya.
tek bir şey insanı sigaraya başLatır.. o da; (bkz: duman avcıLarı).. Lan utanmazLar o ne biçim şarkı öyLe.. insanı efkar'a yönLendiriyor.. duman avcıLarıyız biz, duman duman dumannn.. aLLaaah beeee!!!.. çocuğumu keserim.. hanım ver oradan bir sigara.. bu gece odamda yine efkar var..
(bkz: intihar)
(bkz: umutsuz aşk)
(bkz: zevk)
pakedi yırtarak açı$.. sigarayı ağıza götürü$, çakmağı/kibriti çakıp ilk nefesi içine çekmek, sonra burundan dumanı vermek...
içenlerin , içmeyenlerin asla anlayamacağını iddia ettikleri nedenlerdir. kimileri her ne kadar anlaşılmak için içtiklerini dile getirselerde ne yazık ki anlaşılamamaktadırlar . **
kesinlikle oss dir.
(bkz: sigara)
kişinin aynı anda sevgilisinden ayrılıp o moralle össye girip sıfır çekmesi bu sebeplerdendir.*
(bkz: bensonhurst blues)
(bkz: alkol)
kahve, alkol, tokluk hissi, muhabbet...
bilgisayar başında uzun saatler geçirmek.
1.lisedeki dersler
2.öss sınavı
3.üniversite
4.iş hayatı
5.işsizlik
6.sevgiliden ayrılık
7.futbol
8.kahve kültürü

gibi nedenlerden muzdarıp olan kişilerin sigarada teselli aramakla başlayıp, sonra zevke dönüşmesi (çek bir nefes ciğerlerin bayram etsin.)