1. 1.
  da vinci nin 7 prensibinden biri.

  pus:belirsizliği,paradoksu ve kararsızlığı kucaklama arzusu anlamına gelir. Gelişen dünyadabaşarılı olmak için belirsizlikler altında çalışmaya alışmalıyız. Paradoksla karşılaştığımızda sukunetimizi koruyarak etkili ve sağlikli bir zihne sahip olabiliriz.
  4 ... aksak tirtil
 2. 2.
  Resim sanatında biçimlerin dış çizgileriyle fon arasındaki yumuşak geçişleri belirten terimdir.
  ... linka
 3. 3.
  (bkz: mona lisa tebessümü)
  ... jim nolan
 4. 4.
  (bkz: erime tekniği)

  leonardo da vinci'nin, monna lisa'nın yüzüne o ünlü meçhul gülümsemeyi yerleştirebilmek için kullandığı yöntemdir.

  insan yüzüne bütün ifadesini kazandıran bölgeler kaşlarının uçları ve dudaklarının birleştiği iki uç noktaymış arkedeşler. da vinci de bu şifreyi çözmüş ve bu sfumatoyu en çok bu bölgelere uygulamış. Tebrikler, kazandı.
  ... alanika
 5. 5.
  resimdeki buğulandırma yöntemidir. da vinci'nin keşfettiği söylenir.
  ... drygt
 6. 6.
  duman gibi havaya karışmak.
  ... eftalit
 7. 7.
  tonların birbiri içinde eritilmesiyle yumuşak etki yaratmayı amaçlayan bir boyama tekniğidir. Terim, italyanca duman anlamına gelen fuma sözcüğünden türetilmiştir. 15. yüzyılda yağlı boyanın keşfiyle, neredeyse algılanamayacak ton ve renk geçişlerini adlandırmak için kullanılmaya başlanmıştır. Sfumato Rönesans döneminde kullanılan dört kanonik resim modlarından biridir. Diğer üçü Cangiante, Chiaroscuro, ve Unione'dir. En iyi sfumato resmi Leonardo da Vinci'nin ünlü Mona Lisa'sıdır. terim tam manası ile; duman gibi havaya karışıp yok olmak anlamına gelmektedir.
  4 ... architectus