1. 1.
  öncü kuvvetlerinin komutanı olan (bkz: baybars) tarafından öldürülen memlük sultanıdır.
  2 ... bu cocuk okumaz
  #2992606 :)
 2. 2.
  (bkz: stefan kuntz)
  -1 ... judas
  #2992619 :)
 3. 3.
  annesi celaleddin harzemşah ın kızkardeşidir.babası ise celaleddin harzemşahın amcasının oğludur.

  (bkz: celaleddin harzemşah)
  1 ... historian54
  #9266371 :)
 4. 4.
  rakibi baybarsı desteklediğim memlük hükümdarıdır. baybarsında aslında bir rakiplik düşüncesi yoktur. hep kutuzun suçudur.
  foxta sabahları izliyorumda, kutuzu baybars değil veziri öldürdü diye gösterdi geçen bölüm.
  ... ailrimed
  #9296352 :)
 5. 5.
  seyfeddin kutuz, aybeg'in oğlunun yaşı küçük olması vesilesiyle ona yardımcı olmak maksadıyla ilk başlarda nureddin'e biat etti ancak daha sonra iktidarı ele geçirdi.
  bahri memlûklarından olan seyfeddin kutuz asker kökenliydi. devletin asıl kurucusu ve toplayıcısı odur. onun döneminde hem haçlı tehlikesi hem moğol tehlikesi vardı. suriye ve mısır'da yapmış olduğu başarılı harekatlarla, köle kökenli olmalarını unutturmak istemiş ve bunda başarılı olmuştur. haçılarla saldırmazlık anlaşması yaparak komutasındaki ordu komutanlarından baybars'ı kuzey'e göndermiştir. moğollarla cihat etme hedefinde olan kutuz, ilhanlı tahtının değişmesiyle birlikte şansı tamamıyla kendisine çevirmişti. hülagu ordunun başına ketboga'yı bırakarak çekilmişti. ayn calut'ta baybars komutasındaki türk ordusu, moğollara ilk defa darbe indirerek moğolların yenilmezliğini kırarak yeni bir safha başlatmıştır.
  baybars'ın, savaştan sonra haklı olarak suriye dolaylarında valilik teklifini reddetmesi, baybars tarafından ortadan kaldırılmasına neden olmuş ve taht baybars'a intikal etmiştir.
  kahire sokakları şenlikle kutuz'u kutlayacakken, şehrin kapıları baybars'a açılmıştır.
  6 ... savtegin
  #30952294 :)

seyfeddin kutuz ile alakalı başlıklar