bugün

sadece 5 harften oluşan fakat içerisinde inanılmaz büyük anlamalar taşıyabilen kavramdır.
itirafa, açıklamaya ihtiyaç duymaz sevgi. bir insanın herşeyinde kendini belli eder. sevgi insanın ta kendisidir aslında.
Bir Güzel

Bir güzel bilirim, bir daha bilmem
Onda gör cilve nedir, eda nedir
Öyle satar kendini dirhem dirhem
Ondan bu gönül deli divanedir

Nerden çattım böylesi bir güzele
Netsem, neylesem o kız geçmez ele
Kaptırdım kendimi bir kere sele
Bana sor dalga nedir, kaya nedir

Gündüz işimde beni şaşkın eder
Gece düşümde beni çılgın eder
Ayrılığı başımdan aşkın eder
Bir sevda ki yanmaktan başka nedir?

Cahit Sıtkı Tarancı

sevgi, bu şiiri okuduktan sonra sevdiğinin gözlerinde gördüğün aşktır, ışıktır. sevgi, tarifi olmayan duygular bütünüdür. karşılıklı inançtır dayanışmadır. Yaşama nedenindir kimi zaman. kimi zamansa, acıların en büyüğüdür. yaşamayı kendine yalan gördüğün benim başıma gelmez dediğin ama kendini kandırdığın... yalanda olsa karşındaki insanın dudaklarından çıkan isimdir sevgi.
Tabaklarda kalan son kırıntılar gibiydi sana olan sevgim...
Sen beni hep bıraktın, bense hep arkandan ağladım...
*
sevgi emekti hani..
artık sadece bir bayan ismi.
yaşanmayan birisi için yazılmış en iyi şarkının adıdır. *

"Ben Kaybolurken
Sen Ararken
Bulacağız Birbirimizi"
hissedilmesi ve hissettirilmesi en güzel olan duygu.
hayatın anlamının başlangıç noktasıdır.
herkes herkesi seviyor.
hepsi de başka türlü seviyor.
herkes herkesi sevmesin, gerek yok.
adam azaldı, sevgi de elden gidiyor.

bana, sen haklısın diyorlar,
hayır hayır, ben çok haklıyım, bilen biliyor.
bu yarışın dışında kalanlar,
adamı sevgi, sevgiyi de adam ediyor.
özdemir asaf
sevmenin insanoğlunda kendine fiziksel yer edindiği duygu. fiziksel olarak varlığı hissedilse bile soyut olarak görünmeyen bir diğer insana özgü davranıştır.
aşk biter ama sevgi bitmez. sevgi biterse her şey biter. dünyada sevginin olmadığı yer yoktur. her şey sevgi ile başlar. sevgi böcükleri sizi...
tanrının ta kendisi. başıma ne geldiyse sevmekten geldi.
tarifi imkansız, sözlerle anlatılamıyacak olan duygu. karşılıklı anlayış, güven ve sadakatle ömür boyu sürebilir.. mutluluğu kadar acısı da büyüktür maalesef...
varolması için bir ikinci şahsa, nesneye gereksinim duyurtan bir algı kapısı. evet algı kapısı. çünkü her sevmeyi denediğimde yeni kapılar açıldı önümde.
elle tutulamayan gözle görülemeyen ama çok fena tecavüz eden manevi karmaşıklıktır.
aşktan sonra gelendir. bütün yaptıklarına , gözlerinizde bıraktığı yaşlara, bedeninizde ve ruhunuzda oluşturduğu hastalıklara, yaşama sevincinizi bir söndürüp bir yakmasına rağmen birinden ısrarla yıllarca kopamıyorsanız ya salaksınızdır ya da seviyorsunuzdur.
zamanla soluklaşan bir duygu. eve cekilmeli insan eve. evet hemde hic cıkmamalı..
hissetmeden bahsedilemeyeceğine bazılarının aklı ermediği * , ne olursa olsun kızgınlık sevinç keder içe yerleşip değişemeyen, değişmesi güç olan.
yarrak afedersin!
kesinlikle koşullanmadır. bir insan karşısındakini sevmeye koşulladığı için sever sadece. aslında yoktur bile denilebilir bu yüzden.
canlıların en büyük ihtiyacı olduğu duygu.
sevgi, öyle güçlü ve öyle garip bir duygudur ki bazen sevgiyi sevdiğinizden korumanız , saklamanız hatta sakınmanız bile gerekebilir.. belki de çoğu zaman... susarsınız... beklersiniz... özlersiniz...
sevgi, sözlüklerde "i̇nsanı bir şeye ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu" olarak tanımlanırsa da, bu tanımın yetersiz ve yüzeysel olduğunu söyleyen birçok yazar, sevginin tam anlamıyla tanımlanamayacağını düşünmektedir.
sevgi denildiğinde genellikle akla ilk önce, iki karşı cins arasındaki duygusal çekim gelmekteyse de, aslında sevgi, yöneldiği hedefe (sevgiliye duyulan sevgi, allah sevgisi, vatan sevgisi, ebeveyne duyulan sevgi, çocuğa duyulan sevgi vs.) ve biçimlerine bağlı olarak büyük bir çeşitlilik göstermektedir. şefkat, merhamet ve fedakarlık sevginin farklı kılıklardaki yansımalarıdır.
http://4.bp.blogspot.com/...s1600/2011-06-18+0014.jpg