bugün

harry potter'dan bir karakter. slytherin büyücülük okulunun müdürü. eski kara büyücülerden ama sonra bırakıp doğru yolu bulmuş iksir hocası. yaglı saclariyla ortalıgı kasıp kavuran genc ve hırslı profesör.
o yok mu o tam bi üç kağıtçı. melez prens kitabında kendini belli etmiştir zaten..
anathema hayranı sıcakkanlı bir yazar.ilk selamı ondan aldım sözlükte.
en kıl harry potter karakteri. (bkz: yazar olanına edecek sözüm yok)
anathema hayranı olmasıyla ister istemez kanımın çok daha çabuk kaynadığı yazar.
hain büyücü. kötü de olsa bi karizması vardı onu da dağıttı dedirten pis kalleş. **
hemşeri olduğumuzu *öğrendiğim yazar
beni manevi kardeşi olarak kabul etmiş, güzel yazar.
artık benimde manevi kardeşim* olmasını istediğim yazar
Cadı olan Eileen prince ile Muggle olan Tobias Snape evliliğinden dünyaya gelen Snape 1959 veya 1960 doğumludur. Slytherin de okuyan ve safkanlığa inanan Snape için bu durumun ne kadar kötü olduğunu tahmin etmek hiçte zor değildir.

Sıska, soluk yüzlü, kanca burunlu, omuzlarına kadar inen yağlı saçları olan biridir.

Snape ile ilgili en eski bilgilerin başına dönersek, Hogwarts a geldiğinde kara büyü konusunda öğretmenlerden bile fazla bilgisi olduğunu ve çok istediği Slytherin e seçildiğini belirtmemiz gerekir.

Zaten Slytherin in bu özelliğinden dolayı okul döneminde kurulan çetenin hemen hemen bütün üyeleri sonunda Ölüm Yiyen olmuşt ur. Fakat Voldemort un düşüşünden sonra saf değiştirerek bakanlık için casusluk yapmıştır. Okuldan sonraki yaşamıyla ilgili ayrıntılar ise bilinmiyor.

Bir dönem Lord Voldemort un yandaşlarına katılmış da olsa daha sonra taraf değiştirmiş, 1971 yılında Hogwarts a dönüp iksir Uzmanı ve Slytherin in Bina Sorumlusu olmuştur. Aslında gözü Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersindedir.

Bu dersin öğretmeni olan Remus J.Lupin le çocukluktan beri rekabet içindedir. Snape, James, Lily, Sirius, Lupin ve Pettigrew la aynı dönemdendir. Onlara hep tuzaklar hazırlamış fakat bu tuzaklardan sıkılan Sirius Onu (eğer James Potter son anda yetişmeseydi) yok etmiş olacaktı. Bu olaydan sonra James ve Sirius a daha fazla diş bilemeye başlamıştır. Harry yi sevmemesinin nedeni de budur. Ayrıca Neville i de sevmez. Çünkü Neville in ailesi de bir dönem Voldemort yanlılarının peşindeydi. Sadece Slytherin öğrencilerini sever ve destekler.

Okulun ilk yılında Profesör Quirrell in Lord Voldemort için çalıştığını ilk kez O gündeme getirmiştir. Ayrıca Harry süpürgeden düşmek üzereyken hayatını kurtarmıştır. Dördüncü yılın sonunda ise, Dumbledore hariç hiç kimse, Harry nin Voldemort un geri döndüğü iddialarına inanmazken, O Harry ye arka çıkmıştır. Ne dersiniz belki de sanıldığı kadar kötü biri değildir?

1997 yılında Hogwarts Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin öğretmeni olarak uzun zamandır beklediği fırsatı yakaladı. Eğitim dönemi başlamadan önce Draco nun annesinin Snape in evi olan Spinner s End de verdiği Bozulmaz Yemin nedeniyle bütün bir yıl boyunca Draco nun arkasını kolladı.

Profesör Trelawney in Dumbledore a anlattıklarını kapı arkasından dinleyerek duyduklarını Voldemort a aktarmıştı. Böylece Voldemort un Lily ve James Potter ı öldürmesine neden olmuştu. Daha sonra Dumbledore u yaptığından duyduğu pişmanlığı ve Ölüm Yiyenler ile birlikte olmadığına inandırmıştı.

Dumbledore un kendisine sonsuz bir güveni vardı. Safkan bir anne ile Muggle bir babadan doğmasından dolayı Voldemort gibi oda utanç duyuyordu. Her ne kadar çatal dili konuşamasada Karanlık Sanatlara karşı duyduğu ilgiyi hiç saklamamıştı.
Dumbiyi öldürerek beni hayal kırıklığına uğratan yağlı saçlı karakter.
Ayrıca filmde Mc Gonagall dan sonra en uygun oyuncu tarafından canlandırılmış karakter.
son kitapta suçsuzluğunu kanıtlayacak olan harry potter kişisi.*
harry potter kişisinin ve tayfasının başına musallat olmuş görünen, beyazperdede şanına yakışır biçimde, ingiliz aktör alan rickman tarafından canlandırılan hogwarts'ın iksir profesörü. karanlık sanatlara olan ilgisiyle bilindiğinden bir türlü karanlık sanatlara karşı savunma dersinin hocası olamamıştır. harry potter ve melez prens adını taşıyan 6. kitapta (ki melez prens de kendisidir) albus dumbledore'u öldürmüştür ya da öldürmüş gibi yapmıştır zira avada kedavra insanı havaya kaldırıp surlardan aşırtıp bir de aşağı düşürmez. bir de oldukça tartışmalı 'severus please...' yakarışı vardır ki dumbledore'un, snape'e onu öldürmemesi için mi yalvardığı yoksa aksini mi istediği kestirilememektedir. daha geniş bilgi için HP forumlarına göz atılabilir zira orada zaman-mekan betimlemelerinden ölüm saatini ve arada geçen süreyi dahi hesaplayıp kuramlar geliştiren genç arkadaşların iddialarını okuyabilir ve aydınlanabilirsiniz. Severus karizmatiktir, bir tanedir, pamuklara sarılıp çok sevilmeyi hak etmiş bir adamdır.lakin yine ölümyiyenlikle suçlanmış ve kendini yollara vurmuştur. kaçış esnasında potter'a verdiği ayar da takdire şayandır. Harry'e olan nefretinin , annesi lily potter'a duyduğu aşktan ve onu okulun parlak çocuğu ve harry'nin babası james potter'a kaptırmasından ileri geldiği de rivayet edilir. iyi bir zihnefendar ve zihinbendardır. iksirde üzerine yoktur,odası ve sınıfı hogwarts'ın derinliklerinde zindanlardadır.
--spoiler--
harry ile bu kadar uğraşmasının nedeni henüz hogwarts'ta okurken harry'nin babası james ve etrafındakilerden gördüğü kötü muameledir. ayrıca harry'nin annesi lily potter'a umutsuzca aşıktır. ölüm yiyenlere katıldığı sırada lily'yi elde edebilme umuduyla onu öldürmemek şartıyla harry ve ailesinin yerini lord voldemorta ispiyonlamış olma ihtimali yüksektir. voldemortun james potter'ı öldürdükten sonra lily potter'a dokunmayıp sadece harry'yi öldürmek istemesi bu savı destekler. ancak lily potter'ın harry'yi korumak istemesi onunda ölümüne yol açar. kendini lily'nin ölümünden sorumlu tutan snape'in ölüm yiyenlerden ayrılması büyük ihtimalle bu sebeptendir.
--spoiler--
#475118 6. kitaba ragmen sevilen, 7. kitapta mutlaka gerçek snape ile karşılaşmayı bekledigimiz karakter.
yok böyle bir konuşma, dış gıcırtadarak cevap vermeler, donuk bakışlar, filmin olmazsa olmazlarından.harika bir oyunculuk.
--spoiler--
Harry Potter serisinin, en muhteşem, en güçlü, en cesur ve en zeki büyücüsü... 7. kitapta kendisine laf atan herkese, harry potter dahil, ayarı vermiştir.
--spoiler--
dıştan ne kadar gıcık, sinir bozucu, allahın belası, şerefsiz ve tokatçı bir karakter olarak görünse de aslında içinde o pembecik al yanaklı, herşeyin en güzelini hakeden iyi bir karakterdir. zira bunu anlamak mümkündür ki ortadadır.
film için en büyük cevherlerden biri olduğunu düşündüğüm alan rickman tarafından canlandırılan, kitabın efsanevi karakteri.*

gelecekten gelen edit oh bebek: harry potter serisinin bana en büyük katkısı snape gibi bir karakteri beynime alan rickman'ın görüntüsüyle kazımasıdır.
harry potter kitap serisi'nin en sağlam karakterlerinden biri.

--spoiler--
melez prensten sonra da asla inanmamıştım zaten, dumbledore ona güvenin dedi ben de güvendim, adam baya kahramanmış.
bu arada kitabın en dramatik anlarından biri de şudur;
severus kitap boyunca gözlerini harry'nin gözlerinden kaçırır.
ve harry'i gören herkes gözlerinin annesininkilere ne kadar benzediğini söyler durur.
bu iki şeyi birleştirememişiz ne yazık.
severus ölürken son olarak kendisine bakmasını istedi harry'den, ve aşkı lily'nin gözlerini tekrar gördü orda, mutlu öldü kanaatimce.
--spoiler--
---spoiller---

regulus arcturus black * ile lord voldemort u kandırabilen nadir büyücü. yıllarca hor görülmesine ragmen hatta dumbledore un bile kendisini sadece menfaat icin yanında tuttugunu bilmesine ragmen yıllarca harry potter ın kıcını kollayan ve bence serinin gercek kahramınıdır severus snape.
7. kitabı okumayan arkadaşların dikkat etmeden geçmesi gerekmektedir.

--çok ağır spoiler--

albus dumbledore un bu kadar güvenmesinin bir sebebi olduğunu biliyordum fakat deathly hallows un daha başlarında klon harry leri kovalarken fred in** kulağını yok etmesiyle vay ipne dedim. hatta voldemort a zümrüdüanka yoldaşlığının bütün sırlarını verince ulan harbi harbi satmış ırpsı çocuğu bile dediğim oldu. ama j.k. rowling sağolsun her seferinde yaptığı gibi beni ters köşeye yatırdı, adeta g.t etti. ama ben dedim lan dumbledore güveniyorsa bildiği vardır diye. puşt muyum? evet..

--cok agir spoiler--
''gerçek hayatta bunun gibi bir adam olsa nasıl olurdu acaba?'' diye saçma sapan hayallere dalma ve bu hayellerden bir türlü kurtulamama sebebim.

--- son kitabi okumayanlar bakmasin ---

şimdi bir insan var ki; hayatı boyunca aşık olduğu tek kadının, istemeyerek de olsa bir yerde ölümüne neden olmuş. günahı kadar sevmediği james potter ve oğlundan kurtulup lily'yi eskiden olduğu gibi, tekrar kazanabilmek için en güvenilmeyecek insana, voldemort'a güvenmiş yaşamı boyunca yapabileceği en büyük hatayı yapmış. kısacası uğruna sonradan da olsa birçok şeyden vazgeçeceği kadın, oğlunu korumak uğruna kendini feda edince vicdan azaplarının en büyüğünü tatmış, voldemort'a içten içe kin gütmeye başlamış.

buraya kadar ''oh daha beter olsun inşallah'' diyenler olacaktır. ama adamımız daha sonraları pişman olmuş, voldemort'un attığı bu kazığı kabullenip pısık oturmamış, onunla o sıralarda boy ölçüşebilecek yegane kişi olan dumbledore'a gidip derdini anlatmış ve çok geç de olsa iyi tarafa geçmiş.

buradan sonra ''kendisi'' için asıl zor olan şeyi yapmak zorunda kalmış. nefret ettiği adamın, ama aynı zamanda aşık olduğu kadının çocuğunu korumak. tiksindiği ve babasının küçük bir kopyası olarak gördüğü harry'nin arkasını toplamak. ki dumbledore'dan, bu işi üstlendiğini kimseye söylememesi için söz istemesi harry'den ne kadar nefret ettiğini açıkça ortaya koyuyor.

ve 7 sene boyunca kimseye çaktırmadan en olmadık zamanlarda ve yerlerde çocuğa ve arkadaşlarına yardım ediyor adamımız. herkesin ondan nefret etmesine, arkasından olmadık şeyler söylemesine hiç aldırmıyor. ona göre önemli olan çocuğun yaşamasını sağlamak. böylece harry vakti gelince voldemort'u öldürüp lily'nin öcünü alabilecek.

tabi bunları yaparken de o keskin zekasını kullanıp voldemort'un ona güvenini hiç sarsmıyor. bu güven uğruna, yaptıkları plan doğrultusunda onun yaşamına yön veren dumbledore'u bile öldürüyor. bana göre oldukça beyinsiz olan harry bu olaydan sonra zaten nefret ettiği bu adamı öldürmeyi kafasına koyuyor. dumbledore'un ''snape'e güveniyorum'' demesine rağmen..

son kitapta ise gerçekler gün ışığına çıkıyor. kitaba harry'nin gözünden değil de tarafsız bakabilen her insanın hiç de zorlanmadan görebileceği o gerçekler. aslında bu yalnız prens; fedakarlığın ve sadakatin doruk noktalarında yaşamış, küçüklüğünden beri aşık olduğu insan için kimsenin yapmayacağı ya da yapamayacağı şeyleri göze almış ve bunun mükafatını da harry'nin kıçı kırık bir slytherin'in en cesur adamıydı cümlesiyle almıştır.

bana göre bunca haksızlığa rağmen ''gerçek aşk''ın nasıl bir şey olduğunu herkese göstermiş, ölürken de bir çok insanın hayatı boyunca unutamayacağı bir sahneye imzasını atmıştır bu kanca burunlu.

harry'den kendisine bakmasını isteyip, annesinden aldığı o yeşil gözlere son bir kez bakarak göçmüştür. ölürken bile sevdiği kadını düşünmek. ölümden korkmamak. yaşamını bir kişiye adamak..işte sadece buradaki samimiyet ve duygu yoğunluğu bile ölümsüz ve ulaşılmaz yapıyor bu adamı benim gözümde.

--- son kitabi okumayanlar bakmasin ---

kısacası benim için çok iyi bir serinin kuşkusuz, en azametli insanıdır snape..
--spoiler--
harry potter'a göre tanıdığı en cesur adam, bana göre ise gryfinndor ların alayından daha cesur, ravenclaw ların alayından daha zeki, slytherin lerin alayından daha kurnaz bir kahraman. adam potions biliyo, dark arts biliyo, occlumency biliyo, hatta yedinci kitapta diğer profesörlerden kaçarken camı kırıp süpürgesiz falan uçuyordu. burdan lily potter a sesleniyorum. simsiyaha giyinmiş, saçları uzun, gül gibi yetenekli herif varken; nasıl olur da hüdaverdi kılıklı james potter ile evlenirsin sen? james in peşinde kızlar cirit atıyo zaten, snape e destek olsaydın ya a benim aptal kızılım.
--spoiler--
son kitaptan sonra iyice hastasi olunan harry potter karakteri.
--spoiler--
ama gercekte iyi oldugunun ortaya cikmasindan degil, ömür boyu tek bir kadini hep ilk günkü gibi sevmesinden de degil, haketmedigi seyleri yasayip, haketmedigi gibi ölen tek karakter oldugu icin.
elin muggle'lari bile daha serefli öldüler bu seride resmen.
dumbledore cok pis harcadi snape'i
--spoiler--