bugün

ahmet şafak'ın mükemmel eseridir bu kadar zamandır başlığının açılmamasına çok şaşırdığım güzel bir türküdür. batman jandarma komando taburunda operasyona çıkmadan önce alay hoparlöründen de defalarca çalınmışlığı vardır. askerler bu türkülerle hazırlanır şehadete...

--spoiler--
ana beni sakın sakın öldü bilme
Canımda can gitti deme
Koparsa yine bir fırtına ve kem göze gelirse yurdum
Bu toprak taşımaz beni kudururum
Anafartada gelincik Sarıkamış'ta kardelendim
Sakarya'da boy verdi diktiğim fidan
Ana şimdi sana ağlama derim ya
Bilirim sen yine ağlayacaksın
Göz pınarların ne zaman kurudu ki
Şimdide kurusun
OLSUN BE ANA olsun VATAN SAĞOLSUN!!!
--spoiler--

dinlemek isteyenler için: http://www.youtube.com/watch?v=CDdlFJlZWDk&feature=colike
bir çok sevdalısı tarafından toprağa gömülmüş şehittir.

--spoiler--
ana şimdi sana ağlama derim ya
bilirim sen yine ağlayacaksın
göz pınarların ne zaman kurudu ki
şimdide kurusun
olsun be ana olsun vatan sağolsun!!!
--spoiler--
şu yeryüzünde milletinin yüreğinden geçenleri tertemiz bir üslup ve aynı duyguyla anlatabilen kaç sanatçı daha vardır?
şehidin diinden, şehitliği yaşıyormuşcasına anlatabilmek.. bunun için sen farkısın ahmet şafak..

--spoiler--
yıldızları toplayıp matarama koyarken,
alnıma değen kurşun, kaderimle buluştu,
götürdü kurşun beni uzağa,
geceye niyet ettim, şafaklarla bölüştüm..

Yıldızları al götür nazlı yârimin eline,
Ona gidemem ana onu kabrime getir,
Ah ana ben ölürmüyüm acep yok olurmuyum,
Nazlı yârin dilinde ad olur kalırmıyım.

Mataram yıldız dolu yar için sakla anne,
Her gün benim yerime papatya kokla anne,
Kavuşuruz ötede düşlerde bekle anne,
Ben nazlımdan ayrıldım dağlar dağa kavuştu dağlar dağa kavuştu...

--spoiler--
binlercesi toprak altındadır! sevdalar gömüldü, hayaller gömüldü. sıra şimdi koca bir millette!
mekanları cennettir. allah ailelerine dayanma gücü versin.

--spoiler--
ana şimdi sana ağlama derim ya
bilirim sen yine ağlayacaksın
göz pınarların ne zaman kurudu ki
şimdide kurusun
olsun be ana olsun vatan sağolsun!!!
--spoiler--
bu ülkede kargaşa çıkacak olursa, hepimizden önce o şehitlerimiz koparacak vatan hainlerinin kafalarını.
buralardalar. halen koruyorlar. hiç bir yere gitmiyorlar...

"şehitlere ölü demeyiniz, bilakis onlar diridirler de siz bilmezsiniz"
(bkz: recep tayyip erdoğan/#20768835)

Ölmenin bir bedeli bir karşılığı olmalı. Ölürsün... önemli olan ölmek değil hepimiz öleceğiz. nasıl öldüğün önemli! şeref denilen o kutsal değere sahip olarak ölmektir ölümün kıymetini arttıran.

ne yalan söyleyeyim askere giden herkes de aynı garip hisler olur. özellikle doğuya gidiyorsa "şehit olacağım sanki" duygusu kaplar insanın içerisini. bu duygu çok gariptir normalde üzücü olan bu son o an sizin için sonsuzluğun şerefidir. şehitliktir...

yüksek okulu bitirince tek hayalim sevdiğim kişi ile hemen evlenmekti çünkü bizde böyle şeyler çok bekletilmeye çocuk oyuncağı edilmeye gelmezdi. Sevdiğimiz bizim namusumuz töremiz böyle o sadece bir kadın değildir biz Türkler için. evlilik hayalimi gerçekleştirmek için okuluma aöf'den devam etmek yerine * ortamında karışık olmasının verdiği istekle askere gitmeyi istedim hemen. 2006 haziran'da okulum bitmişti temmuz'da tecilimi bozdurdum 24 kasım'da 4 tertip olarak yeni foça jandarma komando acemi birliğine teslim oldum... zor günlerdi yalan değil 92 gün acemilik yaşadık ama bir gün küfretmedim mensubu olduğum orduya-bayrağa-vatana! orada olmaya kimse zorlamamıştı beni kendim tercih etmiştim komando olmayı. bunu tercih edenler önceliklidir onlar düşer komando birliklerine ilk...

tek sevdam evlenmek istediğim o güzel kız değildi çünkü. ben yürekten seviyordum bulunduğum toprakları aslında ikisi birbirinden ayrılmaz bir parça benim için. sevdiğim kız vatan, vatan sevdiğim kız... ondandır bu derece kalp ağrılarım, isyanım, sinirim... namus işte kaldıramıyor insan.

foça'da tim olursun kardeş olursun o 16 kişiyle. birde badin olur her şeyi birlikte yaparsın tuvalete bile birlikte gidersin, birlikte uyursun, timde birbirini tamamlayıcı görevleri yapanlar birbirinin badisi olur. Makineli Tüfek Nişancısı - Makineli Tüfek Nişancı Yardımcısı - Roketatar Nişancısı- Roketatar Nişancı Yardımcısı gibi...

doğal olarak birbirinizin sevdalarını, hayatlarını, annelerini-babalarını hepsini yakından tanırsınız. Karşındakinin nasıl sevdiğini, ne hayalleri olduğunu, dönünce nasıl düğün yapacağını dinlersiniz birbirinize destek olursunuz her konuda... birinizden birine bir şey olursa her gece topladığınız yıldızları yarinize götüreceğine dair söz alırsınız ondan. ama sevdalara, bir pusu bir kurşun bir mayın ne olduğu önemli değil bir hain kusar işte nefretini...

sevdalıdır her şehit... sevdası olmayan şehit olmamıştır zaten şimdiye kadar!

canımızdan can gitti ama vatan sağ olsun!

ben onun yerinde olmayı çok isterdim... bazı fotoğrafları görmektense ölmek sevdalı bir şehit olmak daha anlamlı öyle değil mi? bir avuç kelle olmak, üstündeki komando ile ve şerefinle o dağlarda dolaşmak...

bir sigara istedim ucuna seni koydum, yaktım boyunca duman duman sen doldun yüreğime, yandı yürek bir içimlik sigarayla. vatana 1 değil 1000 osman, 1 ben değil 1000 mehmed kurban olsun. akacaksa dizlerimin altından oluk oluk kan şehitler ıslansın...

ama artık daha fazla namusuma el sürülmesin...

sevdalı şehit olalım.

--spoiler--
unutulur acılar, unutulur anılar... bir vatan unutulmaz bir ana unutulmaz ah bu mehmedi kim duyar?
--spoiler--
Tam 1 yıl önce bugün şehit düşen çocuklardı onlar... binlercesi gibi kahpece vuruldular! Dün istanbul/Kadıköy'de boy boy pkk bayrakları ve öcalan posterleri vardı.

Onlar sevdalıydı ama siz koltuk derdine sevdaları satan orospu çocuğusunuz!

görsel

Piyade Üsteğmen Sami Çifçi

Piyade Asteğmen Burak Erdi

Uzman Çavuş Ahmet Bozkurt

Uzman Çavuş Erdoğan Sönmez

Çavuş Ramazan Emre Ala

Onbaşı Süleyman Güleç

Er Serdar Küpeli

Er Osman Yıldız

Er Uğur Sağdıç

Er Emrah Karabatan
(bkz: zekeriya gözyuman)
gece olunca aklıma düşer binlercesi. ismi hatırlananlar ismi unutulanlar ayrı ayrı can acıtır... Kıytırık bir türkücü için destanlar yazanlar bu milletin istiklal Türküsünü dağlarda söyleyen şehitler için tek kelime etmez ve içim dahada kinle dahada öfkeyle kaplanır!

http://youtu.be/g9S_1KhXvLE
mataram yıldız dolu yar için sakla anne,
her gün benim yerime papatya kokla anne,
kavuşuruz ötede düşlerde bekle anne,
ben nazlımdan ayrıldım dağlar dağa kavuştu dağlar dağa kavuştu...

--spoiler--
4 Nisan 1994 tarihinde Sarıkamış/Kızılçubuk Köyünde teröristlerle girdiği çatışma sonucu şehit olan Piyade Binbaşı Bedir KARABIYIK ın Şehitler Mektubu isimli kitapta yer alan annesi ve eşine yazdığı vasiyetnameler..Piyade Binbaşı Bedir KARABIYIK şehit olmadan 7 ay önce geçici görevle gittiği Hakkari'den döndükten sonra Sarıkamış'a gelip,tüm borçlarını öder ve arkadaşlarını telefonla arayarak ''Ben nisan ayında göreve gideceğim''deyip herkes ile helalleşir.Eşine ise şehit olmadan bir hafta önce telefonla arayıp,''Birliğimdeki çantamda iki adet mektup var,şehit olduğum takdirde mektupları alırsın''der.Şehit olduğunda Bedir KARABIYIK'ın sağ üst cebinde bir Türk Bayrağı,annesinin saç teli ve ufak Kur'an-ı Kerim bulunmaktaydı.

VASiYETiMDiR

Güzel Hanımcığım;

Şimdi ayrılık zamanıdır.Sen genç,oğulcuklarım çok küçüksünüz.Sizi mesut ve bahtiyar etmek için çok çalıştım.Çileli bir hayattı bu,beraber yaşadık.Beni anlamışsınızdır.Göğsümün içindeki kafesine sığmıyordu.Çok dua aldım.Bu sebepten uzun ömür ve hayır ümidim var.Fakat ben kefenimi hep üzerimde hissettim.Ecel gelirse safa gelsin onunla arkadaşım ben.Yeter ki son nefes de mümin olarak göçeyim.Hak vaki olur ki inşallah şehit olurum.Sana ağlama demiyorum.Seven sevdiği için elbet ağlar.Müsterih ol.Haram lokma yemediniz.Yedirmedim.Bilmeden işlediklerimizi Allah affetsin.

Çocukları hoş tut,hep tatlı sözler söyle.Onlar Allah'ın izniyle hayırlı insan olurlar.Büyük oğlum hırçındır ama merhametlidir,küçük oğlum hem akıllı hem iyi huyludur.ikisinde de siyasi zeka vardır.Devlet adamı olabilirler,o yöne yöneltmeye çalış. Benim dostlarım kimlerdiyse onlarla irtibatı kesmeyin.Ben senden razıyım Allah da razı olsun.Allah cennet nasip ederse seni de yanıma versin.iffet,namus ve hanımefendiliğiyle her zaman bir yıldızdın.Güzel yüzünü Allah nasip ederse tekrar görürüm ama dünyada ama ahrette...

Hakkınızı helal edin.

Evin Babası Bedir

VASiYETiMDiR

Canım Anneciğim;

Herşeyimi ama herşeyimi sana borçluyum.Hep sana hizmet etmeyi,yanımda kalmanı,sana hürmet etmeyi,güzel kokunu koklamayı arzuladım.Çok az kısmet oldu.Bu dünyada sana doyamadım.

Anneciğim dünyayı sevemedim,tad da alamadım.Allah'ın emir ve rızasına aykırı herşey beni rahatsız etti.El hasıl dünya bana küstü bende ona.

Bilmiyorum ama zannediyorum senin duaların bereketiyle ömrüm uzun olur.Eğer sen veya ben önce gidersek önce giden kucağını açıp beklesin.Elbette kavuşacağız.Saçından bende bir tutam var,onu yanımda taşıyorum.Ölürsem Allah'ın izniyle bu kahramanca olacaktır.Saçının telleri yanımda kalsın,sakın ağlama.Bil ki göğsümde Kur'an var.

Dudaklarımda son olarak Allah'ı zikretti.Gönlün müsterih olsun.ibadetlerimi zikirlerimi hep bağışladım,elimde bir şey kalmadı.

Rabbimin huzuruna bomboş gidiyorum.Onun gufranının kuşatacağını umuyorum.

Sana başka ne yazayım evvel gidene selam olsun.

Oğlun Bedir

görsel

--spoiler--
--spoiler--
sen hiç babanın künyesine sarılıp ağladın mı?
--spoiler--
--spoiler--
Oğuz:

"Of anam of hasretinle yine efkar bastı yüreğimi. oğlunu uykudan uyandırmaya kıyamayan benim canım anam eve biraz geç kalsam beni arardın nerede kaldın yavrum deyip ağlardın asker oğlun için ağlama sakın teskere uzaktır izinim yakın beni özledikçe resmime bakın kısmet olur bir gün dönerim elbet sayılı gün tez geçer biter bu hasret anacım oğlun şimdi çok uzaklarda sırt çantası sırtında belki yolar da belki dağlarda belkide pusuda anacım babam derdi ya oğlum orası ana kucağı değil asker ocağı babam çook haklıymış asker ocağında sabah geç olur anam sevdiklerinden ayrı kalmak güç olur biz askeriz bizi bekliyor dağlar ağlasa anam ağlar gerisi yalan ağlar nişanlıma söyleyin yalnız gezmesin acele edipte çeyiz dizmesin gelin ata binmiş ya nasip derler.

Allah yazımızı kara yazmasın canım anam ola ki bana bir şey olursa sakın ağlama oğlum şehit oldu deyip kara bağlama şehitler ölmez sakın ölü demeyin ben şehit anasıyım ben şehit babasıyım deyin hiç hiç üzülmeyin oğlum son mektubunda yazmıştı sanki sanki içine doğmuştu deyin değil mi ki bunca çabanın sonu bir avuç toprak tek korkum unutulmak yüreği vatan sevgisiyle dolu jandarma er Oğuz PARPAROĞLU."
--spoiler--

görsel

http://youtu.be/SYmpjj4ZDI8
--spoiler--
Anneciğim, Babacığım

Evvela ellerinizden öper, kucak dolusu sevgi ve selamlarımı iletir Allahu Tealadan sıhhat ve afiyet dilerim. Daha ayrılmamız çok kısa bir zaman olmasına rağmen ve 4 kez telefonla, bir kez de mektupla görüşüyoruz. bu mektubu yazmamdaki gaye bugün, yarın Konur mezrasına gideceğim için gitmeden size mektup yazmak. Telefonda söyleyemediklerimi mektupta belirtmek istedim.

Allah 'ın izni, sizinde dualarınızla inşallah 14 ayıda bitirir, normal hayata döneriz. Burası için normal diyemem çünkü sizde biliyorsunuz çok karışık, anlayacağınız cepheye gidiyoruz. Bu cennet vatan için son sefer, son nefese kadar mücadele vereceğim.
Eğer düşsek sizde takdir edersiniz. En yüksek makama, en büyük mertebeye Şehitlik mertebesine ulaşıyoruz.
Ha neyse kafanızı biraz ağrıttım herhalde şimdi asıl konuya gelelim. Coşkun a ayrıca fiş gönderiyorum 5,6 bin liralık.

Allah 'a ısmarladık

Aşkın Yeldiren

J.Astb. Kd. Çvş
--spoiler--

görsel
--spoiler--
18.7.1996

Canımdan çok sevdiğim anacağım ve babacığım,

Bu mektubu Nazimiye ilçesi Şehit Mehmet Jandarma Karakolundan yazıyorum. Nasılsınız iyimisiniz. inşallah yaramaz bir durum yoktur. Beni soracak olursanız çok şükür iyiyim. Tek sıkıntım varsa o da sizlersiniz. Hele telefon ettiğimde köyü çıkaramayınca daha çok canım sıkılıyor. Sevgili anacağım, biliyorsunuz tayinim çıktı. Gideceğim yer bile belli oldu. Yani buralarda son yirmi günüm. inşallah yirmi gün sonra oradayım. Babam ne yapıyor? Keşke yeni görev yerim olan Burdur'a gitse de oradan bir ev kiralasa. Düğünden önce mobilyaları bu eve yerleştirirsek düğünden sonra bize yük olmasın. Her neyse.

Anacağım, geçen ki telefon ettiğimde yünü yıkadığınızı söylemiştin. Fakat Fadik bacımla Hatun bacım köye daha gelmemişler sen bu yünleri kimlerle yıkadın? Niye kızlarını beklemedin? Manavgat'a telefon edip Fadik bacıma iyice bir fırça attım. Aynı gün izmir'e de telefon edip Hatun bacıma da kızdım. Onlar da yarın çıkıyorlarmış. Yani öbürsügün köyde olacaklarmış. Bende onlara bu saatten sonra köye niye gidiyorsunuz? Düğün hazırlığına mı? yoksa tatile mi gidiyorsunuz dedim. Neyse anacığım, bunlarla kafanı şişirmeyim. Geçen gün Zühali aradığımda dört pencerelik tül perde eksikmiş. Alacakken Zuhali de götürün de o da beğensin olur mu? Haa, anacığım geçen oraya gittiğinizde başını açık görmüşsünüz ya? Onu söyledim kızdım. Artık sizin yanınızda başını örtecek. Anacığım, düğün kartını ağbim beğensin bastırsın. 40-50 tane de bana gönderin, arkadaşlarıma dağıtacağım. Gerçi gelemezler ama olsun.

Anacığım, günler geçtikçe içimdeki sızı daha da artmaktadır. Akşam yatağıma uzandığımda olsun, görevde iken olsun hep sizleri düşünüyorum. Bir hissim diyor ki yirmi gün sonra çifte bayram yaşıyacaksın. Bir hissim de diyor ki bütün bu mutlu günleri göremiyeceksin. inşallah ikincisi olmazda hepinize sağ salim kavuşurum. Şimdilik Hoşçakalın.

Not: Anacığım, tayin iznim tam yirmi gün. Temmuzun 29-30'unda oradayım. Ağustosun ilk hafta sonunu düğün günü olarak belirleyin.

Resul Elhan
--spoiler--

Resul ağabey bu mektubu yazdıktan tam 3 gün sonra 21.07.1996 da Hain köpeklerin pususuyla şehit oldu. Düğününe yetişemedi anasına kavuşamadığı sevdiğiyle sevdasıyla şehit oldu!

Adı Soyadı : Resul Elhan
Doğum Yeri: Yozgat
Ana Adı: Döndü
Baba Adı: Bekir
Medeni Hali: Evli
Sınıfı, Rütbesi: Jandarma Astsubay Kd.Çvş.
Şehit Olduğu Yer : Tunceli Merkez - Uzuntarla 21.07.1996
Defin Yeri : Yozgat / Sorgun

görsel