bugün

ülkemizde son zamanlarda bazı yolcularla şöförler arasında arbede çıkmasına sebep olan yolcu istekleri. 5 eylül 2007'de bazı gazeteler 1. sayfadan vermiştir bu haberi. * şöförler karşı çıkar, dinsiz diye suçlanır. yolcular ''niye bekliyoruz'' diye karşı çıkarlar, namazan * * * ağzından salya akarak hakaret eder. diyanet işleri bile fetva vermek zorunda kalır. * yasaktır aslında ama an itibariyle şehirlerarası otobüs firmalarının en büyük sorunudur, ayyuka çıkmıştır. * *
+
Şehirlerarası sefer yapan otobüslerde 'namaz molası' için taleplerin arttığı öğrenildi. Firma yöneticileri, "Böyle bir uygulama yok, ama son zamanlarda bazı yolcuların ısrarlı davranışları nedeniyle mola vermek zorunda kalıyoruz" dediler. (haber3.com)
+
15 gün önce bir arkadaşım izmir'den bolu'ya giderken otobüsteki 3 kişinin böyle bir talepte bulunduğunu ve otobüs şöförünün geç kaldığı için mola vermeyeceğini belirttiği akabinde de otobüs içinde atışmaların başladığını söylemişti.
haberden anlaşıldığı üzere baya bir talep var galiba bu konuda...
yıllardır hiç böyle bir olayla karşılaşılmamışken şimdi neydi bu insanlara bu taleplerde ısrar ettiren?
eskiden bu insanlar hiç mi otobüs yolculuğu yapmadı ya da eskiden daha mı az inançlıydılar?
(bkz: sehirlerarasi otobusleri iftar icin durdurmak)
ucak rotasını namaz için değiştirmekten daha makul olan durumdur. * * *
saygısızlıktır. insanın en değerli şeyi zamandır ve hiç kimse bir başkasının zamanını ne için olursa olsun harcama hakkına sahip değildir, git kazasını kıl kardeşim öyle bi hak verilmiş sana.
seferi olunan seyahatlerde saygısızlık sebebidir. *
(bkz: seferi namazi)
böyle bir istekte bululunup, bencilce diğer yolcuların zamanından çalmaya çalışan kişi artisttir, bezemengtir, gösteriş budalası yat-kalkçıdır! islam kolaylıklar dinidir ve pek tabii her müslüman kaza namazının bu gibi durumlar için varolduğunu bilir!

edit: böyle bir durum da böyle yersiz istekte bulunan yolcunun ağzının burnun kırlıması farzdır, vaciptir.

büdük: sözlükte de ağzı burnu kırılması farz vacip olan kişiler varmış! mola da görüşürüz.
Rahmetli dedemin otobüsü durdurmayıp oturduğu yerden virajlara uyum göstererek kıldığı namazı düşününce saygısızlık sebebi olarak görüyorum. Demek ki kılınıyormuş. *
insanlar yolcu iken seferi sayılır ve namazlardan muaf olur ya da kaza edebilme şansı vardır.

islam dininin en büyük zaafı eğitim seviyesi düşük insanların dini olması, zaten okuyanlar ve bilgili olanları da fazla yaşamıyor ne hikmetse.

biri duvara dübel oluyor ama unutmasın ki dübele de vida giriyor...
resmen saygısızlıktır. yetişilmesi gerekilen yerler, bekleyen insanları başkalarının namazı yüzünden erteleyemem, geciktiremem. bunu söyleyen zihniyet için ayrı otobüsler tesis edilmesini gerekmektedir. bu otobüslerin önüne de namaz vakitlerinde durulur ve ya ekispires diye yazılması gerekmektedir.
evet otobüs molalari namaz saatlerinde verilsin. iftarlarda da mola verelim. sahur saati gecmeden de bir kere daha bi yerde durmak lazim. ben namaz saatlerinde okullarda ders, devlet dairelerinde is yapilmasin diyorum aslinda.
kimse sasirmasin bu gibi taleplerde bulunmak gün gectikçe dogal karsilanacak artik. ya da söyle olabilir. herkes ibadetini özgürce kendisi için yaptigindan kimsenin vaktinden çalmadan dinimizde bize gösterilmis olan telafi sekillerinden faydalabiliriz.
kuvvetle muhtemel küçük şirketlerin şöförlerinin başına dert olan durum. ayyuka çıkması üzerine diyanet işlerinden * kaza namazı da kılınabilirdi bunun yerine şeklinde açıklama gelmiştir.
günde 90.000 otobüsün sefer yaptığı ülkede başa çıkılamayacak sorundur. seferî sayılan yolcuların, kılamadıkları namazı kaz etme şansları verilmiştir.
bÂzıları da bu mola isteğini geri çeviren şoförlere "dinsiz" diyerek onların sinirlerini bozarmış.
(bkz: seferi namazi)

ha bildiğim beş vakit namaz onu da kılmam diyene sözüm yok da, namazı bu derece önemseyen kesim biraz da islam nedir ne değildiri öğrense tadından yenmeyecek. yahu adamın cenazesi olur, düğünü olur...

ulan hadi bunu da geçtim...

sen molayı verdiğin için karşına çıkmaması muhtemel bir sarhoş kamyon şöförü ile aynı güzergah ve anda karşılıklı buluşursun, olan olur.

ha bunun için de bakınız (bkz: kaza) (bkz: kader)
oturarakta namaz kilinir bu kisilerinki sadece govde gosterisidir,bu zamana kadar otobuse binmiyormuydun ne degisti, hukumet mi.
(bkz: eski koye yeni adet getirmek)
(bkz: akp hukumeti)
(bkz: hortlamak)
bu daha başlangıçtır. yakında treni de durdururlar, uçağıda indirirler.
Halbuki herkes namaz kılsa böyle bir sorun ortadan kalkardı. Hatta otobüs durdurulur sonra otobüs ahalisi şoförün imamlığında cemaat yapardı. Hostes kamet getirip müezzinliğe soyunurdu. Sonra öyle bir polemik olmazdı, kimse kimseye abartıya varacak şekilde hakaret etmezdi, bu isteği isteyecek kişinin de kul hakkına girmesi ve saygısızlık yapması baştan engellenmiş olurdu. Çünkü herkes namaz kılıyor olacaktı.
ihtiyaç için durdurmayan şoför modelinin yapacagı bir olaydır.
abdest bozar, günaha sokar. yapmayın dostlar.
otobüsün içinde sadece namazın farzının kılınması ile gerek kalmayan durum.
bu olay akp iktidara geldiğinden beri ayyuka çıkan kadın dini toplantıları, 23 nisanda yapılmaya çalışılan kuran okuma çalışmaları, zorunlu iftarlar gibi bir durumdur. islamla bağlantılandırılarak yapılan her hareketin üstünlük hakkı olarak ele alınmasıdır.

bugüne kadar yine o kişiler namaz kılıyordu. ancak kazaya bırakıyorlardı. şimdi ise madem ki biz ehli müslimler iktidardayız o zaman namazlarımızı da vaktinde kılabiliriz diyorlar.
eskiden herkes orucunu tutardı. öğle yemeği çıkardı. inen iner, niyetli olan hakkını iftara saklardı. şimdi öğle yemekleri çıkmıyor. oruç tutmayanlar da iftarı beklesin deniyor.

bu bir nevi görmemişliğin, gizli direnişin göstergesidir. bugüne kadar gavur laiklerin kuralları geçerli idi.. şimdi yaşasın yeni dönem yaşasın yeni haklar mantığıdır.

gizli olan herşey katlanarak büyüyor. ve büyüdükçe kaos artıyor.
burda otobüsü türkiye olarak düşünürsek namaz kılmak için aracı durdurmak için ısrar eden ve buna karşı koyan iki tip ortaya çıkıyor. şimdi sormak lazım,bu otobüs duracaksa bu nedenle,biz kime yetişeceğiz? kimi sollayıp, kimi geride bırakacağız?
yanlış bir davranıştır. namaz için otobus durdurulmaz. vakti nakite cevirmekle mukellef onlarca insanın hakkına girilmiş olur ki bir ibadet yapılırken diger kişinin rızkını engellemiş olursun. bu durum kul hakkına girer. islam dini buna kolaylık getirmiştir. oturdugun konuma gore kabe'ye donmeksizin seferi namazına niyet edilerek hem de tam vaktinde namaz kılınabilir.

hayatı otobuslerde gecen bir sahıs olarak, koskoca otobusu çiş molası için durduranı gordum de namaz molası için durduranına henüz denk gelmedik. işin ilginç yanı gittigim memleketler de iç anadolu memleketleridir. * lakin hiçbir insan ya da grubun "namaz kılaca(ğız)gım otobusu saga cek" tipinde bir serzenişine tanık olmadım. *

yani bu haber incir cekirdegini doldurcak konumda bir haber degil. cagnım cinayet haberlerine yer vermek varken toplumumuzun kanayan bir yarasıymış gibi bu sacma otesi milyonda birlik ihtimal zırvasını tartısmam bile. şaka gibi ya. otobusu durdurmak? ancak ve ancak belli zumrelerin grup gezileri için yapabilecegi bir durumdur bu.

haa şimdi aga mevzuya gelecek olursak. olay ne otobus ne de onun zamansız durdurulması. burada olgu farklı. "namaz" diyor adam. bana batıyor kardesim bu topraklarda diyor. gozumden uzakta nerde kılarsan kıl ama bana gorunme diyor. eger gorursem bunu ben yazarim böyle mansetlere, seni milyonlara afiş ederim diyor. nasıl afiş ederim diyor bu arkadas?

altını cizdigim olgularla tabiki. neymiş efenim bu olgular? otobusun durdurulması ve namaz.
- hıı anladım abi.
lakin otobus çiş için de durduruldu yıllar yılı. ama ben bunu manset edeni gormedim. niye sence abi?
- yavrum kafanı calıştır ben bu toplumu nasıl birbirine sokarım. içten içe kaybetmekte olan degerlerine saldırarak tabiiki.

saygılar
bir insanin ozgurlugu baska bir insanin ozgurlugunun basladigi yerde biter.bu da su demektir ki 3-4 kisi icin 30-40 kisilik otobus durdurulmaz ve bekletilemez. otobuste namaz kilinmasina izin verilmemesi ozgurlugu kisitlayici birsey olurdu ama boyle bir durum yok onlar isteseydi zaten otobuste kilardi otobusu bunun icin durdurmamak ise cogunlugun ozgurlugudur. bunu goremeyen bagnaz zihniyetin insan haklari beyannamesinden bahsetmesi fikra gibi birsey oluyor.
kartel medyasının din üzerine yaptığı tüm haberler dini ve dini sevenleri kötü çirkin kaka göstermek üzerinedir. yalan haber yapan yerden gelen bir haberi yorumlamadan önce bunuda bir düşünmek gerekir..
bunun onlarca örneğini sözlükten bulabiliriz...