bir agac turu.yapraklarini dokmeyen agac.
üzerine yastık ve minder konulan, yerden biraz yüksek, duvarla birleştirilmiş oturma aparati.
kozalaklıklarından, boyu 40 metre kadar olabilen ve kerestesi yapı işleri için kullanılan bir orman ağacı.
istanbul aksaray'da bulunan güzel bir kafenin adı. nargileyi çok iyi yaparlar.
istanbul kadıköy de deniz otobüslerinin olduğu sahil sahil bölgesinde bir zamanlar bulunan cafelerden biri. aynı yerdeki diğer iki cafe olan mim ve kordonla birlikte kaçak olduğu gerekçesiyle belediye tarafından yıkılmıştır. akşamları okul çıkışı gider okey oynardık. sıcak, samimi bir ortamı vardı.
yazlık verandasındaysa üzerinde uyunmaya doyulamayan oturma aparatı.
türkiye'deki en yaşlı örneği 2006 yaşında olup, 25 metre boyunda ve 262 santimetre çapındadır.
bakırköyde istasyonun arka tarafında bulunun cafe. hem içeride oturucak güzel bir mekanı var hemde dışarda... yazın dışarıda oturup milleti izlemek çok güzel oluyor... sedir cafe...
Batı, orta ve doğu toroslarda doğal olarak bulunur, kuzeyde erbaa ve niksar yörelerinde küçük ve izole bir yayılış gösterir. dört sedir türünden biri olan toros sedirinin dünya üzerindeki en geniş doğal ormanları türkiye'dedir. ülkemizde 109.440 hektar sedir ormanı bulunmaktadır. 40 m'ye kadar boylanabilir.gençlikte piramide benzer bir forma sahip olan ağacın tepesi zamanla bozulur ve yayvanlaşır. iğne yaprakları kısa, sivri, batıcı ve kısa sürgün denilen tutam üzerinde birçoğu biraradadır.
(bkz: sedir adası)*
akdeniz'in yüksek kesimlerinde bulunan, halk arasında katran ağacı olarak bilinen ağaç cinsi.
(bkz: cedrus deodora)
yozgat ilinin yerköy ilçesine bağlı bir köy.

ilçenin bütün köyleri için;

(bkz: yerköy/#9895108)
kışın yapraklarını dökmeyen, iğne yapraklı bir ağaçtır. yaprakları koyu yeşil ya da mavimsi yeşil, sivri uçlu ve kısadır. dört farklı sedir türünden biri olan toros sedirinin dünya üzerindeki en geniş ormanları türkiye'dedir.
eski motifler işlenmiş dekorla tasarlanmış mekanların türkiye geneline mal olmuş klasik isimlerinden birtanesi. sedir, şehzade , beyzade vs.
günümüz koltuklarının gelmesiyle tedavülden kalkan ortasında yayları olan üstünde hasır serilmiş aynı zamanda divan ve oturmak içinde kullanılan çok amaçlı yatak.
1.daha sert bir zemin üzerine minder döşenmesiyle elde edilen geleneksel oturma gereci.

2.kokusu esans yapımında da tercih edilen ağaç.
(bkz: sedir ağacı)
iğne yapraklı ağaç türüdür. Eskiden beri beni doğada en çok etkileyen şeylerden biri hep ağaçlar olmuştur. Çiçeklerden daha çok ilgimi çekmiştir geniş gövdeleri, göğe uzanan boyları ve uzun yıllar boyunca dayanabilmeleriyle. Bu yüzden ne zaman bir orman yangını olsa veya ağaçlar kesilse hatta bir ağaca ufak bir zarar verilse benim de içim yanar. En büyük mutluluklardan biriyse diktiğim bir fidanın büyüyüşüne şahit olmak.

Bugün kelt astrolojisinin ağaçlarla simgelendiğini öğrendim kendi doğum günüm sedire denk geliyordu.(9 Şubat – 18 Şubat, 14 Ağustos – 23 Ağustos) özellikler de tutuyor. Enteresan buldum.