bugün

(bkz: seçmeli dersten kalıp okulu uzatmak)
bir sonraki dönem, kalınan seçmeli ders kadar fazla seçmeli ders alarak telafi edilebilecek bir durumdur. ama yine de kötüdür işte.
bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirten olay.
kredisiz alınan dil derslerinde sık başınıza gelen olaydır. değişiklik olsun, ucundan kıyısından birazcık dil öğreneyim diye alırsınız; ama değil derslerine girmek, sınavlarına bile girmezsiniz. hava olsun diye aldığınız o ders başınıza bela olur. bir daha boş saat bulup, dersi alıp da veresiye kadar bin takla atarsınız.

(bkz: öğrenci klasikleri)
şu diyaloğun yaşanmasına sebep olan olay:

booo: b
booo'nun arkadaşı: b.a

b.a: ne seçtin sen?
b: insan iletişimi. sen ne seçtin?
b.a: ya ben eksantrasyon seçtim, ilerleyen yıllarda çok işine yarar dediler.
b: kızım manyak mısın yaaa... eksantrasyon anatomiden de zormuş...seçsene benim gibi bölümle alakasız bi ders, çalışmadan geçelim, kafa dinleyelim..

aradan zaman geçer sınav sonuçları gelir, b.a eksantrasyondan 75 , booo insan iletişiminden 40 almıştır.. alay konusu olmuştur tabe.. çok konuşmamayı öğrenmiştir bi de..
seçmeli dersin çok zor olması durumunda yaşanabilecek, üzüntü verici hadisedir.
genellikle teknik seçmeli derslerde kalmalar olabilmektedir. ama bir de sosyal seçmelilerden kalan öğrenci modelleri vardır ki her nasıl ki lost dizisinde ormanda kutup ayısının ne işi var sorusuna cevap bulamıyorsam bu öğrencilerin bu tür derslerden kalmalarına da aynı hayret içinde cevap bulamamaktayım.
türkiye'de genelde kendin seçmediğin için olabilecek olan durumdur.
sırf babası atletizimci diye seçmeli ders olarak jimnastik alıp hiç derse gitmediği için dersten kalan sözlük yazarıdır. (bkz: osqee)
secmeli dersinizi secemediğiniz bir üniversitedeyseniz ve dersinize dekan giriyorsa olması kesin bir olaydır.
uludağ üniversitesinde asla karşılaşılmayacak durumdur. ders kayıtlarının ilk günü saat 09:00'da ders seçmeye giden bünyeler bile ders seçememektedir. seçmeli adı altında dayanan derslerdende kalmak kaçınılmazdır.

- hoca ben maliye okuyorum, tıbbi labaratuvar dersi ne aq
+ ders kalmadı başka. ipe ipe alacaksın bu dersi
- kapıma birgün ipe ipe geleceksin.
+ bir şey mi dedin?
- ver aq dersi piuu alttan bir dersim daha oldu
(bkz: seçmeli tarih diye ders var)
(bkz: zorla seçtirilmiş)
(bkz: kalırsın tabi)
seçmeli derslerin hiç birini seçemeyip zorunlu ders gibi adama dayatırlarsa kaçınılmayacak durumdur.
kalmayı bırak okulu bile uzatırsın sonunda.
ayıpların önde gidenidir.
(bkz: bırakan utansın)
(bkz: gine ben)*
böyle kişiler genel seçimlerden sonra mutlaka hayıflanacaktır. yanlış seçim yaptım diye.
(bkz: seçmeli dersi zorla seçtiren sistem zihniyeti)
(bkz: sakarya üniversitesi)
(bkz: tekler çiftler)
(bkz: Allah belanı vericek thedewil)
(bkz: felsefeye giriş)
adamın içine cuk diye oturan iştir. insan acır da geçirir.
birbirinden zor derslerin oldugu fakuldede okuyanlar icin normal olan bir durumdur. bir ders icin ansiklopedi kalinliginda kitabi olan ustelik ingilizce olan dersten kalmak gayet normaldir. dersle alakali hatirladiklarin hocanin turkce olarak anlattigi bolumlerden ibarettir.
küçümseyip hor görmemek lazım zira aramızda bu durumda olanlar mevcut. **
secmelı dersınız 18. yuzyıl ıngılız edebıyatı,çagdaş ingiliz tiyatrosu vs. ıse gerceklesmesı olası bır durum.
(bkz: zorunlu secmelı ders)
hocanın ağır ibne olduğunu gösterir.