1. 1.
  denizcilikte geminin sağ tarafı.
  5 ... aabi
 2. 2.
  türk bayrağının saten kumaştan yapılmış çevresi sırma ile süslenmiş halidir. türk silahlı kuvvetlerinde sadece alaylarda bulunur. törenlerde bayraktan sonra gelir ve bayrak eğilmezken sancak eğilebilir.
  2 ... combatant
 3. 3.
  Eski yelkenli teknelerde, geminin ortasına göre bayrağın taşındığı taraf. Günümüzde de gemilerin sağ tarafına denir. Nedendir bilinmez rengide yeşildir. Sancak borda feneri yeşil renktedir.
  2 ... captozgury
 4. 4.
  silahlı kuvvetlerin şeref timsali sancaklar,yalnızca alay ve tugay büyüklüğündeki birliklere tevdi edilir.lekelenmesine izin verilmeden çok titizlikle korunur.muharebede sancağın açılması demek , o birliğin kesin sonuçlu bir muharebeye gireceğinin yani ölüm kalım mücadelesinin verileceği anlamına gelir.
  1 ... reignofchaos
 5. 5.
  Kelime olarak birçok mânâya gelen "Sancak", Osmanli tasra teskilatinda kazalarin birlesmesiyle tesekkül eden ve sancakbeyi denilen görevli tarafindan yönetilen idarî birimin adidir. XV. yüzyilda yaygin bir sekilde kullanilan sancak terimi, özellikle XVI. asirda idarî bir birim olarak Osmanli kanunnâmelerinde yer aldigi ve hazirlanan "Tahrir Defterleri"nde her birinin, kendine has ayri ayri kanunnâmelerinin bulundugu görülmektedir.

  Bir tug sahibi olan sancakbeylerinin haslari vardi. Bunlar, bir harp vukuunda sancagi dahilindeki timarli sipahilerin toplanma mahalli olan yerlerde (Rumeli'de Isakçi ovasi) toplanmasini saglayip beylerbeyinin komutasi altinda harbe götürmekle mükelleftiler. Ayrica bunlar, mintikalarindaki serbest timar yerlerinden baska, idareleri altindaki sancaklarin hem idarî, hem askerî, hem de asayis islerinden sorumlu idiler. Keza bunlar, kalpazanlikla mücadele etmek, özel görev için gelen devlet memurlarina yardimci olmak ve görevlerinde kendilerine kolaylik saglamak gibi vazifelerle de yükümlü idiler. Sancaktaki suçlularin cezalandirilmasi da sancakbeylerine verilmisti. Nitekim kanunnâmede "tutulan kimesneyi sancakbeyi suçuna göre hakkindan gele" denilmektedir. Buna karsilik sancakbeyleri idarelerinde bulunan sancakta islenen cürümlerin vergilerinin tamamini veya bir kismini alirlardi. Bazi sancaklarda da "Çift resmi" ve "Resm-i arûsâne" gibi vergilerden paylari vardi.

  Sancakbeylerinin dereceleri, sahip olduklan has gelirine göre tayin edilirdi. Kanunnâmelerde belirtildigi gibi bunlara dörtyüz bin akçaya kadar has verilmekteydi. Ogullarina ise otuz bin akçalik zeamet baglanirdi. Sancakbeyleri protokolda bütün agalarin üstünde bir yere sahiptiler. Devlet merkezindeki yeniçeri agasi, nisanci, mir-i alem gibi hizmet sahipleri, sancak beyi olurlarsa besyüz veya dörtyüz bin ile tayin edilirlerdi.
  1 ... luksorin
 6. 6.
  çoğunlukla askeri birliklere verilen yazı işlemeli, kenarları saçaklı ve gönderli bayrak.
  1 ... unique270
 7. 7.
  osmanlı devletinde eyalet ve kaza arasında yer alan yönetim birimine verilen ad.
  2 ... devrimim
 8. 8.
  eski türkçede tuğ.
  1 ... thaliia
 9. 9.
  ayrıca bu kelimeyi takma ismi olarak kullanan bir mc vardır ki şarkılarındaki nakaratlar ruhunuzu okşar.soft rap sevenlerin bir göz atmasını düşündüğüm gelecek vaad eden rapper (bkz: http://www.myspace.com/sancakforte)
  7 ... mirliva
 10. 10.
  geçen ay internet dinleyicisine sunduğu albümdeki dün gibi parçasıyla beni benden alan underground rap sanatçısı.(bkz: http://www.myspace.com/sancakforte)
  3 ... mirliva