bugün

salca pahali o parayla yemek yapabilirdin.

yalan atma şindi.
Ya kıyamam gel kıymalı börek ve çay var. Birisi hediye olarak 3 kg getirmiş.
fakir avuntusudur dostlar. kimse kendini kandırmasın.
Çocukluk. Arada arkadaşım çocuklarına yapar sayesinde yadederiz.
Cocukken çok yenildiginden bahsedilen atıştırmalık. Valla benim annem ekmege hic salça sürüp vermedi, ben margarinciydim.
Ama şu saatte ve nöbet psikolojisiyle dolaptaki salça ve ekmek o kadar cekici görünüyorki, yiyip boşa kalori almamak için 5 avuç kuru üzüm yedim öyle de geri zekalıyım allah affetsin.
https://voca.ro/1aYA3azfwR4O
her ne kadar fakir yemeği olarak görülse de küçük bir kaç dokunuşla fantastik bir boyut kazandırılabilir.
tavada salçayı kızartın ve taze dilimlenmiş ekmeğin üzerine sürün. Daha sonra varsa avakado dilimleyin üzerine ve son olarak ince ince kesilmiş maydanozları ekleyiniz.
Hiç güzel değildir fakat aç kalınsa yenir.
ben domatesi menemen yapar gibi pişirip ekmek basmayı daha çok seviyorum, eskiden tatillerde köyde babaannemin yanına kalmaya giderdim yemek yaparken atıştırmalık olarak yapardı, halen yapıyorum ama o tat yok artık.
en güzelini anneanne/babaannelerin yaptığı ekmeklerdir. köye gitmişsindir. bütün gün oynadıktan sorna kapıdan seslenip anane bana salçalı ekmek yaparmısın dersin ve köy ekmeğini üzerine sürülmüş yağlı salçalı ekmeğin tüm lezzetiyle sana bakmaktadır. özlenmiştir.
90' larin ilk çeyreğinde sokakta oynamaktan perişan olduktan sonra evden apar topar istediğimiz eşsiz tat. buna bir de ek olarak sana yağlı ekmeğin üzerine toz şeker ekip verirlerdi. vay be ne günlerdi.
yapımı çok kolay ama lezzetli bir yiyecektir.

malzemeler ;

- tam eppek ( hazır olduğunda yarım yetmeyecek )
- acı biber salçası
- margarin
- pıçak
- tost makinesi

yapılışı ;

tost makinesini ısıtıyoruz. eppeği pıçak ile yarıp iç kısmı açık olacak şekilde makineye bastırıp hamur kısmını iyice ısıtıyoruz. iyice ısınınca alıp salçayı gene pıçakla iç kısmına yediriyoruz. eppeği kapatıp makineye basıp dış kabuğunu da kızdırıyoruz iyice. üstüne az miktarda margarin sürüp 3-4 dakika kadar makinede tutuyoruz. çift yarım ekmek tek yarım gibi incecik olunca ikisini üst üste koyup peçete ile tutarak yutuyoruz. afiyet olsun.
çocukluk yıllarının yalancı pizzasıdır. ama bir o kadar da samimiydi.
sadece yeni yapılmış salçayla güzel olur.
(bkz: overrated)
Oyun aralarının baş tacı, doyurucu...
Bi çocuk vardı sırf bunu benim yanımda rahatça yiyebileceğini düşündüğü için sevgili olmak istemişti.

“Senin yanında salçalı ekmek yesem sen bana garip bakmazsın bu yüzden çok farklısın”

Ahshsjsjsk
Düşünsenize mahalle maçındasınız anneniz bağırıyor gel hadi yemek ye diye. Oyunu bırakmak istemiyorsun. Hepinize salçalı ekmek yapıp balkondan iple sarkıtıyor..
Tam canım çekecekti ki dudaklarim yandı.
Bütün deriyi yoldum,biraz kanadı çokça yara oldu.
(bkz: öğrencilik yılları)
Eski popülaritesi kalmayan muhteşem sokak lezzeti.

Şimdiki çocuklar mal mal!
Duyunca ağazımı sulandıran muhteşem ikili. Salça ve ekmek.
Taptaze ekmeğe güzelce süreceksin tereyağını, üstüne çok az tuz, onun üstüne de hazırlanmış kahvaltılık biber salçası.
Çemenli bi ekmek olsa da yesek.
Biber salçasıysa güzel olandır.