1. 1.
  Eskişehir'in Çifteler ilçesi yakınlarından doğan Sakarya ırmağının kolları ile birlikte toplam uzunluğu 824 km.`dir. Ancak başlangıcında yer alan bazı kaynaklarının kuruduğu gözönüne alınırsa ırmağın uzunluğu 720 km kabul edilir. ilimiz sınırları içindeki uzunluğu 159,5 km.dir.

  Nehir, Osmaneli'ni geçince inegöl ve Yenişehir ovalarını sulayan Göksu kolunu alır. Osmaneli'ne varmadan aşağıdan Göynük Çayını da alarak Pamukova'ya ulaşır. Geyve ile Doğançay arasında dik yamaçlı ve dar Geyve Boğazından akarak Adapazarı Ovasına (Akova) ulaşır. Burada vadi tabanı 35 metrenin altına iner ve tam bir ova akarsu-yu halini alır.

  Adapazarı şehir merkezinin 4 km. doğusundan geçen Sakarya Irmağı, ovanın kuzey kesiminde sağdan Mudurnu Çayını, daha ilerde, tepelik bir alanda soldan, Sapanca Gölü'nün fazla suyunu boşaltan Çark Suyunu alır ve Karasu ilçe merkezi Yenimahalle semtinde Karadeniz'e dökülür.

  Sakarya'nın Deltası, Kızılırmak ve Yeşilırmak Deltası gibi denize doğru belirli bir çıkıntı meydana getirmez.

  Tarih devirlerinde Sakarya'nın, Adapazarı ovasında birkaç defa yatak değiştirdiği sanılmaktadır.

  Sakarya nehri üzerinde Sarıyar ve Gökçekaya Barajları bulunmaktadır

  Son dönemlerde gündeme gelen bir projede sakarya nehrinin taşımacılıkta kullanılabilir hale gelmesi,marmara ve karadenizi birbirine bağlaması düşünülmüş,şöyleki; izmit körfezinden sapanca gölüne açılacak bi kanal ordan sakarya nehrine bağlanarak nehir üzerinden karadenize ulaşılması sağlanacakmış.
  ... vezir tonyukuk
 2. 2.
  Kızılırmak ve Fırat nehirlerinden sonra Türkiye'nin üçüncü en uzun nehridir.
  ... oumar