1. 1.
  kolay aldatılabilen,diğer bi adı alık insan tipi.
  bunları her yola götürebilirsiniz.
  1 -2 ... kısmetsiz
 2. 2.
  iyi niyetli insandır..her yola götürebilirsiniz ama (bkz: ilahi adalet) yansımaları olarak dönüş yolunu bulma içgüdüsü sadece ona bahşedilmiş olabilir..Götürdüğünüz yolda tek başınıza kalıp size benzeyenler tarafından katledilmenize neden olabilir..
  4 ... panapa
 3. 3.
  şöyle anlatayım bu tip insanlar var mısın yok musun'a katılsın son ikiye iki tane 500binlik kutuyla girsinler hamdiden gelen 400 binlik teklifi kabul ederler..
  4 -1 ... player
 4. 4.
  karşısındaki insana koşulsuz güvenen insandır. ama gel gelelim karşısındaki insan bu saflığı kötü niyette kullanıp en olmadık şakalar yapar. işte böyledir saf insanların kaderi. söylenenlere çabuk kanması onu, bilhassa eşek şakalarında kullanılacak kişi için bir numaralı aday yapar.
  ... her seye gotuyle gulen adam
 5. 5.
  iki çeşit saf vardır. biri arı, duru manasında bir saflığa sahiptir. iyiliklerin insanıdır, sevgi kelebeğidir, nurla yıkanmıştır, başında halesi eksiktir... kendisine yapılan kötülüklere bile bir anlam yüklemeye çalışır, başına gelen kötü olaylarda hayır arama eğilimindedir.

  ikinci çeşit saf tehlikelidir. bildiğin salaktır bu, enayidir. insanların üzerinden prim yaptığı, para kazandığı, ezdiği çeşittir bu. yediği kazıklar bünyesinde deneyim denen bileşkeyi oluşturamamıştır, düdüklenmelere doymaz. yalnız onun da günü gelebilir bir gün, kafası atabilir, tak dediği nokta gelebilir, bardak taşabilir. o anda safımızın ani bir değişim geçirmesi kaçınılmazdır. * *
  2 ... unumu eledim
 6. 6.
  olumlu anlamına örnekler için
  (bkz: yunus emre)
  (bkz: karagöz)
  (bkz: aşık veysel)
  (bkz: türk misafirperverliği)
  1 ... usualsuspects
 7. 7.
  doğru yola daha kolay gidebilecek insan. saf ile salak aynıymış gibidir ama değil.
  1 ... selia
 8. 8.
  herşeyi iyi niyetli olarak düşünen, derinlemesine düşünmeden hareket eden ve karar alan kişidir. ancak hayatta herşeyin bir ölçüsü olduğu gibi bu da bir ölçüde olması gereken farklı bir durumdur. her insan yaşadıklarından ders almalıdır, öğrenmelidir, akıllanmalıdır. bu yüzden hayat tecrübeden ibarettir diye bir söz vardır. bir insana saf diye taviz verirseniz, verdiğiniz tavizler zaman içinde sizi zillete düşürür. her şey ölçüsünde güzeldir. iyi niyet her zaman hayat kurtarmaz.

  --spoiler--

  cennete giden yol iyi niyet taşlarıyla döşelidir.

  (ingiliz atasözü)

  --spoiler--
  ... ice tea mango
 9. 9.
  Saf insan olmak bu zamanda o kadar iyi değildir çünkü saf insanlar kolay kandırılırlar bazı insanlar da saf gözükürler.Aslında herşeyin farkındadırlar ama sadece ses çıkartmak istemiyorlardır olan bitene ya da kafasına takmıyorlar olabilir.
  2 ... yevoha
 10. 10.
  iyi niyetli ve çabuk kanan insandır. Bu durumdan dolayı sevilmezler ve insanlar tarafından kullanılırlar.

  (bkz: hepinizin canı cehenneme)
  1 ... piassos