bugün

şehir içinde, özellikle merkezi yerlerde, estetik görünüme katkıda bulunan, tepesinde saat bulunduran mimari yapı. türkiye de bilinen en ünlüsü izmir, konak ta bulunanıdır.
izmirin simgesi,insanların buluşma noktası, meydanımızın gözbebegi...
dolmabahçe sarayı'nın girişinde de vardır bi tane.peki bu saatler enerjiyi nereden alır,bu değirmenin suyu nereden gelmektedir diye sormaz mı insan?kol saatiyle doğru orantı kurulduğunda göbek taşı ebatlarında bir pile ihtiyaç vardır.
"dolmabahçe sarayı'nın girişinde bulunan ve sultan ikinci abdulhamit tarafından 1895'te johann meyer adlı isviçreli saatçiye yaptırılan paul garnier marka saat 1979'a kadar çalışmıştır." buna ne diycen buyur.
bir de antalya'da vardır.mekanın adı; kalekapısıdır.beşgen yapıya sahiptir.saat kuzey-dogu cephesine bakmaktadır.mimarisi hala ilk günkü kadar güzeldir,bozulmamıstır.ve en güzel buluşma yeridir. saatin altında bulusalım denir.
antalya'da ki şöyle bir şey;
görsel
(bkz: big ben)
çanakkale ve balıkesirdekiler de oldukça meşhurdur.
aldığım duyuma göre gustave eiffel tarafından yapılmış olan kule...
bir tanesi de bursa'da tophane parki icinde bulunan kule. daha once Sultan Abdulaziz doneminde yapilan ve bilinmeyen bir sebeple yikilan kulenin yerine, Vali Resit Mumtaz Pasa tarafindan, ikinci Abdulhamid'in tahta cikisinin 30. yili olan 1906'da yaptirilmistir.
ing. clock tower
(bkz: clock tower)
tokat in simgesi haline gelen, 1902(h.1317) yilinda yaptirilan hemen altinda da bir saatcinin bulundugu guzel yapi.
kütahya merkez'de de bulunan kuledir. geçtiğimiz yıllarda başarılı bir restorasyon yapılmıştır fakat bu bile graffiticileri durdurmaya yetmemiştir.
izmit'te de bir tane bulunan nostaljik yapı.
çorum'daki de şöyle birşeydir.

görsel
6. nesil yazar.
çorumun merkezinde bulunan saattir. çan saati olarak da bilinir halk arasında.
izmit'te mimar vedat bey tarafından yapılan saat kulesidir.
görsel
izmir'e yolu düşen herkesin hatıra fotoğrafı çektirdiği kuledir.
(bkz: ipini koparan konak meydanında)
izmit'e Sultan II. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yıldönümü nedeniyle yaptırılan saat kulesi de şöyledir;

http://bit.ly/17ea1z
bugün rastladığım habere göre siirt'teki yok olmaya yüz tutmuştur.
kayseride de vardır bir tane..
oda şöyle bişey..
Sana yazdıklarım, seni
düşünmemin hala bir adım gerisinde.
Üstümde açılan bir paraşüt gibi ama,
daha yavaş düşmemi sağlıyor yere.
Renksiz heykellerin üstünde,
o öğle sonrası düşünü ilk anladığım günde.
"Çocukluğumun gündüz uykuları" gibi ,
hiçbir şey kalmayacak yakında.
Her şeyi yaşadığımızı hatırlatan,
o yaşanmamışlık hissi dışında geriye.
iyi bak sana yazdığım her dizeye,
çocuğun gibi koru hepsini, birlikte öğren:
Çünkü onlardır rüyalar gibi
bize yokuşun olmadığını gösteren merdiven.

Ve şimdi üstümüzden adım adım yukarı çıkan zaman,
ve şimdi zamanın boynuna astığım kolye,
ve şimdi kolyenin bir halkası daha düşüyor;
ve işte bir kadının zihni, yıkılmış "saat kulesi." *
sözlükten soğuma sebebi olarak beni gösterecek, kendisini teğet geçmiş acılara sahip sözlük yazarı.
bazı zamanlar olur, hiçbir dostunuz artık dinlemez sizi. ya dertler sıradanlaşmıştır, ya dostluklar. böyle zamanlarda hep hiç tanımadığınız birine sığınma ihtiyacı hissedersiniz. bambaşka bir yerden başlayan sohbet, terapiye ve günah çıkarmaya dönüşür. işte bu yazar da, bir süredir kafasını şişirdiğim insanlardan biri olmuştur. beni ders çalışmaya ikna etmek için verdiği mücadeleler başarılı olabildi mi henüz bilmiyorum, hala içimde istek yok.
sözün özü ise şu, kafamı dağıtma yolunda gösterdiği üstün çaba sayesinde 1000. entryimi kendisine ithaf ettiğim yazar insanıdır.
kendime de nice 1000'lere diyorum şu anda.
kayıp sözlük yazarı, kendisini dağa taşa vurmasından endişeliyim, olur arkadaş burası dünya herşey mümkün, dön yuvana...