bugün

son günlerde gündeme gelen rüşvet söylentileri üzerine tapu kadastro genel müdürü mehmet zeki adlı'nın gülelim mi, ağlayalım mı açıklamasıdır. adlı'ya göre vatandaş ev alma mutluluğuyla bahşiş veriyormuş ve kurumu rüşvet alan ilk 15 kurum arasında bulunmuyormuş.
(bkz: benim memurum işini bilir)
kardeşim alanda kabahat yok dedirten durumdur. vermeyin sizce niye veriyorsunuz o adam devletten maaş almıyormu işim hemen yapılcak diye herkez para verirse alırlar, sonuçta bu olur. kimse vermesin rüşvet. birazda rüşvet verenlere baksanız derim.
edit: sen çok rüşvet herhalde eksilediğine göre.
(bkz: peçeteci)
zaten turkiye'de hiç kimse rusvet almaz ki.
1 kisi gosterin rusvet alip is yapmis.
bizim verdiklerimiz ve onlarin aldiklari çorba parasiydi.
simdide adi bahsis kondu ki hemde bir bakan tarafindan.
sen simdi beni dava mi ediceksin rusvet aldim diye.
yoo edemezsin çunku ben bakanimin izniyle bahsis aldim.
alan da veren de hayrini gorsun.
Bir arkadaşımın yakınının vefatı üzerine defin ve taziye amaçlı, yanımda birkaç arkadaşım daha olduğu halde aynı gün mezarlığa gittik. işte cenaze namazıdır, defindir, duadır vs. işlemler, görevli 2 (iki) imam tarafından yerine getirildi.
Mezar başında başkaca yapacak işi kalmayan imam efendiler mezar başından ağır adımlarla ayrılmaya ve beklentili gözlerle rahmetlinin yakınlarını süzmeye başladılar. Daha sonra ölenin yakınlarından biri 50 YTL'lik banknotu avucunun içinde sıkıştırarak el altından hocaya takdim etti. Hoca parayı sol eliyle aldı ve hemen elini cebine attı. Daha sonra rüşveti diğer hocayla kırışmak üzere olay yerinden ayrıldı.
Not:Diğer hocayla kırışıp kırışmadığından emin değilim.

(bkz: imam osurursa cemaat sıçar)
araştırmalar rüşvet alımının gelişmemiş ülkelerde düşük gelir ve eğitim seviyeli kişilerde yaygın davranış olarak görüldüğünü bulmuştur. adını değiştirmek fiilin kendisini değiştirmemektedir.

kişi bir yerden sonra alınan rüşveti bir hak olarak görmekte ve her yaptığı işten bu geliri beklemektedir. Hatta bu gelirin elde edilebilmesi için görev kötüye kullanılmaktadır.

biz buna versen bir türlü vermesen bir türlü diyoruz.
aylık maaşı 2 bin ytl olan mehmet zeki adlı' nın oturduğu 600 bin ytl değerindeki evi düşündüm de .. bahşişler sağlam belli..
(bkz: teşvik primi)
(bkz: o bir fil memeli değil)
onursuz, şerefsiz, namussuz, hırsız bünyenin ahlak felsefesidir.
devlet memurunun bahşiş alması utandırıcı bir durumdur. ahlak bozukluğudur. yasaktır:
alan da veren de cezalandırılmalıdır..
30 yıl devlet memurluğu yapmış bir babanın oğlu olarak "way mq memurluk kavramı nasıl da değişmiş" dememe neden olan açıklamadır.
minareyi çalan kılıfını hazırlar hesabıdır. yaptığı işten utanmayan adamın arsızca üzerine konuşmaktan hiç çekinmediğini gösterir.
(bkz: benim memurum işini bilir)
(bkz: allah belanızı versin)
Bazılarının bir türlü öğrenemediği kavramları açıklayan cümledir. Rüşvet değil bahşiş. Faiz değil kar payı.
(bkz: orospu değil hayat kadınıyız abey)
"#2981403" günlerinin bizi getirdiği aşamadır, herhangi bir yüz kızarması ve utanma belirtisi bile olmaksızın söylenebiliyor olması ne düşündürücü diyecektim ama milletcek "düşünen yerlerimiz ağrıyor"...
rüşvet alsa nolucak hem , anayasayı bi kere delmekle bişi olmaz ki. abartmayın böyle şeyleri. buraya maksimum 50 entry girilir , 3 gün sonraya unutulur bi ara da , çok eski değil geçen hafta mikrofon krizi vardı. bi laf vardır , alışmadık götte don durmaz diye , bize bizi soymayan adam yaramaz. o halktan kopuk , memur zihniyetli olur saftirik olur , bu sözün sahibi adam gibiler sıradan şaşırtmayan olur..şener şen'in filmi vardı bilen bilir. adam bankadan parayı çaldırınca millet yürüttü sanıp saygı duyuyodu. gözünü sevdiğim türk filmleri..
(bkz: aynı tas aynı hamam)

işin ilginç yanı ne özal ne demirel şimdi de rte'nin tayfaları bu kervana katıldı. Türkiye'nin halkı yani biz çok ilginç bir milletiz, sanırım toplum olarak kazıklanmak hoşumuza gidiyor.
bayındırlık ve iskan bakanımızın da tapu memuruna verilenin bahşiş olduğunu ima ederek rüşvet olmadığını belirttiği acı durum. ne hallere geldik. tapu memur 10 ya da 20 ytl bahşiş alıyorsa kıdem arttıkça bahşiş miktarı da mı artıyor?
Bahşiş, hediyedir. Hukuki değil, ahlakidir. (bkz: ilber ortaylı)
(bkz: benim memurum işini bilir).
(bkz: bahşişci memur)
(bkz: bayındırlık ve iskan bakanı)
(bkz: bozacının şahidi şıracı)
rüşveti alıp çatır çatır yiyen kişiliksiz kesimin kendini savunması gerektiği anlarda yaptığı savunmadır.