bugün

ukraynanın önce kiriyip sonra boyun eğeceği karşılaşmadır.
iki ülkeden de bolca mülteci bayan beklediğim versus.
48 milyon nüfusa sahip ve arkasında abd ve ab desteği olan bir ukrayna, rusya için hiç de kolay lokma değil. bu iki ülkenin aralarında çıkacak bir savaş rusya'nın ekonomisini sarsmaya yeter.

ukrayna ordusunun çeçen mücahidlere destek vereceklerini söyledikleri açıklamadan sonra rusya'daki terör eylemleri de artabilir.
insanlık bakımından ukrayna'nın fersah fersah önde olduğu versus.

Bazıları ruslar kadar iyi konuşamasa da genellikle sıcakkanlılığından rus olmadığını anlayabiliyorsunuz. Gavur tanımının tam olarak uyduğu başka bir millet daha görmedim ben. Amk soğuk, suratsız ibneleri.
ruslar daha sinsi, ukraynalılar daha sevecen oldukları için ukraynalıların alacağı versus.

her şey bir yana ukrayna rusyadan daha ucuz. özellikle bu yaz.
(bkz: davay davay)
(bkz: Sleduyte za mnoy)
Savaşta rusya yatakta ukrayna gibi hayvani bir cevap vermek istediğim versus. Vizyonum bu kadar aga.
rusya kızları her türlü alır. oyyyş.
Herkes rusya'yı küçümsüyor ama dünyada amerika'dan sonra kutup oluşturabilen bir ülke.ukrayna'da fazla zorlanmadan girip ilerleyebiliyor.kırım'ı bir şekilde kendine bağladı.kendinden ayrılan devletlerde rusların çoğunlukta olduğu yerler var.bunu da ta sovyet zamanındaki uygulamaların sonucu.iran ve suriye'de hâlâ sözü geçen bir ülke.gürcistan kendisinden ayrılan bir devlet olduğunu için birçok şey ruslardan kalma.adamlar neyin nerde olduğunu çok iyi biliyorlar.stratejik yerleri vurup rahatlıkla gürcistan'a girdi.şu an gürcistan'da rus yanlısı bir hükümet var.aynısını diğer kendisinden ayrılan devletlerde de uyguluyor.ukrayna'da bunu başaramadı.başarsaydı zaten bunlar çok daha sessiz sakin olacaktı.gönül kırım'dan yana ama rusya istemesek de alır.
Ukrayna rahat alır bence. Evet
Rusyanın Ukraynayı büzzüğü ile tokatlayıp alabileceği versus.
görsel
Rusya askeri sevkiyata başlamış. Sanırım bir savaş daha başlıyor. Tarafımız belli, var olsun Ukrayna.
ukrayna gariban bir ülkedir, adam olan garibanın yanında olandır.
iki ülkeden de mülteci gelebilir bizim için problem yok.
Savaştan nemalanmaya çalışan sapıkları görüyoruz gerçi sizde haklısınız Anadolu irfanı falan filan işte.
Rusya rostovdan soksa, basi livovdan cikar amk, ukrayna kim ?
Bizimki yok orada namaz kilariz, burayi aliriz diye atip tutarken, putin koskoca kirimi aldi, tum dunya gikini cikaramadi.
Ne Rusya ne Ukrayna; Kırım türktür, Türkiye'nin olacak!
global askeri güç karşılaştırma özetine bakarsak ortada bir vs yoktur.

ukrayna'nın yapması gereken hamleler şunlar olabilir:
- doğrudan türkiye'ye müracaat edip, ülkenin postu hala para ederken rusya ile, mağlubiyet anlaşmasından çok daha karlı bir anlaşma için arabuluculuk talep etmek.
- rusya ile doğrudan sınırının bulunduğu donbas bölgesinde türkiye'ye araziye yayılmış gözlem noktaları veya uzun vadeli kiralanmış tarım arazileri gibi tesisler vererek, rus askerinin topyekün saldırısında türkler'in zarar görme ihtimali yaratıp, buna engel olmak. bir tür tampon bölge oluşturmak. ki bu konuda en az emperyalist davranacak ve rusya'ya en çok söz geçirebilecek ülke türkiye'dir.
- rusya'nın hala kendisinden bekleyebileceği enerji akım projeleri gibi hizmetlere sonradan zorlama olmayan, şimdi şart öne sürebileceği biçimde onaylar vermek, anlaşmaya başka maddeler sokuşturmak. mesela tesislerin mülkiyeti ukrayna'nındır, şu şu haklara sahiptir, rusya şuradan daha fazla bir şey talep etmeyecektir, kerç boğazında tartışmasız ortak kullanım vardır gibi. belki, yeterince şanslıysa iki ülke arasında yerleşik vatandaş mübadelesi bile yapabilir. özetle bu anlaşmalar, rusya'nın ukrayna'yı işgal etmesindense işbirliğini daha karlı hale getirmek anlayışında olmalı.
- ulusal kültürünü yavaş yavaş rus dili ve kültüründen arındırmak, bunu yaparken amerikan kültürüne yanaşmamak, bismarck almanya'sı gibi ulusal gurur gibi kavramları ön plana çıkarmak.
ülkece karışmamamız gereken versus, Ukrayna her an ‘ kocamdır döverde severde’ diyebilir.
Ordularında Hazırlıklar başlayan iki ülkedir.

görsel
görsel
raşa alır gibi .