bugün

--spoiler--
tarih bir kez yaşanıp geri alınamiyor. bazen düşünmeden edemiyorum. çanakkale'de o kadar insanımızın ölmesine izin vermeyip geçmelerine izin verilseydi ne olurdu?
--spoiler--

bu talihsiz söz öbeğinin sahibi olan yazar. kendisine google arama motorunda "aslanlar ve sarı öküz" adlı hikayeyi aratıp okumasını tavsiye ediyor. bu satırları sarhoşken ya da bilinci yerine değil iken yazdığını düşünmek istiyorum...
(#5498066)

Her daim islam müdavimi olan yazar. Zira Lenin ve Din adlı başlıkta islam adı geçmemesine karşın yine de müdafa pozisyonuna bürünen yazar. Lenin'in din hakkında söylediklerine ''lenin'in hristiyanlık için söylediği sözleri çarpıtıp islamiyete söylenmiş gibi uydurma kelimelerle süsleyen ve insanları komunizmden uzaklaştırmak için batılılarca yapılan propagandaya alet olanların uydurduğu görüş.''demiştir.

Oysa uydurulma filan değildir. Lenin, marx ve hegel gibi komünizm'in büyükleri her fırsatta dinlerin gereksizliğini ve akıl bulandırıcılığını ''din, kitlelerin afyonudur'' şeklinde nitelendirmiştir.
(#5500989) Başlığı açıp sonra da bir avlu kenarına bırakmış ve başka bir entry ile karşınıza çıkmıştır. Lan yemediler galiba, o halde demogoji yapıyım diyerek işin içinden sıyrılmak istemiştir. Fakat beceremeyip daha da batmıştır.
abd denen kukla efendisinin bir elinde bölücüleri, bir elinde dincileri oynattığını bilmeyen yazar. birine böldürür, birine yıktırır. git sor amerika'daki şeyhe!
konya'da gizli gizli esrar içip dansöz oynatmış bir vatansever. ben demiyorum kendi söylüyor.

"yıllardır konya'da yaşadım, oruç tutmadım, esrarımı sarıp içtim, içkimi keyifle yudumladım, dansözü çağırıp eğlendik. bir günde bir insan bana gelip neden bunları yapıyorsun burası konya diye itiraz etmedi. aydın, eğitimli insan her yaptığını ortalık yere sıçmaz. her şeyin yeri ve zamanı olduğunu bilir."

ama bu herzeleri yerken afiş bastırmadığı için, halkının değerlerine saygılı tipik milliyetçi-maneviyatçı-aydın bir vatan evladıdır kendisi.

eserin tamamı için :

(bkz: #5575162)
millet öküz olunca ne kadar laf söylese boş olduğunu bilen yazar. bir başlık açıp altına eylem yapan insanlara küfür eden insanlara tepki göstermesinin karşılığı olarak ayar yemelidir.

tanımayan mallara duyurulur. milliyetçilerden ve faşistlerden nefret eder. fakat bir eyleme imza attılar diye düşüncelerine karşı olsa dahi kimseye mal, hayvan, evrimini tamamlayamamış gibi hakaretler yazılmasını hazmedemez. canının dilediği gibi yaşar, insanların değerlerine saygı gösterir. bazılarının başlığının altına girip söylemediği şeylerle ayar vermeye tenezzül etmez. ayar vermek gerekirse söylediklerini yazıp onu eleştirir.
konyaya tekrar ivedi olarak dönüp dansöz oynatıp esrar içmesini canı gönülden arzuladığım yazar. bu sefer kurtulacağını sanmıyorum.
COD2-3-4'ün multiplayer bölümlerinde genelde direk düşman basesini basma anlamınada gelir.
(bkz: Rush çekmek)
kimse boşuna başvurmasın artık. bıraktık o işleri. konya'da içki tüketilir, oturak alemi yapılır, namaz kılınır, dindar insanlar çoktur. kimse ortalık meydanda faaliyetlerinin reklamını yapmaz. her şeyi yerine göre yapar. hem insanların içki içmesini ve namaz kılmasını eleştirip hem de yobaz diyeceksin. asıl yobaz; insanların sadece sevaplar işlediğini, günah işlemediğini savunan bir ütopyada yaşayan adamlardır. her insanın sevabı da günahı da kendine ait. bir kafirin her türlü günahı işleyip çıkıpta inançlı insanların sevapları yanında günahlar işlemesini eleştirmesi bir ironidir.

inançlı insan en azından günah işlediği için pişman olup af diliyor. allah'ın affetmeyeceği tek bir günah yok. kul hakkından başka. günah olduğunu bilerek yapan insan en azından günahını gizli yapar. tabi dini konularda bilgisiz olunca günahların göstere göstere yapılmasının gizlice yapılması ile aynı değerde olduğunu sananlar olacaktır. bir günahı günah değil diye savunan veya günah olsa da yaparım bak diyip ortaya çıkanlarla yaptığı günahtan utanıp bir kenarda gizlice yapan arasındaki farkı algılamaları beklenmez. benim burda yazabiliyor olma sebebim; yazarların bazı şeylerin anlamını bilmeyenlere öğretme görevi, inananların neden günahlarını gizlediklerini anlatmak ve çok önce tevbe etmiş olmamdır.

"Günahı açıktan işlemekten sıkılmayanlar hariç bütün ümmetim bağışlanmıştır. Geceleyin bir günah işleyip, Allah da yaptığı bu günahı örtmüşken sabahleyin kalkıp, "Akşam şöyle şöyle yaptım" diyen kişi, açıkça günah işlemekten sıkılmayan kimselerdendir. Rabbi geceleyin suçunu örtmüşken, sabahleyin kalkıp Allah'ın örttüğü bu örtüyü kaldırıyor." hadis

(bkz: Settar ul Uyub)
güzel yazıyor. beni bilen bilir şu sözlükte kimseyi takip etmem. ama bu kardeşimiz farklı sanki. çizgisini bozmaması dileği ile.

edit : ha sen eksiledin diye ben fikirlerimi değiştiririm şimdi. hemen abi!
Gelmiş geçmiş en iyi rock topluluklarındna biri, Geddy Lee, Alex Lifeson ve Neal Peart'den oluşan Kanadalı üçlü.
progressive müziğin kilometre taşı. en büyük ustaları.

(bkz: 2112)
parfüm markası.
sözlüğe patır patır bilgi döşeyen yazar, bu olmasa sözlük bilgisiz kalırdı.

sana ne? isteyen istediğini girer yazar. burası da zaten bilgiden geçilmeyen bir sözlük, adımımızı atsak yeni bir bilgiye rastlıyor, dağarcığımızı geliştirdikçe geliştiriyoruz.

evet yazdıklarım seni rahatsız etmiştir. karanlıkları aydınlatmak bizim görevimiz, aydınlığın saçtığı ışık gözlerini rahatsız etmeye devam edecek...
tahminimce, kafası hala güzel olan yazar.

yıllar önce bıraktım falan diyor ama inanmayın, zira yazdıkları, kafa ayıkken zihninin karanlık dehlizlerinden çıkacak kadar tutar yanı olan şeyler değil.

sözlüğü foruma olmaktan kurtaralım derneğini göreve çağırıyormuş paşam. peh peh, sanırsın braveheart..sen daha modeme kablo bağlayamazken biz burda formatı yalayıp yutuyoduk evladım, başka başka mecralarda akıt biriken enerjini hadi.

ayrıca ne içtiysen aynısından istiyorum. bunu da belirteyim.
(#5915222) ilkokula gidip okumaya ve okul yasantısına en bastan baslamasını önerdiğim gercekten komik bir mantık ve teroileri olan uludag yazarı. entrysini okurken baya güldüm.
counter strike oyununda , oyun başladığı anda oyalanmadan herkesin bir tarafta giderek baskın yapmasına denilen bir terim. yarı türkçeleşmiştir oyun için.
(bkz: a2 den rush atalım beyler)
(#6324495) numaralı entrysini takdir ettiğim yazardır.
Takip edilesi sağlam sözlük yazardır.

Rumuzumun altına yazmış, beni bahtiyar etmiş kişi. Merak, ettim kimdir diye baktım, birkaç entrysini okudum 'bu benim biraz daha bilgili halim' dedim, saygı duydum. Ama osman baydemir gibi bir cibiliyet sorunu yaşayan adamı savunması ile fikrim değişti. Fikirlerine tam olarak katılmasam da iyi yazan yazar.
kafayı anketle bozmuş zavallı yazar. her başlığı bir şekilde anketle bağdaştırabiliyor.
osman baydemir'i biti kadar sevmeyen yazar. nerde koruduğumu hatırlamıyorum. ancak doğru söyleyen-yapan yılan bile olsa doğru söyledi-yaptı demek gibi bir adetim var.

şimdi buldum. (#6862786) nolu entryde korumak gibi bir amaç gütmedim. fakat kavga eden iki grup olduğunu biliyorsunuz. grubun biri kendini rencide edilmiş hissettiğinde ne yapar? iki seçeneği vardır. birinci seçenek kendisinin de karşı tarafı rencide edecek kadar terbiyesizleşmesi, ikinci seçenek hiçbir şey demeyip içten içe kin duyguları besleyip fırsat bulduğunda arkadan hançerlemek.

şimdi osman baydemir o konuşmayı yaparak kürtlerin tepkisinin büyük kısmını emmemiş olsaydı oy aldıkları kürt taban ne yapacaktı? siyasiler bizim fikirlerimizi dile getirmiyor, bizlere hakareti görmezden geliyor deyip sokaklara dökülecek ortalığı yıkacaklardı. kargaşayı emmek için böyle yollar bilinçli olarak yapılabilir. mesela istemeden canını yaktığınız birinin sizin canınızı yakmasına izin verirsiniz ki olay büyümez ve kapanır gider. sonra salim kafayla hesaplar yeniden yapılır.

bir örnek vereyim. 1960larda türkiye'de sol aşırı güçlenip büyüdü. o zamana kadar sol bir parti olmayan chp kendini sol olarak göstermeye ve yükselen solculuğu engelleme yoluna gitti. chp sol bir parti midir? değildir, ama kendine solcu diyor. sonra insanlar soldan soğuyup ne olduğunu bile öğrenmek istemiyor.

bir örnek daha vereyim. iki arkadaş veya kardeş kavga ettiniz. biri diğerini dövdü. dayak yiyen babasına, öğretmenine gider. onlarda döven kişiye bir iki tokat atarak olayı ödeşme noktasına getirir. sonra iki arkadaş kolkola ağlayarak gider.

bir örnek daha vereyim. sokak ortasında adamın biri kadını tokatlıyor, gelme diyor kadın yine de ardından gidiyor. demek ki bir hata yapmış ve bunu dayak yiyerek ödeşmek istiyor. barışmayacak adam umursamaz, dövmez de çekip gider.

yani aslında büyük bir tepkinin(eylemlerin) önüne geçmiştir. bunu doğu perinçek'in deniz gezmiş, mahir çayan ve arkadaşları amerikan denizcilerini denize dökmeye giderken yanlarında yer alıp fikirlerini değiştirmesine benzetebiliriz. doğu perinçek en son barikat falan kurup önlerine geçmiş ama onlarda işe yaramamış. bu olayda ise işe yaradı ve oturup düşündüler. biraz siyaset takılalım diyerek eylemlere ara verdiler. ben ta o gün yazmıştım. yanlış mı yazmışım? yoksa hala büyük eylemler yaşıyoruz da benim mi haberim yok.
özel mesajdan hakaret edip iş ciddiye binince naif adam pozlarına yatan yazardır.
kalemi sağlam yazar.
garip adam. Bakıyorum da hakikaten entelleşmiş birisi. Bilgi düzehi acayip yorumlar doğuruyor. Saygı duyuyorum.