bugün

çok sert ama keyifli spordur. uzun mesafe koşusu ile sprint yeteneğini; bunlara ilaveten de güçlü olmayı gerektirir.
amerikan futbolundan farklı bir mantığı vardır aslında. Futbolda katedilen mesafe (yardage) önemlidir; rugby'de ise topa hakimiyet (possession).
Amerikan futbolundan çok daha fazla sert, hızlı ve bir o kadar ilgi çekici bir oyun. Bostanlı'nın maçını canlı izleme şansım oldu, bir de Saint Joseph'in. Güzeldir, oryantasyonda oynamaya kalkıp genel terimleri çabucak hafızaya yazmıştım.
amerikan futboluyla top-saha benzerliği ve temasa dayalı bir spor olması dışında aslında hiçbir alakası yoktur. kuralları oynanışı vs çok daha farklıdır. oynaması inanılmaz eğlenceli olmakla beraber herhangi bir takımı veya ligi takip etmiyorsanız, kurallara hakim değilseniz izlemesi sıkabilir. ragbi dünyada oldukça izlenen ve oynanan bir spordur. avrupa ve okyanusya ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede ragbi önemli bir spordur. union, sevens, league olarak üç farklı biçimde oynanabilmesi de bu sporu daha da ilgi çekici kılmaktadır.
hayatım boyunca birçok farklı sporla ilgilendim birçok farklı sporda farklı takımların lisanslı sporcusu oldum. bi bok oldun mu derseniz, olmadım. ragbiyse bunların arasında gerçekten ayrı bir yere sahip. lise yıllarıma denk gelmesinden de kaynaklanabilitesi de var tabi ama ragbi her şeye karşın hala en sevdiğim sporlardan. tüm dünyada bu kadar tanınmasına karşın türkiyede hala yeterince tanınmaması hepimizi üzmekte. ragbiye gönül vermiş belli başlı abilerim ve arkadaşlarım ellerinden geleni yapsa da ülkemizde ragbi pek de ilerleyecek gibi değil. kadıköy, odtü, samsun, avrasya, koç vs 10u aşkın takımımız bulunmakla beraber. kalite olarak pek ileride değiliz. bu güzide sporun ülkemizde yayılmasını umuyoruz.
incelemek isterseniz: http://www.worldrugby.org/
Rugby’nin birkaç basit kuralından bahsetmek istersek en önemli kuralı ileriye pas verilmemesidir. 15′er kişilik takımlar halinde oynanan bu sporda güç ve çeviklikten ziyade cesaret ön plandadır. 8 kişi forward ve 7 kişi back olarak sahadaki pozisyonlar ve roller ayrılır. Futboldan farklı olarak ragbi oyununda forvetler daha ağırdır, çarpışmalarda ve daha ağır mücadelelerde forvetler bulunurken back olarak oynayan oyuncular daha çok kaçmaya ve sayı yapmaya odaklı oynarlar, fakat yeni dünya rugby düzeninde uluslararası takımlara baktığımızda forward oynayanlar kadar back olarak oynayanlar da rock veya maul gibi pozisyonlarda mücadelenin içinde kalıyor. Ragbi, ragbi birliği (ingilizce: rugby union) veya ragbi ligi (ingilizce: rugby league) kuralları ile oynanır. Bir diğer çeşidi olan yedili ragbi, hem ragbi birliği hem de ragbi ligi kuralları ile oynanabilir. [ spor sayfası ]
Rugby maçlarını düzenli olarak nereden takip edebilirim ?
izlemekten zevk aldığım tek spordur sanırım.
Rugby ile ilgili kuralların yer aldığı Türkçe bir kitap varsa yeşillendirebilirseniz iyi olur.
tanım:erkek sporu.

üniversite günlerim aklıma geldi, hey gidi günler.