bugün

satrançta, şah ve kale henüz hiç kullanılmamışsa, yerlerinin değiştirilebilmesi kuralı/hamlesi.
satrança sonradan eklenmiş bir savunma hamlesi,iki farklı çeşidi olup notasyonda 0-0 yada 0-0-0 olarak ifade edilir.
rok yapabilmek içi, şah ve kalenin arasında başka bir taş bulunmaması ve rakibin aradaki boş bölgeyi tehdit etmemesi gerekir.
alternatif rock deme şekli
(bkz: büyük rok)
(bkz: küçük rok)
okan bayülgen'in rock telaffuzu.
'roka'nın erdener abi si.
satranç'ta kale ve şah taşlarıyla yapılan bir hamledir, hamlenin yapılabilmesi için şah'ın hiç oynatılmamış olması vebu iki taşın arasında 2 boşluk olması gerekir. bunlarla beraber şah'ın tehdit altında olmaması da lazımdır.
lehçede "yıl, sene" anlamına gelir.
satrancın 'ofsayt'ıdır.
(bkz: rasim ozan kütahyalı)
2004 çıkışlı nattfödd adını taşıyan finntroll albümünde yer alan, enstrümantal bir şarkı.
ya rok diyorum ya_rak diyorum*
(bkz: rock)
(bkz: killa hakan)
uzun rok: uzak olan kale ile şahın değişimidir.
kısa rok: yakın olan kale ile şahn değişimidir.

değişim şöyle olur: önce şah alınır, rok yapacağı kaleye doğru 2 adım gider, kale alınır şahın üstünden atlayarak yanındaki kareye konur.

şartlar:
1. şart: şah daha önce oynatlmamış olmalıdır.
2. şart: rok yapılmak istenen kale daha önce oynatılmamış olmalıdır.
3. şart: rok yapılacak kale ile şah arasında hiçbir taş olmamalıdır.
4. şart: rok yaplacak kale ile şah arasındaki boşluklar rakip tarafından tehlike altında olmamalıdır.
bu hamleyi yapan garanticidir. saldırıyı değil, savunmayı sever.
"bu ülkücülerin işareti, bu da rokçuların işareti." * *
ilk kez ömer çavuşoğlundan duyduğum rasim ozan kütahyalı'nın kısaltması. küçük adama uzun isimle seslenmeye gerek yok ne de olsa.
Rock kelimesinin ingiliz telaffuzuyla söylenişidir. Daha çok kaliteli grupları nitelendirmek için kullanılır.
(bkz: rok ile rak müziğin farkı)
(bkz: rasim ozan kütahyalı)
başka bir medya dansözü olan ahmet çakar tarafından rasim ozan kütahyalı'ya takılan lakaptır...
fenerbahçe kemalizimden daha tehlikeli dememiş olan ve diyen kişiyi azarayan gazeticidir.
bir şah degildir.
--spoiler--
http://www.medyaradar.com...1.jpg&w=460&h=300
--spoiler--
rasim ozan kütahyalı'yı tanımlamak için kullanılan komik kısaltma. ne zaman biri kullansa gülümserim. rok rok ne lan?