bugün

dün akşam yayınlanan show tv ana haberde, türkiye'de mahalle baskısının en çok hissedildiği yani bir anlamda en yobaz il olarak lanse edilen ilimiz.
şelaleleriyle ünlü güzel bir karadeniz ili.
şöyle derler:

"biz rizeliyiz yoktur inkarımız,
baston ile siker en ihtiyarımız!"
alan kodu 464 olan il.
babalarımızı, dedelerimizi sırf ispirli oldukları için camilerde dahi arka saflara göndermiş insanların çokça bulunduğu bir ildir. halihazırda yaşadığım ildir. 50 yıldır bizi kabul edemeyen ve hala zaman zaman "aa, ispirliymiş" "ispirli değil mi" "ispirliyse ondan beklenir" "başımıza bela oldu bu ispirliler" diyebilen ama yaz olduğunda ispir'e koşan zihniyetin yaşamakta olduğu, trabzon'un gölgesinde kalmış, medeniyetten önce parayı görmüşlerin yaşadığı, doğal anlamda mutlaka gezilip görülmesi gereken bir ildir. handüzü, ovit, uzungöl yayla şenlikleri gibi sosyal etkinlerin kendisinden başka hiçbir yerde aynı ortamı sağlayamayacak kadar renkli yaşandığı bir ildir.
Türkiye'nin en fazla yağış alan yeşiller içinde çok güzel bir doğu karadeniz ili.
her insanın hayatı boyunca en az bir kere gidip görmesi gereken yerlerden biri. öyle ki, binbir türlü çiçeğin, yeşilin, mavinin her tonunun, herşeyden öte eli öpülesi insanların bulunduğu bir yeri görmek istememek, onu sevmemek mümkün müdür ?
doğu karadeniz bölgesinde bulunan her mevsim yağış alıp en çok yağışını sonbaharda alan,bitki örtüsü orman olan,türkiyedeki çayın %100ünün yetiştirildiği şehir olan rize,memleketim olduğu için her zaman gurur kaynağım olmuştur. dünyadaki cennettir benim gözümde.
yürüyen merdivenin henüz geldiği il.

http://www.milliyet.com.t...09/29/index.html?ver=9040
oldukça küçük bir alana kurulan şehir merkezi zamanla denizin doldurulmasıyla büyütülmüş ve bügünkü halini almıştır,bu projenin mimarı ise rizelilerin çok sevdiği ekrem orhon'dur,rizelilerin tabiriyle o,denizi kara karayı para yapan adamdır.
toplam nüfusu : 365.938
kafkas kökenli bir kelime olduğu sanılmaktadır.
300 metrelik otoban gibi üst geçitini görünce çok şaşırdığım bir yer.
http://webtv.hurriyet.com.tr/?cid=1&vid=2039
yeşil mi yeşil toprak kokan memlekettir. yaylaları, mısır koçanları, çayı, kivileri...

ismini birden sol frame'de görünce heyecanlandım. özledim memleketimi.
pastanecileriyle/pastacılarıyla meşhur şehir.
ramazanda gidildiğinde yapılacak pek bişey bulamayacağınız mecburen mado da takılacağınız şehirdir. ha doğa ve spor tutkunuz varsa iş değişir zira trekking ve rafting imkanları göz kamaştırıcıdır.
çayı ve çaydanlığı barındıran memleketim. yemekteyiz deki laz arkadaş yüzünden kimliğimi karaladım.
Böyle bir memleketin değerini bilmeyen, derelerini dizginlemeye çalışan bir başbakan yetiştiren şehir. Yazık...

(bkz: yediği kaba pislemek)
bereketli topraklar diye adlandırılsa da,bereketsiz insanların da çıktığı güzel ülkemizin güzide şehirlerinden biridir.
(http://www.facebook.com/v...deo.php?v=104983282880818)
eskinin sol kültüründen yeninin yobaz kenti.nerden nereye dönüştürüldü bir şehir.
(bkz: kaybolan şehirler)
türkiye de rafting merkezidir.
Doğa güzellikleri mükemmel olan fakat Heslerle doğasını katletmeye ( özellikle ikizdere yolu cok kötü santraller için dere yolu değiştirilmiş onlarca tünel acılmıs ) and içilmiş memleketim.
burada yaşayan insanların bir atmaca tutkusu vardır ki sormayınız gitsin. içinden çıkamayız sonra.
çay+ fındık+ yeşil+ uyy+ kemençe+ horon+ kafa insanlar.