bugün

doğu karadeniz'deki türkiye'nin en güzel şehri diyebileceğimiz yer.çayıyla meşhurdur.
1 haftadan fazla kalınırsa yeşilden baygınlık geleceği için terk edilmesi gereken şehir...
metropol kardeşim.
bir mandalina çeşidi. *
53 plaka numarasına sahip il.
yaşanmış bir hikaye:
rizeli hacılardan (Molla emin) hacda araplarla muhabbete dalar her nasıl olur ise söz donup dolaşıp bizimkinin memleketine gelir.
ve anlatmaya başlar, her taraf yeşilliktir. yılın döt mevsimi yeşildir benim memleketim, her yerinde irili ufaklı ırmaklar, dereler çağlayarak akar, kuş sesini duymayacağınız, böcek hareketlerini görmeyeceğiniz, suyun şarıldayarak akışına tanık olşmayacağınız bir an yoktur felan felan... bizimki tam bu şekilde devam ederken dinleyen araplardan biri söze girer ver şerit kopar.
-molla kaçırmış, cennetten geldiğini zannediyor.
işte rize böyle bir yerdir. tabi şehirden kırlara doğru biraz gider iseniz.
memleketimde * pek sevilmesede *, benim çok sevdiğim, lazca da buluşma yeri anlamına gelen şehrimiz. sevmemek eldemi ki?
bugünkü adını nereden aldığı konusunda farklı söylentiler vardır. Bir rivayete göre , ilkçağlarda Pontus Krallığı nın yönetimine giren bölgeye Yunanca da pirinç anlamına gelen Rhisos ya da Rumca da dag etegi anlamina gelen Rhiza adı verilmiş . Bu isim , zamanla değişime uğrayarak bugünkü şeklini almış .

Bir diğer rivayet ise , Osmanlıca da kırıntı , döküntü anlamına gelen Rize kelimesinin bu kente adını verdiğine dair.

1461 yılında F.Sultan Mehmet in Trabzon u fethiyle tüm bölge Osmanlı topraklarına dahil olmuş . Uzun süre Osmanlı egemenliğinde kalan bölge 1. Dünya Savaşı nda Çarlık Rusyası nın işgaline uğramış ; fakat bölgenin coğrafi koşulları Ruslar ın burayı terk etmesine yol açmış.

Bölge , dağlık yapısından dolayı çok fazla tarihi zenginliğe sahip değil. Tarihi eserler arasında sayılabilcek olanlar Zilkale, Kale-i Bâlâ (Yukarı Kale) ile Şenyuva ve Köprüköy Köprüleri' dir.
recep tayyip erdoğan'ın yıllar önce olduğu gibi yine her gittiğinde sert konuşmalara sataşmalara polemiklere imza attığı memleketi.
yoğun ve güzel çay üretiminin yanında kivi yetiştiriciliği ile de ünlü, yeşil ve mavinin birleştiği şirin şehirdir.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.