bugün

dublaj sanatçılarının bağlı oldukları şirketlerden biri
tiyatroda ve sinemada kullanılır. çok sevilen ve çok iyi olan filmlerde vurucu replikler ön plana çıkar, heyecan yaratır ve hatta düşünce dinamiklerimizi yerinden oynatır. bazen ağlatanı olur bazen katıla katıla güldüreni.filmin ve oyunun yaratacağı etki repliklerde gizlidir, hikaye ve yerleşke çoktur film için; ama herkesi vurabilecek replikler yazmaktır önemli olan. şöyle bir hatırlayın vanilla skyı, fight clubı, the truman showu. bu örnekler tükenmez. şişirilen filmlerde çok da kaliteli replikler bulamayız zaten. belki 1-2 tane kaliteli vardır; ama gerisi mutat repliklerdir. her filmde 1 tane bulunur onlardan. velhasılıkelam, filmleri , oyunları kaliteli repliklerinden ötürü sever seyirci incelendiği ve anlaşıldığı üzere.
unutunca sıctıgın seydır. ozellikle de tiyatro sahnesındeysen..
tiyatro oyununda diğer oyuncunun sözüne göre verilmesi gereken karşılıktır.
afili bulunduğundan olsa gerek, sözlükte kullanması pek popüler bir kelime.

misal başlık: ''anne bokumda boncuk buldum'' olsun. tanım: ''bokunda boncuk bulan mal çocuk repliği'' oluveriyor.

hayır bu hayali kahramanların alayı mı oyuncu ben onu anlamıyorum. lan meğer memlekette herkesin bir repliği varmış da bizim haberimiz yokmuş be...
replik(fransızca)
son söz.
(bkz: http://www.replikler.net)
sahnede konuşan oyuncuların birbirine söyledikleri sözlerden her biri.
(bkz: http://repliksitesi.com/)
benim için en vurucusu bu'dur:

--spoiler--

Tabağın o kadar çok doldu ki, kenarından düşenleri görmüyorsun...

--spoiler--
Önce gülümsemeler gelir,ardından yalanlar ve sonunda silahlar
http://sutlukahve.co/dizireplikleri/
http://sutlukahve.co/filmreplikleri/

bu adreslerde en güzelleri bulunur.
Eğer bunun cevabını doğru vermezsen, seni hayatının sonuna kadar sakat bırakırım.. (bkz: Cüneyt Arkın)
-kendini okuyan ders kitabı gibisin
ve olay biraz daha çözümlenmiştir arabanın patlamasının nedeni daha nettir
-bilgi maddeye enerji katar güçtür der itfaiye amiri ajana bilgiçlik taslayarak ateş topu fantastik film.
Tüm Umudunu Kaybetmek Özgürlüktür- Fight Club (Dövüş Kulübü).
sevimli bir tiyatro terimi. tanım olarak, sahne oyunlarında oyuncuların birbirlerine söyledikleri her bir söylem diyebiliriz.

unutulmayan birkaç replik örneği verelim;

- leon; hayat hep böyle zor mudur yoksa sadece çocuk olduğunda mı böyle gelir? (mathilda)
- usual suspects ; şeytanın yapmış olduğu en büyük hile, tüm dünyaya yaşamadığına inandırmaktır.
- inception; çözmesi iki dakika sürecek bir labirent çizmek için bir dakikan var.
forrest gump; ben zeki bir adam değilim ama aşkın ne olduğunu çok iyi biliyorum.
- ucuz roman; eğer yanıtlarım seni korkutuyorsa, o zaman korkutucu sorular sormaktan vazgeçeceksin.
- fight club - sevmediğimiz insanları etkilemek için sahip olmadığımız parayla ihtiyacımız olmayan şeyler alıyoruz.

fakat beni bugüne kadar en fazla etkileyen replik shindler's list'in içerisinde geçen 'güç, öldürebilecekken öldürmemektir' cümlesidir.
Faili meçhullere bakarken polis ofisinde komiser:
-inançlı olabilirsin.
Cevap mağdurdan:
-inançlı olmak onların işine yaradı mı
Film: öldürme arzusu 2018.
görsel
görsel
görsel
görsel
görsel
Random “replik” tekniği adında bir yaratıcı yazarlık dersi tekniğidir.

Tekniğe göre bir yazar kişisi, eline aldığı kağıdı ve kalemi ile istediği herhangi bir kalabalık ortama sessizce karışıyor. Ardından çevreden duyduğu hangi ses varsa (insan, hayvan, makineler vs.) random bir şekilde yazmaya başlıyor. Daha sonra bu yazılan söz öbeklerinden, repliklerden, seslerden bir hikaye taslağı hayal edip içine kurgusal karakterlerde ekleyerek eğlencenin dibine vuruyor.
Sahnede '' I've witnessed that the holy justice did not take place ! '' derkenki bedenimi saran çılgınlığı hatırlatır hep replik sözcüğü. Eski, güzel günlerin huşusu çöker...

Film, kitap, oyunlardan alınan vurucu cümlelerdir bunlar.
Maykıl bu adamlar japon balığın pişmesini bile beklemezler gibi kitaplarda pek olmayan aksiyona atış yapan senaryo canlısıdır.