bugün

1990'lı yılların ikinci yarısında meşhur olan civcivlerdir. her tür renkteki civciv çocukların ilgisini çekmek için kimyasallara tabi tutularak zarar görmüştür. çocukların aldığı civcivler ikinci gün ölmekteydi. saman alevi gibi başladı ve bitti.
alan zihniyeti sorgulamak lazım gelen, sırf para kazanmaya yönelik olan bir nevi canilik.
ölecek diye korktuğumdan asla alıp besleyemediğim hayvanlardır.

(bkz: kapitalızım tuzağı)
yumurtadan çıkmadan önce kabuğu delip gıda boyası enjekte edilerek elde edilen civcilerdir.
hayvanlara iskencenin en sevimli gorunen hali.
1 ay içinde ölen, ölmese bile büyüdükçe rengi kendind gelen civcivlerdir. civcive bildiğiniz badana atmışlar.
civciv katliamidir.
Cevizlibağ metrobüs köprüsünde bolca bulunan civcivlerdir. En son önünden geçerken Şöyle bir diyaloğa şahit olmuştum;

- ne güzelmiş bunlar ya rengarek. Ama ölür bunlar hemen.
+ yok abicim bunlar aşılıdır.
- civcive aşı mı olurmuş, bak alıyorum eve gidene kadar ölmesinler sonra.
- valla ölmezler abi.

''Valla ölmezler'' sözünü hayatımda ilk kez civcivci abi'den duydum. Ulan adam hakkatten işinde zirveye oynuyor.
boyamayın şu hayvanları denilesi olaydır, yazıktır.
Pazar ve sokaklarda satılan, küçükken sırf güzel diye vahşete ortak olduğumuz Civcivlerdir... gördüğünüz yerde satışı durdurmak ve Civcivlerin tekrardan yumurtadayken boyanip ömrünün kisaltilmasina engel olmak için il çevre müdürlüğüne ihbar ediniz!
satan birini görürseniz gidin dövün. net.
yazıktır. bir de işi abartıp piyasaya mor inek sürenleri var.
Çok yaşamayan civcivlerdir.
evet küçükken zorla aldırmıştım babama satıcı abi bi hafta ömürleri var demişti bi hafta geldi çattı aylar geçti kocaman tavuk oldular beni kovalamaya başlamışlardı bizde başkalarina vermiştik. Biri pembe biri yeşildi ama yazık yani hayvanlara .
yumurtayken boyanan civcivlerdir. çok uzun süre yaşamazlar.
Hayvanlara eziyettir.
Kucukken pazarda satilirdi. Anneme alalim dedim, almadi.
Bende seneye de giymek uzere alinmis, 2 beden buyuk montumun cebine attim bir tane. Eve geldigimde olmustu bile. Ben hayvan olduren bir katilim.
https://www.facebook.com/photo.php?v=695136180536037

almayın!