1. 1.
  (bkz: rembrandt aydınlatması)
  ... sle7in
 2. 2.
  Rembrandt Harmenszoon van Rijn.
  Leiden 15 Temmuz 1606 - Amsterdam 4 ekim 1669
  Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir.
  Işığın ve gölgelerin ressamı olarak anılır.
  ... ozan oyunbozan
 3. 3.
  Hollandali ressam ve gravurcü.
  1620-1623 yılları arasinda Leiden'de Jacob Van Swanenburgh'un atölyesinde ilk resim çalışmalarına başladı. 1623-1624'de Amsterdam'da Pieter Lastman'ın yanında ışık etkilerini ön plana çıkaran sanatın inceliklerini öğrendi. Pijnas'in yaninda ressam ve gravurcü olarak çalıştı.
  1625'te Leiden'e dönerek bir atölye açtı ve güçlü ışık etkileriyle vurgulanmış dramatik yogunluğu olan eserler yaptı.
  1630'da Amsterdam'a yerleşti. Gravür calışmaları yaptı. ilk gravürlerinde portreler kompozisyonlar ve incil'den alınmış konuları işledi. ışık gölge denemelerini (chiaroscuro) gene bu gravürlerle yaptı. 1632'de Cerrahlar Loncasindan grup halinde portre siparişleri aldı. Bunlardan biri ilk önemli yapıtı olan 'Doktor Tulp'un Anatomi Dersi' (1632 Mauritshuis Lahey) ile üne kavuştu.
  Bir dükün kralın veya ruhani bir liderin hizmetine girmeden geçimini doğrudan halktan sağladi. Kim olursa portresini yaptı. Bunu yaparken sanatını harcamadı aksine büyük bir heyecanla çeşitli tipleri renk ve çizgilerle tuvale aktardı. 'Koltukta Genç Bir Kadın' bu döneminin en güzel örneklerindendir. 'Samson'un Gözlerinin Kör Edilmesi' adlı eserinde ise barok tarzın etkileri görülür. 1633'de 'Düşünen Filozof' ve 'Rembrandt'in şapkalı ve Altın Zincirli Portresi', 1637'de 'Tabiya'dan ayrılan Melek Rafael', 1640'da 'Kutsal Aile' gibi eserleri Louvre'da bulunan yirmiye yakın tablosu arasında sayılabilir. çıplak vücut çalışmalarından biri olan 'Suzanna Banyoda' (1637) adlı eseri en renkli ve canlı vücut resimlerindendir.1642'de Amsterdam Keskin Nişancılar Loncası'ndan resim siparişi aldı ve 'Gece Devriyesi' (Gece Nobeti) kompozisyonunu yaptı. Bu eseriyle çoşkulu bir kusursuzluğa ulaştı. Eser tüm Hollanda resim okulunun en büyük eseri sayılır.1642'de esi Saskia'nin ölümünden sonra daha dengeli eserler verdi. 'Emvas Hacıları' (1648 Louvre) ve dramatik figurler taşıyan gravürler yaptı. 'Hastaları iyileştiren isa' (1642-1649), üç Hac (1653), 'ikinci Anatomi Dersi' (1656) bunların arasında sayılabilir.1645-1663 yılları arasında beraber olduğu ikinci esi Hendrickje'den aldığı ilhamla bircok sanat eseri meydana getirdi. 'Davut'un Karısı Batsaba', 'Hendrickje Stoffels Portresi' (1652), Yıkanan Kadın (1654), en olgun en ebedi eserlerindendir.
  1656'da yılında yaptığı 'Yakup Yusuf'un oğullarını Takdis Ediyor' isimli kompozisyonunda yaşlı Yakup'un torunlarını takdis edişini anlatmaktadir.
  1662 yılında aldığı sipariş uzerine Amsterdam Manifaturacilar Sendikası'nın (Kumaşçılar Loncası) idare Meclisi üyelerinin toplu portrelerini yaptı. Sendika üyeleri isimli grup resmi boyle doğdu.
  1664'den sonra eşinin,oğlunun ölümü ve yaşadığı mali sıkıntılar nedeniyle iyice çöktü. Kalın boya tabakalarıyla yaptığı, Kendi Portresi (1668) bu son yıllarının ürünüdür. ışık gölge zıtlığını başarılı bir şekilde uygulamış, boyayı düz parlak ve eşsiz bir teknikle kullanmıştır.
  400'u askin eserinden 'Derisi Yüzülmüş Sığır' (1655), Aziz Matta (1661) halen Louvre Müzesi'nde bulunmaktadır. Diğer koleksiyonlarindan 'Yahudi Nişanlı Aziz Petrus'un inkarı' Amsterdam'da, 'Altın Miğferli Adam' Berlin Dahlem Müzesi'nde, 'Sanatçı ile Saskia', 'Kırmızı çiçekli Saskia' Dresden'de, 'Efraim ile Manesse'yi Kutsayan Yakup' Kassel Müzesi'nde, 'Rembrandt'ın Annesi' Lahey'deki Mauritshuis'de, 'ibrahim'in Oğlunu Kurban Edişi', 'çarmıhtan indiriliş', 'isa ile Samiriyeli Kadın' Ermitaj'da ve 'ilerlemis Yaşta Sanatçı' Londra'daki National Gallery'de bulunmaktadır.

  Rembrandt'ın Breestraat' daki evi 1911 yılında müzeye dönüştürülmüştür.

  alıntı

  http://www.facebook.com/v...186856617899&comments
  ... inanna salome
 4. 4.
  Rembrandt, Hollanda'nın kültür, bilim, ticaret ve politik açıdan doruk noktası olarak kabul edilen 'Altın Çağı'nda yaşamıştır. italyan Rönesans sanatından etkilenen Rembrandt kompozisyonlarına, spiral yerleştirme ile Rubens'in, 'chiaroscuro' tekniğini (açık ve koyu arasında yaratılan yoğun tezat) ile Caravaggio'nun etkilerini ustaca kaynaştırmıştır. Ayrıca ince ve özenli fırça darbeleri gibi geleneksel tekniklerden uzaklaşarak, kalın ve özgür fırça darbeleriyle, ancak uzaktan algılanabilen bir kompozisyon yaratmıştır. Bu teknik, bitmemiş bir resim etkisi veriyordu. Dolaysıyla form birebir resmedilmiş değil, 'ima' edilmiş oluyordu.  Waldemar Konusczak, Rembrandt'daki cevheri şöyle tarif ediyor: " Yapıtları, kompleks katmanlardan oluşur. Resmi alttan üst yüzeye doğru özenle vernikleyerek, ışığın arka plana işlemesini ve alt katmanlardaki beyaz boyanın yansımasını sağlar. Zengin ten renklerindeki boya katmanlarıyla, boşlukta yer alan bir vücut izlenimi verir. O zamana dek, hiç bir ressam, yapıtını oluşturmak için kullandığı fiziksel araçlara böylesine bir ilgi ve keyifle bağlanıp, onu yaptığı imgeden bu denli bağımsız tutmamıştı."

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/rembrandt-125336/

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/rembrandt-125338/

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/rembrandt-125339/

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/rembrandt-125340/

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/rembrandt-125341/

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/rembrandt-125342/

  http://galeri.uludagsozluk.com/r/rembrandt-125344/
  ... inanna salome
 5. 5.
  ışığın ressamı, olağanüstü sanatsal doruk ve kendinden geçiş...

  http://www.youtube.com/wa...6hwtQWo&feature=share+

  http://www.facebook.com/v...245627053505&comments
  2 ... inanna salome
 6. 6.
  bugün google tarafından anılan ressam kişisi.
  ... bombadil
 7. 7.
  ilk aşkım.
  ... muhafazakar rockci
 8. 7.
  Amsterdam'da unlu eseri The Night Watch'in heykeli de bulunmaktadir. The Dom tramway duragindan birkac durak once inerseniz bu eserin 3-boyutlu hali ile fotograf cekebilirsiniz.
  1 ... polair